Ćwierćfinały MP juniorów 2013 – Jesteśmy pod kreską, niebywały wyczyn Mateusza Bąkowskiego

W Tomaszowie Mazowieckim i Gdyni zakończyły sięćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski w piłce ręcznej juniorów. Po dwóch dniach rywalizacji nasz udział w rywalizacji w zasadzie się skończył. Zarówno Szczypiorniak Olsztyn, jak i Truso Elbląg po  porażkach przestały sie liczyć. W ostatnim dniu wypadły lepiej, ale była to musztarda po obiedzie. To smutne, że w regionie, gdzie ostatnio piłka ręczna liczyła sie w kraju - juniorzy nie mogą przebrnąć przez pierwsze sito eliminacji. Zamiast wykorzystać koniunkturę ładowano ciężkie pieniądze w legię cudzoziemską - z jakimi efektami? Wyczynem popisał się Mateusz Bąkowski z Truso, który w turnieju zdobył 45 bramek (w ostatnim meczu -19)

Grupa B (Tomaszów Mazowiecki)

I dzień

Truso Elbląg – MKS Kwidzyn 30:32 (12:12)

Truso Elbląg: Dawid Smoliński, Ariel Wiśniewski, Jakub Biliński oraz Adam Stańczuk-1, Marcin Rentflejsz-0, Mateusz Cywiński-0, Krystian Świerczek-3, Krzysztof Sikorski-0, Bartłomiej Gałecki-0, Kamil Chudziński-2, Dariusz Spicha-6, Bartosz Krawiec-2, Mateusz Bąkowski-16, Maciej Urbanowicz-0, Oskar Siwko-0

Szczypiorniści Truso rozegrali niezłe spotkanie, walczyli bardzo ambitnie, szkoda, że do przerwy nie wykorzystali wielu doskonałych sytuacji, a tuż po zmianie stron pozwolili odskoczyć przeciwnikom na kilka bramek. Zaczęło się źle. MTS w 10 minucie prowadzili 5:2, w 18 min. 9:4. Wtedy nastąpił najlepszy okres gry elblążan , którzy szybko odrobili straty i doprowadzili do remisu najpierw 10:10, a potem 12:12.

Po przerwie kwidzynianie zaskoczyli Truso. Słabsza gra w obronie elblążan spowodowała, że MTS odskoczył na kilka bramek. Goniliśmy wynik i to z powodzeniem. W 57 minucie przegrywaliśmy tylko 28:29, w 58 min 29:30, ale w końcówce Kwidzyn zachował więcej spokoju.

Świetny mecz rozegrał uczeń szkoły Mistrzostwa Sportowego Mateusz Bąkowski – zdobywca 16 bramek, ale niestety nie miał należytego wsparcia w ofensywie.

II dzień

Truso Elbląg – UKS Spartakus I Gim 2 Zielona Góra 20:32 (10:14)

Ta porażka przekreśliła szanse elblążan na awans, które i tak były niewielkie. Przez 10 minut pierwszej części meczu Truso zdobyło 1 bramkę, przez kwadrans drugiej połowy w ogóle nie pokonało bramkarza. W tej sytuacji trudno nawiązać walkę z rywalem. Znów talentem snajperskim błysnął Mateusz Bąkowski, który zapisał na swoje konto połowę całego dorobku. Ale to jedyny pozytyw tego występu. Zaświtała nadzieja na początku drugiej części, kiedy elblążanie zdobyli bramkę na 11:14. Następny przestój doprowadził do wyniku 11:23. Trudno oczekiwać postępów skoro wszyscy rywale uczestniczą w regularnych rozgrywkach ligowych juniorów, gdy na Warmii i Mazurach rywalizacja ogranicza się do meczów dwóch klubów.

III dzień

UKS Victoria Tomaszów Mazowiecki – MKS Truso Elbląg 45:43 (22:23)

Truso Elbląg: Dawid Smoliński, Ariel Wiśniewski, Jakub Biliński oraz Adam Stańczuk-3, Marcin Rentflejsz-4, Mateusz Cywiński-0, , Krzysztof Sikorski-0, Bartłomiej Gałecki-0, Kamil Chudziński-3, Dariusz Spicha-11, Bartosz Krawiec-3, Mateusz Bąkowski-19, Maciej Urbanowicz-0,

Zdecydowanie najlepszy mecz Truso w tym turnieju. Ciekawe widowisko, w którym oba zespoły grały szybko i skutecznie. Do 49 minuty prowadziliśmy, chwilowy kryzys elblążan pozwolił gospodarzom na zdobycie nieznacznej przewagi, którą utrzymali do końca. Jeszcze na dwie minuty przed syrena było 45:41, goście rzucili się do ataku, ale tylko zmniejszyli rozmiary porażki. Oddzielnie trzeba potraktować wyczyn Mateusza Bąkowskiego, który zdobył w tym spotkaniu 19 bramek, a w całym turnieju – 45. Niebywała historia, ale nawet to nie pomogło. Inna sprawa, że tym meczem elblążanie znacznie poprawili wrażenie, zwłaszcza z soboty, kiedy wypadli mizernie.

Terminarz gier

2013-02-01

MKS Truso Elbląg – MTS Kwidzyn 30:32 (12:12)

UKS Victoria Tomaszów Mazowiecki -UKS Spartakus I Gim. 2 Zielona Góra 33:25 (18:13)

2013-02-02

UKS Spartakus I Gim. 2 Zielona Góra – MKS Truso Elbląg 32:20 (14:10)

UKS Victoria Tomaszów Mazowiecki – MTS Kwidzyn 28:22 (14:13)

2013-02-03

MTS Kwidzyn – UKS Spartakus I Gim. 2 Zielona Góra 30:21 (13:8)

UKS Victoria Tomaszów Mazowiecki -MKS Truso Elbląg 45:43 (22:23)

I dzień

SPR Kar-Do-Spójnia Gdynia – KS Szczypiorniak Olsztyn 34:20 (17:8)

Szczypiorniak Olsztyn: Daniel Kwiatkowski i Mateusz Romejko oraz Bartosz Bartnicki-4, Marcin Wójcik-5, Maciej Pieczul-0, Dawid Miernik-1, Piotr Leszczyński-2, Bartosz Raczyło-3, Maciej Cioch-1, Artur Cieciuch-1, Jakub Trypucki-1, Marcin Kwiatkowski-2

Mecz do jednej bramki. Już po kilku mnutach widac było, że olsztynianie nie mają szans nawiązania wyrównanej walki gospodarzami, których uważa się za potencjalnych medalistów tegorocznych Mistrzostw Polski. W tej sytuacji Szczypiorniak nie walczył za wszelka cenę, oszcządzając siły przed nastepnymi spotkaniami. To jednak wyjątkowo trudna i wyrównana grupa, gdzie o awans będzie niezwykle trudno. Na razie nie dysponujemy zapisem statystycznym z tego meczu.

II dzień

KS Szczypiorniak Olsztyn – MKS Kusy Szczecin 28:38 (11:20)

Kolejny mecz, który udowodnił przepaść jaka dzieli olsztyński zespół od solidnych zespołów w kraju. Przegniatająca przewaga szczecinian od pierwszej minuty i smutne zakończenie. Szczypiorniak już praktycznie bez szans. Czekamy mimo wszystko na ambitną walkę z Anilana w niedzielnej potyczce.

III dzień

Szczypiorniak Olsztyn – Anilana Łódź 21:21 (10:11)

Bardzo wyrównane spotkanie. Wynik cały czas oscylował wokół remisu i końcowy rezultat nie krzywdzi żadnej ze stron. Olsztynianie nie mieli już szans na awans, ale zagrali ambitnie. Na pewno dużo lepiej niż w piątek i sobotę.