Po konferencji prasowej w Warmii – Są widoki na sukces

Tematami przewodnimi w Warmii AndersGoup Społem Olsztyn były: sytuacja przed ligową rywalizacją oraz ostatnie przygotowania do finałowego turnieju Mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej w Starych Jabłonkach (20-21 sierpnia.). W spotkaniu uczestniczyło kierownictwo klubu, sztab szkoleniowy oraz zawodnicy, w tym czwórka nowych graczy, która przed zbliżającym  sezonem wzmocniła drużynę.

Prezes klubu Andrzej Dowgiałło nawiązał do poprzedniego sezonu, który nie spełnił oczekiwań. Spowodowało to nie tylko rozgoryczenie, ale i też  przykre konsekwencje. Część sponsorów wycofała się ze wspierania drużyny, trzeba było zorganizować budżet z nowymi partnerami, a przy okazji uzupełnić zespół tej klasy zawodnikami by następna próba zakończyła się powodzeniem.

Zarząd rozpoczął przymiarkę do kolejnego sezonu od rozmów z trenerem Zbigniewem Tłuczyńskim. Przedłużenie z nim współpracy dawało gwarancje fachowości w prowadzeniu teamu, a przede wszystkim otwierało furtkę do rozmów z potencjalnymi kandydatami do gry w Warmii.

Wszystkie zaproponowane przez szkoleniowca transfery zakończono pomyślnym finałem, a ponieważ w kadrze pozostało 80 procent składu z poprzedniego sezonu, można mówić o stabilizacji z dużo większym potencjałem. Bo pozyskani :Kazimierz Kotliński (bramkarz), Daniel Żółtak (kołowy), Dominik Płócienniczak (rozgrywający) i Bartosz Wuszter (kołowy) – to zawodnicy doświadczeni, utytułowani z reprezentacyjnym cv, słowem sportowcy, którzy powinni zagwarantować drużynie dużo większe możliwości.

Sygnałem tego był bardzo udany turniej w Kwidzynie, gdzie olsztynianie wygrali wszystkie mecze, zbierając wiele pochlebnych ocen. Kazimierz Kotliński został ponadto wybrany najlepszym bramkarzem tej imprezy.

Wzmocnienie wspominanym kwartetem w miejsce Michała Nowaka, Szymona Hegiera, Pawła Molendy, Jacka Zyśka i Krzysztofa Szymkowiaka dodaje znaku jakości. Z wychowankami klubu: Jackiem Zyśkiem i Krzysztofem Szymkowiakiem nie doszło wprawdzie do podpisania kontraktów, nie mniej obaj są w Olsztynie i w razie jakiegoś kataklizmu kadrowego można będzie z nimi wznowić negocjacje.

Na szczęście pod względem zdrowotnym sytuacja w zespole jest bardzo dobra. Z wyjątkiem drobnych krótkotrwałych niedyspozycji wszyscy regularnie trenują z maksymalnym obciążeniem.

Gorzej przedstawia się sytuacja z olsztyńskimi obiektami do treningu i gry. Wszystkie spotkania w okresie przygotowawczym Warmia rozgrywa na wyjeździe, a to przede wszystkim Urania powinna  być naszym atutem w walce o ligowe punkty. Oczywiście zawodnicy mają zapewnione odpowiednie warunki, nie mniej brak do dyspozycji hali w mieście spiętrza trudności. Podczas ligi takich problemów nie będzie i piłkarze ręczni po odpowiednich ustaleniach między klubami, dzielić będą reprezentacyjny obiekt z siatkarzami AZS UWM.

Prezes Andrzej Dowgiałło stwierdził, że celem zespołu jest zajęcie jak najwyższej lokaty. Aby to osiągnąć należy wyeliminować przypadkowość, stworzyć odpowiednia atmosferę mobilizacji. Po tylu latach gry w elicie zespołowi potrzebny jest spektakularny sukces sportowy, wtedy i odbiór społeczny ligowych występów Warmii będzie inny. Zarząd tego oczekuje, a sam równolegle prowadzi działania nad wzmocnieniem sfery organizacyjno-finansowej.

Trener Zbigniew Tłuczyński jest zadowolony z działań kierownictwa klubu, które doprowadziło do szczęśliwego finału kilka ważnych transferów. Przygotowania mimo wspominanych kłopotów, przebiegają bez zakłóceń, a przebieg turnieju w Kwidzynie jakby potwierdził słuszność podjętych decyzji personalnych. Podstawowym zadaniem jest zagranie zespołu, wkomponowanie nowych zawodników, by dało to spodziewane efekty. Trener zamierza znacznie przyśpieszyć grę, postawić na wszechstronność zawodników, którzy powinni dobrze bronić i atakować. Specjalizacja wymuszała konieczność zmian w trakcie gry, a jednocześnie ograniczała możliwości w szybkim ataku. W Kwidzynie można było dostrzec znaczna poprawę gry w defensywie. Odbiór piłki i kontrataki pozwoliły na zdobywanie dużej przewagi nad rywalami. Oby tylko nadal dopisywało zdrowie.

O swoich pierwszych wrażeniach pobytu z zespołem opowiadali nowi zawodnicy. Cała czwórka przybyła do stolicy Warmii i Mazur z dużymi nadziejami, a pierwsze sprawdziany formy skłaniają do optymistycznych prognoz. Zdanie to podziela kapitan zespołu Marcin Malewski. Jest przekonany, że przy takim pomyśle na grę i tak wyrównanym składzie olsztynian stać na największe wyzwania.

Inauguracyjne spotkanie Warmia rozegra 3 września na boisku aktualnego mistrza Polski – Wisły Płock.

Druga część konferencji poświęcono zbliżającym się Mistrzostwom Polski w piłce ręcznej plażowej. Warmia broni tytułu, a turniej odbędzie się po raz kolejny w Starych Jabłonkach.

Ponieważ kilkanaście dni temu odbył się tu kolejny Puchar Świata w siatkówce plażowej kompleks sportowy nad jeziorem jest gotowy do przeprowadzenia kolejnej dużej imprezy. Prezes Andrzej Dowgiałło nie ukrywa, że z nową dyscypliną wiąże duże nadzieje. Jej widowiskowość stwarza szansę na olimpijska nominację, Stare Jabłonki być może będą za dwa lata areną Mistrzostw Europy w beach handballu. To duża szansa dla zawodników, którzy nie całkiem mogą spełnić się w halowej odmianie piłki ręcznej i w tym też tkwi szansa na dynamiczny rozwój „plażowiczów”.

Olsztynianie będąc gospodarzami chcą oczywiście obronić tytuł, ale to duże wyzwanie, tym bardziej, że większość zawodników musi pogodzić udział w MP z właściwym przygotowaniem do sezonu.

{vsig}wodociagi{/vsig}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x