UKS Olsztyniak czyli wchodzenie w sportowe życie – Takiej przygody się nie zapomina

Uczniowski Klub Sportowy Olsztyniak istnieje już dwa lata. W 2010 roku nauczyciele wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej 25 Ewa Walczak i Janusz Kopczyński zebrali grupę chłopców z klas drugich i trzech by zainteresować ich piłka ręczną. Okazja była dobra, bowiem ta dyscyplina sportu oprócz powszechnego od zarania futbolu i usankcjonowanej tradycją siatkówki zdobywała w mieście dużą popularność. Występy Warmii w superlidze, dynamiczny rozwój innych klubów: Szczypiorniaka i AZS UWM sprawiły, że o piłce ręcznej mówiło się dużo, a jest to gra, która doskonale wprowadza młodego osobnika w sportowe życie. Prosta, a jednocześnie wymagająca znakomitego przygotowania fizycznego i umiejętności współdziałania.

 

Dwa lata rzetelnej pracy, podczas której poprzez zabawę i sportowe igraszki dyskretnie przemycało się podstawy techniki i taktyki gry, przyniosły piękne efekty. W ubiegłym tygodniu UKS Olsztyniak odniósł pierwszy spektakularny sukces. Zespoły chłopców w obu rocznikach stanęły na podium prestiżowego mikołajkowego turnieju w Elblągu, a podjęcie skutecznej rywalizacji z kolacją klubów Pomorza udowodniło, że wysiłek trenerów i ich podopiecznych nie poszedł na marne. Występ drużyn w tej imprezie były debiutem – pierwszą sportową próbą poza regionem. Przedtem UKS Olsztyniak uczestniczył w turniejach wojewódzkich w Bartoszycach i Morągu, rozgrywał też sparingi z rówieśnikami ze Szczypiorniaka. Olsztyńskim kibicom dał się poznać podczas przerw meczów superligi w Uranii.

To były wprawki, bo trudno od razu chłopców rzucać na głęboka wodę. Teraz powoli zaczyna się prawdziwe życie sportowe, a najważniejszym jego elementem stanie się udział w Wojewódzkiej Lidze Dzieci. Wprawdzie do rywalizacji zgłosiły się tylko cztery drużyny, ale lepszy rydz niż nic. W trakcie najbliższych tygodni odbędą się cztery turnieje, które wyłonią mistrza regionu. W rozgrywkach uczestniczyć będą przede wszystkim uczniowie klas szóstych, w Olsztyniaku takich nie ma. Trenerzy uznali więc , że już czas na prawdziwe i systematyczne granie. Są otwarci i chętnie widzieliby ”ligowym” Olsztyniaku zawodników starszych, tym bardziej, ze w takich konfrontacjach siła i warunki fizyczne odgrywają dużą role. Trenujący dziś w klubie chłopcy pod tym względem wyraźnie ustępują rywalom, a tylko lepszym wyszkoleniem technicznym, czy zwrotnością meczów nie da się wygrać. W piłce ręcznej krzepa jest poważnym argumentem.

W tej chwili w Olsztyniaku regularnie – trzy razy w tygodniu trenuje prawie 30 zawodników. Połowa z nich jest od samego początku. To wspólny sukces chłopaków, ich rodziców i trenerów, że przy tej konkurencji innych dyscyplin nie tylko sportowych klub rozwija się i wyznacza sobie nowe cele. Współpraca z rodzicami ma dziś ogromne znaczenie. To nie tylko kwestia utrzymania dyscypliny i konsekwencji w pracy treningowej, to również nieoceniona pomoc w sprawach organizacyjnych, choćby tak prozaicznych jak wyjazdy na mecze i turnieje. Tu nie ma wielkiej filozofii. Zawsze znajdzie się kilku chętnych rodziców, którzy samochodami prywatnymi zawiozą chłopców na mecze. Ukształtowały się właściwe relacje, stworzył się swoisty team. To fantastycznie, że rodzice uświadomili sobie, że wychowanie przez sport jest znakomitym pomysłem na wejście w dorosłość.

Plany Olsztyniaka są ambitne. Może uda się stworzyć w Zespole Szkół klasy sportowe, które pozwoliłyby z jednej strony zintensyfikować szkolenie, z drugiej zachować jego ciągłość, bo przecież najważniejsze by młodzież została przy sporcie w każdym momencie edukacji od podstawówki po maturę. To jasne, że teoria nie zawsze znajduje przełożenie w praktyce, a często ambitne zamierzenia trafiają na ogromne przeszkody – przede wszystkim finansowe. Ale bez stawiania sobie nowych wyzwań, nie ma postępu.

SP 25 będąca częścią całości Zespołu Szkół, który ze względu na swój potencjał młodzieży i lokalizacje w centrum wielkiego osiedla ma bardzo szeroka ofertę sportową. Piłkarze ręczni są jedną z najmłodszych sekcji, starają się jednak dbać o wizerunek swojej „budy” tak jak siatkarze, szermierze, tenisiści stołowi i siłacze z Herkulesa. Wszyscy znaleźli tam swoje miejsce, każdy szanuje kolegów z innych dyscyplin, bo tak naprawdę reprezentują na zawodach sportowych szkołę. Nie raz trudno się pomieścić na obiektach, a przypadku szczypiornistów sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Sala, w której trenują nie jest pełnowymiarowa. Można to tolerować podczas zajęć szkoleniowych, ale już rozgrywanie oficjalnych meczów nie wchodzi w rachubę, trzeba szukać pełnowymiarowego obiektu. A tych w Olsztynie jest jak na lekarstwo.

Jakie są najbliższe plany Olsztyniaka?

Oprócz wspominanej ligi, udział w kolejnych turniejach. Już w najbliższą sobotę w Uranii odbędzie się I Turniej Handball o Puchar MPEC (rocznik 2001 i młodsi). Olsztyniak zmierzy swe siły z lokalnymi rywalami ze Szczypiorniaka, przyjadą też zespoły z Bartoszyc i Morąga.

Potem udział w turniejach w: Ciechanowie, Elblągu, może gdzieś na Pomorzu (podczas ostatniego turnieju nawiązano kilka interesujących kontaktów), kolejny obóz letni. Rozpoczyna się prawdziwe sportowe życie, w którym nie brakuje wyrzeczeń, ale to wspaniała przygoda. Pamięta się ją przez długie lata…

{AdmirorGallery}kopczynski5{/AdmirorGallery}

REGULAMIN I TURNIEJU MPEC HANDBALL CUP O PUCHAR PREZESA MPEC

Organizator

-Olsztyński Klub Piłki Ręcznej Warmia Traveland ul. Dworcowa 48A, 10-437 Olsztyn

Patronat

– Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Olsztyn

– Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie 10-558 Olsztyn, ul. Żołnierska 13a

Cel zawodów

popularyzacja piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży

– wpajanie młodym sportowcom zasad fair – play

Termin i miejsce

– 8.12.2012 (sobota); godz. 11.30 – uroczyste otwarcie 16.00 – uroczyste zakończenie

Hala „Urania” w Olsztynie

Uczestnictwo

– w turnieju mogą uczestniczyć chłopcy urodzeni w roku 2001 i młodsi.

– czas gry 2x15min,wykluczenie1 min

– zawodnicy winni posiadać pisemne oświadczenie rodziców o zgodzie na udział w turnieju oraz braku przeciwwskazań zdrowotnych

– w turnieju biorą udział cztery drużyny

– organizator zapewnia opiekę medyczną

Nagrody

– każda drużyna otrzyma puchar (zwycięzca oraz trzy pozostałe drużyny)

i dyplom

Nagrody indywidualne:

– król strzelców

– najlepszy bramkarz turnieju

– najlepszy zawodnik turnieju

– najlepsi w zespołach

Puchary i medale dla uczestników turnieju oraz nagrody indywidualne funduje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dyplomy przygotuje organizator

Sprawy różne

– Koszty związane z organizacją turnieju pokrywa organizator

– Drużyny przyjeżdżają na koszt własny

– Organizator nie odpowiada za ewentualne wypadki; uczestnicy ubezpieczają we własnym zakresie

– Sędzia główny zawodów pan Zbigniew Czapla

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x