WAMA-SPORT Historia – Przykładem – Gwardia Szczytno – Postawiono na młodzież

Fot. arch. Janusza Poryckiego
Jeszcze trzy lata temu działalność ówczesnego Podchorążaka Szczytno, dziś Gwardii, nie wyróżniała się niczym od zwykłych klubów powiatowych. Brakowało środków finansowych, nie było bazy ani ludzi chętnych do pracy. Od trzech lat jednak notujemy duże zmiany. W klasyfikacjach przeprowadzonych przez Wojewódzką Federację Sportu Gwardia zajmuje piąte miejsce.

Na łamach naszej „Gazety” coraz częściej piszemy o sportowcach szczycieńskich: piłkarzach grających w klasie międzywojewódzkiej, siatkarzach, którzy awansowali do II ligi, ubiegających się o to koszykarzach czy judokach. Ze Szczytna dochodzą też odgłosy o coraz to nowych inicjatywach, a m. in. o rozbudowie i budowie nowych obiektów sportowych . Widać z tego, że tamtejsi działacze postawili sobie niełatwe wprawdzie, lecz wykonalne zadania równania w górę.

Trzy lata temu komendantem Wyższej Oficerskiej Szkoły MO został płk dr Stanisław Biczysko. Postanowiliśmy wraz z redakcyjnym kolegą Januszem Poryckim złożyć mu wizytę. W gabinecie komendanta zastaliśmy także jego zastępcę, a zarazem prezesa klubu płk. Stanisława Jałoszyńskiego oraz wiceprezesa mjr. Sławomira Ignatowskiego. Rozpoczęliśmy rozmowę o klubie, radościach i kłopotach związanych z jego działalnością.

Wiadomo, że jednym z czynników decydujących o rozwoju sportu w każdym klubie jest własna baza. W roku bieżącym oddano tu do użytku pełnowymiarową , trawiastą płytę boiska treningowego. Całość ogrodzona została metalową siatką. Płytę wykonano w czynie społecznym, którego wartość szacuje się na 1 mln złotych. Pracowali tutaj słuchacze szkoły, którzy wykonali drenaż, wyrównywali plac, boisko i nawieźli około trzech tysięcy metrów sześciennych ziemi. Rozegrano już kilka spotkań piłkarskich.

W przyszłym roku rozpocznie się remont stadionu. Otrzyma on poszerzoną płytę do gry w piłkę nożną, urządzenia lekkoatletyczne, trybuny dla pięciu tysięcy widzów oraz boiska do gier małych. Obecnie działacze szczycieńscy czekają na wykonawcę i zatwierdzenie planów rozbudowy. Kiedy rozpoczną się roboty, cała WSO włączy się do pracy społecznej. Stąd też ustalony plan kapitalnego remontu może być znacznie skrócony. Wszyscy poważnie liczą się z tym, że już w roku 1979 sportowcy wejdą na całkowicie wyremontowany stadion. Będzie to pierwszy etap budowy nowej bazy sportowo-treningowej. Następny to hala z widownią na trzy tysiące miejsc oraz kryty basen pływacki.

Zdaję sobie sprawę – mówi komendant WSO, że nie są to sprawy proste, ale przecież hala i basen będą służyły nie tylko sportowcom Gwardii, ale także staną się bazą dydaktyczną. Obecna hala sportowa pęka dosłownie w szwach i nie można już w niej prowadzić zajęć związanych z wychowaniem fizycznym podchorążych ani też treningów zawodników. Nowe obiekty, będą służyły także miastu. Szczytno bowiem nie ma z prawdziwego zdarzenia hali ani basenu. W związku z tym liczymy na pomoc mieszkańców.

Klub zrzesza dziś około dwóch tysięcy członków, w tym czterystu wyczynowców. Jak obliczono, tylko 15 procent systematycznie uprawiających sport należy do grupy seniorów. Pozostali to młodzież wywodząca się ze szczycieńskich szkół.

I właśnie to – mówi płk dr Stanisław Biczysko świadczy o prawidłowym rozwoju klubu. Postawiliśmy na młodzież. Uważamy bowiem, że to ona powinna za lat kilka zastąpić naszych najlepszych zawodników. A kto wie, może z grona własnych wychowanków doczekamy się reprezentantów Polski. W sekcji piłki nożnej trenuje 150 chłopców. Podobnie jest w judo. Uczelnia i klub współpracują ściśle z kilkoma szkołami, m. in. z Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 i 2, z których wywodzi się większość młodzieży ćwiczącej w Gwardii. Pomaga także inspektor oświaty. Szkoły te nie są najlepiej wyposażone, dlatego też udostępniamy im np. autokary na wycieczki, pomagamy sprzętem fotograficznym i sportowym. Służymy i inną pomocą. W sumie współpraca układa się jak najlepiej i obie strony są zadowolone.

Ryszard ZALEWSKI

* Tekst ukazał się w „Gazecie Olsztyńskiej” 19 grudnia 1977 roku

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Gwardia Szczytno historia Piłka nożna sport powszechny

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x