Nowy pomysł na I ligę – Zapowiada się sezon przetasowań, trzeba będzie walczyć o swoje…

Fot. O’Studio Radosław Walaugo
Związek Piłki Ręcznej w Polsce zamierza w najbliższym czasie dokonać wielu zmian strukturalnych dotyczących zwłaszcza rozgrywek I ligi, w której jak wiadomo występują dwa zespoły z okręgu warmińsko-mazurskiego: Warmia Energa Olsztyn i Meble Wójcik Elbląg. Sprawa miałaby dotyczyć sezonu 2021/22, a więc najbliższy, stanowiłby kwalifikację i decydowałby przynależności drużyn do określonej klasy rozgrywek

Związek Piłki Ręcznej w Polsce, wyciągając wnioski z zaistniałej sytuacji związanej z przebiegiem rozgrywek sezonu 2019/2020 oraz z konsekwencji rozwoju pandemii na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, pragnąc wyjść naprzeciw potrzebom klubów, a także mając na uwadze konieczność rozwoju piłki ręcznej, planuje podjęcie działań zmierzających do profesjonalizacji rozgrywek I ligi piłki ręcznej – czytamy w komunikacie dyrektora ds. rozgrywek, Mirosława Bauma przesłanym do klubów. Działacze planują, że w sezonie 2021/2022 powstanie I Liga Centralna, licząca 16 ekip, które powalczą o awans do Superligi. Zdaniem ZPRP zmiana systemu rozgrywek w najbliższym czasie pomoże klubom na efektywniejsze poszukiwanie sponsorów oraz wprowadzi do ligi sponsora tytularnego, a w przyszłości mecze mogłyby być pokazywane w telewizji.

Od redakcji: Profesjonalizacja rozgrywek to brzmi dumnie, ale zapewne pociągnie za sobą znaczny wzrost kosztów (organizacja meczów z określonymi wymogami, dalekie wyjazdy i aż 30 spotkań w sezonie), a co za tym idzie większa liczba kontraktowych zawodników, bo kontuzje w tej dyscyplinie są na porządku dziennym. Polska piłka ręczna w wydaniu reprezentacyjnym (klubowym z małymi wyjątkami też) jest od dawna w defensywie, powstanie przed wieloma laty, profesjonalnej superligi nie wpłynęło specjalnie na podniesienie poziomu, przeciwnie zamknęło drogę wielu ośrodkom o dużych tradycjach, bo klubów z mniejszych miejscowości nie stać było na udział w lukratywnych rozgrywkach, gdzie nazwa „superliga” ze sportowego punktu widzenia była zdecydowanie nadużywana. Oczywiście, że profesjonalizacja wiąże się z profitami centrali, bo nie bardzo chce mi się wierzyć, że sponsor tytularny rozgrywek poprawi w znacznym stopniu kondycję finansową klubów. Ale to tak na marginesie. Trener i zawodnicy Warmii mają na ten temat inne zdanie.

Co obecne zmiany oznaczają dla Warmii Energa Olsztyn?

Na pewno cieszy fakt, że od sezonu 2021/2022 pierwsza liga ma liczyć jedną grupę, w której grać będzie 16 zespołów. To kluczowa decyzja jeżeli chodzi o cele na ten sezon. Będziemy chcieli znaleźć się w czwórce drużyn, które zagwarantują sobie udział w nowo powstałych rozgrywkach. Jest pewna niewiadoma co do poziomu i kształtu ekip, które będą grać w grupie A. Wierzę jednak, że dalej będziemy jedną z kilku czołowych drużyn i w każdym spotkaniu będziemy grać o zwycięstwo – wyjaśnia trener Warmii Energa Olsztyn, Jarosław Knopik. –  Obecne decyzje w żaden sposób nie wpływają na rozpoczęcie przygotowań, czy na ich kształt. Pierwszy raz po wakacjach spotkamy się 3.06.2020 sierpnia, a najpewniej 6.06.2020 sierpnia wyjedziemy na obóz. Pierwsze spotkanie sparingowe zagramy z MMTS Kwidzyn 15.06.2020 sierpnia w hali Urania.

– Z mojego punktu widzenia nieważne jak będzie wyglądała liga – mówi Marcin Malewski – Cel jest wciąż ten sam: zająć pierwsze miejsce. Nie możemy się oglądać na to, jakich mamy przeciwników. Obecnym zadaniem jest dobrze przygotować się do sezonu.

Olsztynianie zagrają w najbliższym sezonie zmienionej grupie. Związek zdecydował się kierować położeniem geograficznym grup ligowych, tak aby zmniejszyć liczbę dalszych wyjazdów i przemieszczanie się po kraju.

W grupie A I ligi znalazły się:

1. Meble Wójcik Elbląg

2. SMS ZPRP Gdańsk

3. USAR Kwidzyn

4. SMS ZPRP Kwidzyn

5. Tytani Wejherowo

6. MKS Grudziądz

7. Gwardia Koszalin

8. Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna

9. OKPR Warmia Energa Olsztyn

10. MKS Nielba Wągrowiec

11. SPR GKS Żukowo

W porównaniu do dotychczasowego systemu, grupę opuściły: Mazur Sierpc i Jurand Ciechanów. Pozostała natomiast drużyna Gwardii Koszalin – i jest to najdalszy „wyjazd” Warmiaków w lidze. O wygraną powalczą dwa nowe zespoły na tym poziomie rozgrywek: SMS ZPRP Kwidzyn i MKS Grudziądz, dla którego to kolejny powrót do I ligi.

Pozostałe grupy:

Grupa B: KS Stal Gorzów, Szczypiorniak Gorzyce Wielkie, UKS Olimp Grodków, UKS GOKiS Kąty Wrocławskie, MSPR Siódemka Miedź Legnica, Real Astromal Leszno, SPR Bór Oborniki Śląskie, Ostrovia Ostrów Wielkopolski, WKS Grunwald Poznań, WKS Śląsk Forza Wrocław, PKM Zachód AZS UZ

Grupa C: AZS AWF Biała Podlaska, CKS Jurand Ciechanów, KPR Legionowo, Politechnika Anilana Łódź, Orlen Wisła II Płock, SMS ZPRP Płock, Azoty II Puławy, KS Uniwersytet Radom, MKS Wieluń, MKS Mazur Sierpc, AZS UW Warszawa

Grupa D: MTS Chrzanów, AZS UJK Kielce, NLO SMS ZPRP Kielce, KSSPR Końskie, KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski, Olimpia MEDEX Piekary Śląskie, ORLEN UpStream Czuwaj Przemyśl, Wisła Sandomierz, Zagłębie Sosnowiec, MKS Padwa Zamość, Viret CMC Zawiercie

Źródło: Warmia Energa Olsztyn

Olsztyn Piłka ręczna sport seniorski Warmia Olsztyn

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x