Wojewódzki Puchar Polski w futsalu – Awans Constractu z dużym podtekstem

Dużym niesmakiem zakończył się w Lubawie finał Wojewódzkiego Pucharu Polski w futsalu, którego zwycięzca otrzymywał przepustkę do rozgrywek centralnych. Do turnieju przystąpiło mniej drużyn niż zapowiadano, zastosowano więc system „każdym z każdym”,zapominając o podstawowej zasadzie, że zespoły tego samego klubu powinny się spotkać w pierwszej kolejce. A zmierzyły się w meczu zamknięcia. Padł wynik 16:2, który premiował Constract I.

Główni faworyci Constract I Lubawa i Zawbud Iława zagrały natomiast spotkaniu otwierającym imprezę. Ponieważ uzyskano remis, można było przypuszczać, że może dojść do kontrowersji (czytaj manipulacji), bowiem było mało prawdopodobne, że któryś z faworytów straci punkty z innymi przeciwnikami. I tak rzeczywiście się stało.

W ostatniej potyczce: Costract I – Constract II zdaniem wielu obserwatorów padł wynik „na zamówienie”, premiujący I-ligowców do 1/16 finału Pucharu Polski. Oczywiście wywołało to dużo emocji, żalu ze strony iławian. I trudno się im dziwić. Lubawianie uzyskali zwycięstwo, które dało im awans, ale okoliczności są co najmniej kontrowersyjne.

Najlepiej, gdyby w takiej sytuacji decydowały karne egzekwowane po remisowym spotkaniu, ale są to propozycje po zaistniałym fakcie.

OŚWIADCZENIE ZAWBUDU IŁAWA

W imieniu całej drużyny ZAWBUD Iława oświadczam, iż w dniu 22.11.2014 podczas rozgrywek 1/32 Halowego Pucharu Polski w Lubawie doszło do naruszenia ogólnie obowiązujących zasad fair play ze strony drużyn KS Constract I i KS Constract II.

Organizator KS Constract do eliminacji wystawił dwie drużyny: juniorów i seniorów do czego oczywiście miał prawo , jednak przebieg całego spotkania ustalił w taki w sposób aby ostatni mecz rozgrywali oni między sobą (KS Constract I vs. KS Constract II ) dałoby im to doskonałą możliwość manipulowania bilansem bramkowym w przypadku remisu z inną drużyną . Taki scenariusz zdarzenia miał też miejsce.

uzyskał łącznie również 10 punktów.

Wynik był w związku z tym równy, a o wyłonieniu lidera ostatecznie decydował bilans bramek.

Już po ostatnim meczu ZAWBUDU , które rozegrało się po godzinie 15 wiadomo było , że KS Constract I aby wygrać i przejść do 1/16 musi osiągnąć co najmniej 12 bramkową przewagę nad KS Constract II w ostatnim meczu po godzinie 16.

Wydawało się to nierealne biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki juniorów, którzy poziomem nie odstawali znacząco od swoich starszych kolegów.

Juniorzy czyli KS Constract II uzyskali następujące wyniki:

GSZS Rybno 4:1

Nowa Różanka 2:2

Zawbud Iława 6:3

ale nagle w ostatnim meczu ze swoimi starszymi kolegami , nie wiadomo jakim cudem opadli z sił i już w I połowie przegrywali 2:14 zapewniając tym samym KS Constract I 12 bramkową przewagę, dokładnie taką jaka była niezbędna aby utrzymać pozycję lidera i wyjść do następnego etapu. W drugiej połowie ponownie jakimś cudem wrócili do sił i spotkanie ostatecznie zakończyło się wynikiem 16:2. Czy to nie dziwne , że w I połowie strzelono im 12 bramek a w drugiej tylko 2? Czy to nie dziwne, że podczas 3 spotkań łącznie stracili 12 bramek czyli dokładnie tyle samo ile w I połowie ze swoimi starszymi kolegami? Zastanawia również to, że jeden z najlepszych zawodników KS Constract II (Sebastian Grubalski) na mecz z KS Constract I wyszedł na boisko nie przygotowany do meczu (bez obuwia sportowego) i całą I połowę przesiedział na ławce. Na trybunach wśród kibiców i zawodników wszędzie oficjalnie mówiono o tym, że juniorzy pozwolą wygrać swoim kolegom . Sędziowie również mieli świadomość zaistniałej sytuacji i w rozmowach z przedstawicielami drużyny ZAWBUDU Iława wyrażali swoją bezsilność. Trener KS Constract II również oficjalnie dał to nam do zrozumienia używając słów „Wiec, że dziwnie będzie wyglądała 12 bramkowa przewaga, ale trudno” Słowa te padły z jego ust jeszcze na godzinę przed rozegraniem spotkania z juniorami w obecności bezstronnych świadków.

Trener Dawid Grubalski, który od najmłodszych lat swoim zawodnikom utrwala postawy oparte na kłamstwie, oszustwie nie mającym NIC wspólnego ze sportowym zachowaniem wydaje się być nieodpowiednią osobą do pełnienia tej funkcji. Wszelkie kwestie moralne i dyscyplinarne pozostawia do rozstrzygnięcia władzom i sponsorom klubu.

Z poważaniem: Łukasz Zawłocki