1/8 Finału MP Juniorów Gdańsk 2021 – Nie było żadnych kalkulacji Szczypiorniak „rozbił” Wybrzeże i jest w „8”

W weekend (19/21 lutego) w Gdańsku odbywał się turniej 1/8 finału Mistrzostw Polski Juniorów w piłce ręcznej.  Zawodnicy KS Szczypiorniak Olsztyn zmierzyli się z gospodarzami (SPR Wybrzeże I Gdańsk), Orlenem Wisłą Płock i SKS Kusy Kraków. Poprzeczka postawiona bardzo wysoko, tym większa radość, bowiem olsztynianie wygrali ten turniej z kompletem zwycięstw i są w najlepszej ósemce w kraju. Pokonali kolejno  Kusego Kraków 30:22 (13:9),  Orlen Wisła Płock 27:24 (11:12) i w niedzielę Wybrzeże Gdańsk 32:26 (16:11).

Terminarz i wyniki

Piątek (19 lutego)

KS Szczypiorniak Olsztyn – SKS Kusy Kraków 30:22 (13:9)

KS Szczypiorniak Olsztyn: Jakub Ałaj-5, Fabian Masłowski, Sebastian Kusiak, Jakub Bądzelewski-4, Karol Domagalski-2, Piotr Fabisiak, Igor Graczyk-5, Eryk Kulas, Klaudiusz Leszczyński-2, Filip Lewalski-2, Mateusz Rakowski-1, Mateusz Reszczyński-3, Maciej Retkiewicz, Robert Targoński-6, Maciej Warmiński

Mecz był wyrównany tylko do 20 minuty, kiedy notowaliśmy remis 7:7. Pod koniec pierwszej połowy olsztynianie podkręcili tempo i od razu odskoczyli na cztery trafienia. Po przerwie podopieczni trenera Konstantego Targońskiego zwiększali różnicę, która sięgała nawet 10 bramek. Bardzo dobra gra w obronie, świetna postawa Jakuba Ałaja (MVP meczu) nie tylko jako bramkarza, ale też…snajpera, zdobył bowiem pięć bramek. W efekcie wysokie zwycięstwo, które nie kosztowało wiele sił. Trzeba było je oszczędzać, bo następni rywale będą bardziej wymagający.

SPR Wybrzeże I Gdańsk – Orlen Wisła Płock 25:32 (10:15)

Sobota (20 lutego)

Orlen Wisła Płock – KS Szczypiorniak Olsztyn 24:27 (12:11)

KS Szczypiorniak Olsztyn: Jakub Ałaj, Fabian Masłowski, Sebastian Kusiak, Jakub Bądzelewski-5, Karol Domagalski, Piotr Fabisiak, Igor Graczyk-5, Eryk Kulas, Klaudiusz Leszczyński-, Filip Lewalski-4, Mateusz Rakowski, Mateusz Reszczyński-5, Maciej Retkiewicz, Robert Targoński-1, Maciej Warmiński, Michał Safiejko-7

Piękny sukces KS Szczypiorniak. Zwycięstwo nad Orlenem Wisłą Płock w każdej grupie wiekowej odbija się szerokim echem. Pierwsza część była bardzo wyrównana. W ostatniej minucie rywale trafili celnie i w efekcie na przerwę schodzili z minimalną przewagą (12:11). Po zmianie stron płocczanie przez kilka minut utrzymywali prowadzenie, ale olsztynianie cały czas byli tuż za nimi. Wreszcie w 38 minucie notowaliśmy remis (15:15) i od tego momentu inicjatywę przejął KS Szczypiorniak. W 55 minucie prowadziliśmy 23:20, a w 57 minucie 24:20. Tego meczu przegrać już nie mogliśmy. W efekcie olsztynianie pokonali renomowanego przeciwnika 27:24. Kluczem do zwycięstwa były: nieustępliwa walka przez całe 60 minut oraz dobra realizacja planu, przede wszystkim ograniczenie możliwości super snajpera Płocka Olivera Kamińskiego, który w piątek z Wybrzeżem zdobył 10 bramek. Z zadania świetnie wywiązali się: Jakub Bądzelewski (MVP meczu) i Robert Targoński. Ale na uznanie zasłużyli wszyscy.

Zwycięstwo nie oznacza jeszcze awansu. W niedzielę mecz z Wybrzeżem, który najlepiej wygrać lub zremisować i nie będzie żadnych wątpliwości. Według obliczeń możemy sobie pozwolić nawet na porażkę różnica czterech trafień, ale oby zawodnicy nie wyszli na boisko z takim nastawieniem Najlepiej wygrać i koniec.

SPR Wybrzeże I Gdańsk – SKS Kusy Kraków 34:20 (20:8)

Niedziela (21 lutego)

SKS Kusy Kraków – Orlen Wisła Płock 24:43 (8:17)

Wybrzeże I Gdańsk – KS Szczypiorniak Olsztyn 26:32 (11:16)

KS Szczypiorniak Olsztyn: Jakub Ałaj-2, Fabian Masłowski, Sebastian Kusiak, Jakub Bądzelewski-1, Karol Domagalski, Piotr Fabisiak-1, Igor Graczyk-4, Eryk Kulas-2, Klaudiusz Leszczyński-1, Filip Lewalski-2, Mateusz Rakowski, Mateusz Reszczyński-6, Maciej Retkiewicz-5, Robert Targoński-4, Maciej Warmiński, Michał Safiejko-5

Olsztynianie nie bawili się w żadne kalkulacje. Wyszli na boisko, żeby wygrać i zadanie wypełnili celująco. Wyrównana walka trwała przez kwadrans (7:7). Pod koniec pierwszej połowie goście zagrali świetnie w obronie, a w ataku wykorzystywali każdą okazję. Szybko odskoczyli na pięć bramek, mieli więc w zapasie dziewięć (mogli przegrać różnicą nie większą niż cztery trafienia). Nie było jednak żadnego asekuranctwa. Szczypiorniak grał swoje, powiększał dystans. W końcówce mógł sobie pozwolić nawet na kilka ryzykownych zagrań, bo wszystko i tak było przesądzone. MVP spotkania został tym razem Michał Safiejko.

Kolejny bardzo dobry występ podopiecznych Konstantego Targońskiego. Wygrana z takimi firmami jak Orlen Wisła Płock i Wybrzeże Gdańsk wystawia jak najlepsze świadectwo. Awans do najlepszej ósemki w kraju jest bezdyskusyjny. Oby tylko utrzymać taką dyspozycje w kolejnych rundach MP i rywalizacji w II lidze.

KS Szczypiorniak będzie organizatorem jednego z dwóch turniejów 1/4 finału, który odbędzie się za dwa tygodnie.

1 KS Szczypiorniak Olsztyn 3 0 89:72

2 Orlen Wisła Płock 3 6 99:76

3 SPR Wybrzeże I Gdańsk 3 3 83:84

4 SKS Kusy Kraków 3 0 66:105

II liga

Po turnieju w Gdańsku piłkarzy ręcznych KS Szczypiorniak czekają kolejne zmagania II ligowe. W środę (24 lutego) o godz.18 olsztynianie zagrają we własnej hali (ul Krasickiego) z AZS UKW Bydgoszcz, a w niedziele (21 lutego) o godz. 19 na wyjeździe z AZS UMK Toruń.