Do akcji wkracza Warmia AndersGroup Społem – Czas przełomu?

W niedzielę zaczynamy! Pierwsze mecze superligi piłki ręcznej mężczyzn już za nami, ale Warmia AndersGroup Społem dziś w Uranii zainauguruje występy w nowym sezonie spotkaniem z bardzo wymagającym przeciwnikiem – Wisłą Płock. Marzy nam się medal Mistrzostw Polski, ale oglądając wczorajsze spotkanie Vive z Zagłębiem Lubin będzie to zadanie nie niezwykle trudne. W zespole olsztyńskim zaszło wiele zmian. Czy one ustawią naszą drużynę w pierwszym szeregu? O tym sezonie rozmawiałem z prezesem klubu Andrzejem Dowgiałło.

Czy najbliższy sezon może być w historii klubu przełomowym?

W sporcie na da się wszystkiego przewidzieć, ale wszystko na to wskazuje. Od czasu od czasu w zespole odbywa się zmiana warty, która wymusza duże zmiany personalne i wiążące się z nimi konsekwencje. Stanęliśmy w obliczu podjęcia takiej decyzji. Miniony sezon, który mógł przynieść duże sukcesy, zakończył się mimo wszystko niepowodzeniem. I nie chciałbym tu wskazywać winnych, bowiem jest to klub, drużyna, która walczy o osiągnięcie wspólnego celu. Wnioski jednak nasuwały się same. Trzeba się było pożegnać najpierw z trenerem Krzysztofem Kisielem, który po okresie bardzo dobrej gry zespołu nie potrafił opanować kryzysu i zespół zaprzepaścił szansę znalezienia się w czołowej czwórce.
Po rundzie zasadniczej trafiliśmy na MMTS Kwidzyn – rywala, który zawędrował aż do finału i chyba jako jedyny uczestnik rozgrywek stoczył wyrównane mecz z późniejszym mistrzem, a jednocześnie stuprocentowym faworytem ligi Vive Kielce. To stawiało nas w arcytrudnej sytuacji, a biorąc pod uwagę ówczesną dyspozycje fizyczną i psychiczną zawodników – praktycznie w beznadziejnej.
Wnioski z tak długiej niedyspozycji drużyny skłoniły Zarząd do podjęcia jeszcze ważniejszej decyzji już o charakterze strategicznym. Trójka z Kwidzyna: Frelek, Boneczko, Wolański miała przez kilka sezonów ogromny wpływ na drużynę, ale szła za tym jakość gry, doskonała forma tych zawodników. W pewnym momencie ich obecność na boisku nie przynosiła już takich efektów, choć cały czas na nich liczyliśmy, a porażki wyraźnie zdołowały zespół i popsuły atmosferę. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale objawy stawały się coraz bardziej wyraziste i trzeba było zdecydować się na radykalne cięcie.
Spore zmiany zaszły też w przede dniu poprzedniego sezonu, kiedy zatrudniliśmy trzech muszkieterów z Gdańska, ale to nie to samo. Oni przyszli z zamiarem wzmocnienia drużyny, która miała pomysł na grę. Teraz trzeba było pójść znacznie dalej. Prowokowała to konkretna sytuacja, ale i tak było to prędzej czy później nieuniknione.

Przebudowa to ryzyko, które może odbić się na wynikach sportowych.

Sport w całej swej filozofii jest ryzykiem i w tym tkwi jego sens. W takich momencie jaki nas spotkał należy jednak zachować zimną krew i działać racjonalnie. To znaczy tak by uzyskać jak największe prawdopodobieństwo utrzymania poziomu z dalszą perspektywa progresu. Dlatego staraliśmy się pozyskać zawodników o wysokich umiejętnościach, silnej psychice i dużym doświadczeniu.
Cztery nazwiska: Mariusz Gujski, Damian Moszczyński, Sebastian Rumniak i Mateusz Jankowski w moim przekonaniu spełniają takie oczekiwania i wspólnie z nimi można budować drużynę na wysokim ligowym poziomie. Tylko jest to okres, który trudno umiejscowić w czasie. Czy wystarczy kilka tygodni wspólnych treningów i sparingów przed rozgrywkami, czy będzie to proces dłuższy, gdzie trzeba brać pod uwagę i drobne niepowodzenia? Musimy być przygotowani na to, że efekty mogą przyjść później, chodzi o to by praca w tym kierunku była racjonalna i by sens tej pracy uwierzyli zawodnicy.
Dlatego postanowiliśmy dalej współpracować z trenerem Aleksandrem Malinowskim, który zna arkana tej dyscypliny jak mało kto. Wierze głęboko, że znajdzie wspólny język z zawodnikami i w Olsztynie powstanie team, który walczyć będzie o najwyższe cele.

To znaczy, że w najbliższym sezonie o medalu nie ma mowy?

Ja tego nie powiedziałem. Wszystko jest możliwe, ale musimy być realistami. Mamy w superlidze dwa zespoły: Vive Kielce i Wisłę Płock, które są poza zasięgiem. Owszem mogą zdarzyć im się wpadki w pojedynczych spotkaniach, ale na długim dystansie są dla innych nieosiągalne. Są kompletowane z myślą o międzynarodowych sukcesach, ściągają do siebie gwiazdy europejskiego formatu, słowem to zespoły z trochę innej półki.
W tym kontekście zdobycie medalu jest naprawdę trudne, ale przecież wszystko może się zdarzyć. Chcemy zająć wysokie miejsce i taki cel drużynie wyznaczyliśmy, ale znacznie ważniejsze jest w tym momencie wypracowanie stylu gry, który w przyszłości zapewni nam dobry wynik sportowy.
Olsztyńska piłka ręczna wypracowała sobie w ciągu tych kilku lat dobrą markę. Mecze z naszym udziałem są często na antenie telewizji, to znaczy, że jesteśmy atrakcyjni i warto nas oglądać. Przecież plan transmisji nie wynika z jakiegoś klucza, ale jest świadomym wyborem – co może zadowolić kibica sportowego. Żeby zachować dobre tendencje trzeba trzymać wysoki poziom sportowy i organizacyjny. Ten ostatni element stał się nasza specjalnością i dlatego m. in. gościmy u siebie reprezentację Polski.

– Uczestnicy rozgrywek ligowych przeżywają duże kłopoty finansowe. Jak jest pod tym względem w olsztyńskim klubie?

– Każdy klub ma trudności, nawet potentaci. Na nasz budżet składa się udział wielu sponsorów. Wspólnie przeżywamy chwile radości i trosk, ale nie ulega wątpliwości, że wszystkim zależy na rozwoju piłki ręcznej w Olsztynie. Zespół występujący w superlidze, w dyscyplinie, która w ostatnich latach przeżywa w Polsce i nie tylko duży rozkwit, jest ogromnym nośnikiem promocyjnym. Dlatego w pełni uzasadniona jest pomoc Urzędów: Marszałkowskiego i Miejskiego w utrzymaniu teamu na takim poziomie. Pieniądze w sporcie profesjonalnym to podstawa, ale przecież jesteśmy olsztyniakami i chyba wszystkim zależy nam na tym by mieć w mieście drużynę, z której możemy być dumni.

Rozmawiał Marek Dabkus

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x