Warmia i Mazury w OOM – Po karnych brąz przeszedł koło nosa

Piłkarki Warmii i Mazur nie zdobyły medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W meczu o trzecie miejsce w turnieju wprawdzie zremisowały z Lubuskim 1:1 (1:0,) ale w konkursie rzutów karnych próbę nerwów lepiej wytrzymały rywalki wygrywając 3:2. Szkoda, bowiem nasze dziewczęta były odkryciem tej imprezy, grały z ogromną ambicjaą a awans do czołowej czwórki już był sukcesem. Zabrakło trochę szczęścia, oby miały je w dalszej karierze sportowej.

Kadra Warmii i Mazur w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży – Mazowsze 2011

Grajko Aleksandra (Huragan Pisz), Mikicin Paula (Znicz Biała Piska), Koźlińska Kamila (Znicz Biała Piska), Sawoń Edyta Surma Barczewo), Jasińska Monika (Surma Barczewo), Szaj Magdalena (Surma Barczewo), Senkbeil Katarzyna (Surma Barczewo), Kozłowska Ewelina (Surma Barczewo), Mućka Karolina (Surma Barczewo), Kurgan Monika (Zatoka Braniewo), Rutkowska Zuzanna (Orlik Burkat), Ząbkiewicz Kamila (Orlik Burkat), Pytka Karolina (Orlik Burkat), Kulwicka Natalia (Huragan Morąg), Lenart Natalia Hattrick Kętrzyn), Abramczyk Iwona (Omulewo Wielbark), Kłosek Natalia (Błękitni Pasym), Aleksandra Olszewska (Czarni Olecko)  TRENER – KRZYSZTOF SUCHWAŁKO, II TRENER: ANDRZEJ KONOPKA, KIEROWNIK EKIPY: WOJCIECH LINOW

I dzień

Inauguracja turnieju wypadła fatalnie. Zespół Warmii i Mazur bardzo wysoko przegrał z rówieśniczkami z Dolnego Śląska 1:5 (0:2), ale oczywiście to dopiero początek i można jeszcze zdobyć nawet medal.

Warmia i Mazury – Dolny Śląsk 1:5 (0:2)

0:1 – (14), 0:2 – (28), 1:2 – Iwona Abramczyk  (36), 1:3 – (45), 1:4 – (52), 1:5 – (60)

Warmia i Mazury: Kamila Koźlińska, Paula Mikicin,  Monika Jasińska, Edyta Sawoń (Karolina Mućka), Karolina Pytka, Magdalena Szaj, Aleksandra Grajko, Katarzyna Senkbeil, Iwona Abramczyk, Natalia Kulwicka (Natalia Lenart), Kamila Ząbkiewicz (Zuzanna Rutkowska).

Brakowało nam przede wszystkim szybkości, stąd przegrywane nagminnie pojedynki zawodniczek – stwierdził po meczu trener Krzysztof Suchwałko. Dwie pierwsze bramki padły po dalekich prostopadłych podaniach rywalek i nasze dziewczęta okazały się po prostu wolniejsze od napastniczek Dolnego Śląska. To ustawiło cały mecz, bo później zabrakło wiary w końcowy sukces, choć kontaktowa bramka Iwony mogła i powinna coś zmienić. Później jednak kontry drużyny z Wrocławia okazały się bardzo skuteczne.

Niestety zbyt długa była przerwa po rozgrywkach regionalnych i nasze dziewczyny zupełnie straciły formę. Na krótkim zgrupowaniu przed Ogólnopolska Olimpiadą Młodzieży nie da się wszystkiego odrobić. Ale walczymy dalej o jak najlepszy rezultat.

II dzień

Dziewczyny z Warmii i Mazur nie załamały się porażką na inauguracje i w następnym meczu pokonały rywalki z Lubuskiego 2:1 (1:0)

Warmia i Mazury – Lubuskie 2:1 (1:0)

1:0 – Magdalena Szaj (30+2), 2:0 – Natalia Kulwicka (58), 2:1 – (60+2 z wolnego)

Warmia i Mazury: Kamila Koźlińska, Paula Mikicin,  Monika Jasińska, Natalia Kłosek (Natalia Lenart), Karolina Pytka (Aleksandra Olszewska), Magdalena Szaj, Aleksandra Grajko, Katarzyna Senkbeil, Iwona Abramczyk, Natalia Kulwicka , Kamila Ząbkiewicz (Edyta Sawoń)

Z dziewczyn zeszła presja, towarzysząca im w premierze i zagrały dużo lepiej niż w poniedziałek. W pierwszej części miały zdecydowana przewagę. Już w 30 sekundzie mogły prowadzić 1:0, ale strzeliły bramkę dopiero w doliczonym czasie gry tej części. W roli głównej wystąpiła Magdalena Szaj. Po przerwie na kilkanaście minut inicjatywę przejęły rywalki dążąc do wyrównania. Nasz zespół nie dał się zaskoczyć, a w 58 minucie Natalia Kulwicka (równie skuteczna jak w unihokeju) podwyższyła na 2:0. Bramka zdobyta przez przeciwniczki tuż przed końcem z rzutu wolnego nie mogła już odebrać nam zwycięstwa.

W drugim spotkaniu Dolny Śląsk zremisował z Lublinem 1:1, co stwarza nam realne szanse na awans do półfinału, mimo tak fatalnego początku, W czwartek dzień przerwy, a w piątek mecz o wszystko z Lublinem.

III dzień

Brawo dziewczyny! Zespół Warmii i Mazur jest w czwórce najlepszych drużyn w kraju. W dramatycznych okolicznościach pokonał w ostatnim meczu grupowym Lubelszczyzne 2:1 (1:0), zdobywając zwycięska bramke w ostatniej minucie. Remis nie dawał nam awansu.

Warmia i Mazury – Lubelszczyzna 2:1 (1:0)

1:0 – Magdalena Szaj (23), 1:1 Monika Jasińska (samobójcza 37), 2:1 – Iwona Abramczyk (60)

Warmia i Mazury: Kamila Koźlińska, Paula Mikicin,  Monika Jasińska, Natalia Lenart (Natalia Kłosek) , Karolina Pytka , Magdalena Szaj, Aleksandra Grajko, Katarzyna Senkbeil, Iwona Abramczyk, Natalia Kulwicka (Aleksandra Olszewska) , Edyta Sawoń (Kamila Ząbkiewicz).

Pierwsza część zdecydowanie należała do naszego zespołu, który udokumentował przewagę bramką Magdaleny Szaj. Rywalki nie zagroziły Kamili Koźlińskiej i nie wydawały się być zbyt groźne. W drugiej części niespodziewanie padło wyrównanie po nieudanym zagraniu Moniki Jasińskiej i przeciwniczki uwierzyły, że mogą coś zdziałać. My też musieliśmy atakować, bo po niespodziewanym zwycięstwie Lubuskiego nad Dolnym Śląskiem (1:0), remis nie dawał nam awansu. Dziewczęta walczyły do ostatniech sił. I wreszcie w 60 minucie po indywidualnej akcji Iwona Abramczyk strzeliła celnie z 15 metrów w długi róg i utonęła w ramionach koleżanek i trenera. Nagrodzona została walka do końca.

IV dzień

Tak jak przewidywaliśmy zespół  Wielkopolski przekraczał aktualne mozliwiści naszych ambitnych futbolistek. Porażka 0:2 (0:0) wstydu  jednak nie przynosi, faworytki dopiero w końcówce zdołały przełamac nasza defensywę.

Warmia i Mazury – Wielkopolska 0:2 (0:0)

0:1- (44), 0: 2- (55)

Warmia i Mazury: Ewelina Kozłowska (Kamila Koźlińska), Paula Mikicin,  Monika Jasińska, Natalia Lenart (Natalia Kłosek) , Karolina Pytka , Magdalena Szaj, Aleksandra Grajko, Katarzyna Senkbeil, Iwona Abramczyk (Kamila Ząbkiewicz), Natalia Kulwicka , Edyta Sawoń

Sztab szkoleniowy nastawił nasz zespół na grę defensywną, która przez długie minuty przynosiła nam efekty. Wprawdzie rywalki miały przewagę, ale niewiele z niej wynikało. Poznanianki nie mogły przebić sie przez dobrze zorganizowana obronę, nie miały pomysłu na grę. I nie wiadomo jak by to sie skończyło, gdyby nie zupełnie przypadkowa bramka ze stałego fragmentu. Piłka w gąszczu nóg wtoczyła się do siatki i było po meczu. Wielkopolska postawiła jeszcze kropkę nad „i” w 55 minucie. Pozostała nam gra o brąz z Lubuskim, z którym wygraliśmy w grupie. Ale to będzie zupełnie inny mecz. Mamy kłopoty kadrowe. Kontuzjowana jest bramkarka Kamila Koźlińska, z powodu urazu przedwcześnie opuściła w sobotę boisko Iwona Abramczyk. Ale wierzymy, że dziewczyny dadzą z siebie wszystko. Jest o co grać.

Półfinały:(sobota)

Wielkopolska – Warmia i Mazury 2:0

Śląsk – Lubuskie 4:0

V dzień

W spotkaniu o brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zespół Warmii i Mazur przegrał w konkursie rzutów karnych z Lubuskim 2:3. W meczu zanotowano remis 1:1 (1:0).

Warmia i Mazury – Lubuskie 1:1 (1:0) rzuty karne 2:3

1:0 Aleksandra Grajko (18), 1:1 – (51)

Warmia i Mazury:  Kamila Koźlińska, Paula Mikicin,  Monika Jasińska,  Natalia Kłosek (Kamila Ząbkiewicz) , Karolina Pytka (Natalia Lenart) , Magdalena Szaj, Aleksandra Grajko, Katarzyna Senkbeil, Iwona Abramczyk, Natalia Kulwicka , Edyta Sawoń

Piłkarki Warmii i mazur powinny ten mecz rozstrzygnąć w regulaminowym czasie gry. Uzyskały w pierwszej części prowadzenie, a do tego miały jeszcze przynajmniej dwie stuprocentowe sytuacje. Niestety w końcówce nie upilnowały jedynej w zasadzie groźnej zawodniczki Lubuskiego i ta doprowadziła do remisu. Konkursowi rzutów karnych towarzyszyły nerwy. W pierwszej serii spudłowała Magdalena Szaj, ale też nie strzeliła jej rywalka. W drugiej pudło Moniki Jasińskiej i trafienie przeciwniczki (0:1), w trzeciej celne uderzenie Natalii Kulwickiej, ale też celne dziewczyny z Lubuskiego (1:2), w czwartej wykorzystana szansa Natalii Lenart, jej rywalka też trafiła (2:3). Pudło w piątej serii Pauli Mikicin przesądziło sprawę… Szkoda.