Młodzież na równi pochyłej – Bez strategii będzie jeszcze gorzej…

Piłka ręczna stała się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych dyscyplin na Warmii i Mazurach. Patrząc na tabele nasz potencjał jest co najmniej przyzwoity. Mamy reprezentanta w ekstraklasie (Start Elbląg – kobiety) i dwa męskie zespoły w I lidze (Warmia Olsztyn i KS Meble Wójcik Elbląg). Było jeszcze lepiej, ale promocja nie przełożyła się niestety na jakość skutecznego działania– czyli stworzenia strategii by zapewnić ciągłość szkolenia i mieć nie tylko satysfakcje z osiągnięć młodzieży, ale też stały dopływ zawodniczek i zawodników do seniorskich zespołów, bo to zawsze przyjemniej, gdy trzon zespołu stanowią reprezentanci regionu.

 

Oczywiście najłatwiej jest kupować i sprzedawać, pod warunkiem, że jest kasa. Opłakane skutki takiej koncepcji widzimy na przykładzie Warmii, która z trudem wydostaje się z długów, nie mając w zanadrzu młodych, perspektywicznych zawodników, bo o tym w klubie się w ogóle o tym nie myślało.

W regionie od lat brakuje spójnej strategii, dlatego spadamy nie tylko w hierarchii seniorskiej rywalizacji, ale przede wszystkim otrzymujemy mocne ciosy w handballu juniorskim, gdzie jeszcze niedawno zdobywaliśmy medale Mistrzostw Polski (Truso – złoto w kategorii juniorek i UKS Szczypiorniak – brąz w kategorii juniorów). Gdy medaliści znaleźli się poza limitem wieku powstała przepaść, której nie sposób wypełnić.

Beznadziejne wyniki w tegorocznych MP juniorów (obaj nasi reprezentanci odpadli już w ćwierćfinałach zajmując ostatnie miejsca) są konsekwencją braku normalnej ligowej rywalizacji w regionie, która jest nie tylko osią sportowego życia, ale przede wszystkim okresem, gdzie zawodnicy sposobią się do rozgrywek centralnych.

Jak to wygląda u nas? Od dawna do ligi przystępują tylko dwa kluby i mistrzostwa województwa (powinny trwać kilka miesięcy) sprowadzają się do rozegrania dwóch spotkań. W tej sytuacji trudno o motywację, postęp sportowy, trenerzy zamiast przygotowywać zespół do następnego meczu, używają wszelkich argumentów, by zatrzymać zawodników w klubie. W tym wieku sam trening to żadna atrakcja, młodzieży potrzeba zwycięstw i…porażek, które są solą wyczynowego uprawiania sportu.

Piłka ręczna w regionie jest popularna, świadczy o tym duża liczba drużyn młodzików, a nawet dzieci, tylko sport w ich wydaniu można uznać za powszechny, bo tam nikt na siłę nie wymaga wyników , liczy się przede wszystkim fakt zainteresowania kulturą fizyczna i właściwe spędzanie czasu wolnego. To funkcjonuje w wielu środowiskach i bardzo dobrze, bo każdy kontakt ze sportem jest ze wszech miar pozytywny.

Tylko sport powszechny, jak by nie było, jest etapem selekcji, by najzdolniejsi mogli kontynuować przygodę już na wyższym poziomie. Tu jednak sprawa się komplikuje. W grupie juniorów młodszych liczba zespołów radykalnie spada, a w kategorii juniorów prawie ich nie mamy. Ucinamy piramidę, która zbyt szybko ścięta jest pozbawiona wierzchołka.

Zdaje sobie sprawę, że coraz słabsze wyniki są konsekwencją niedostatków finansowych. Ale to jeszcze bardziej powinno skłaniać do racjonalnych działań w zakresie organizacji szkolenia w regionie. To trudny temat, ale jeśli go pozostawimy go na boku, będzie jeszcze gorzej, bo znaleźliśmy się na równi pochyłej i spadamy z dużym przyśpieszeniem. Mamy w województwie wielu doświadczonych trenerów, którzy dali dowód swoich kompetencji, ale bez wspólnego frontu nic nie osiągniemy. Warto chociaż spróbować…

Fot szczypiorniakolsztyn.pl

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x