Wpadka Warmii Energa w Kościerzynie – Jak to wytłumaczyć?

Piłkarze ręczni Warmii Energa po efektownym zwycięstwach nad drużynami czołówki: SPR GKS Autoinwest Żukowo i KSPR Gwardią Koszalin w sobotę (17 kwietnia) przegrali wyjazdowe spotkanie w Kościerzynie z zajmującym dopiero ósmą lokatę Sokołem Porcelana Lubiana 21:22 (11:13). Postawę olsztynian w tegorocznym sezonie trudno racjonalnie wytłumaczyć. Tracą punkty z teoretycznie słabszymi rywalami (SMS Gdańsk, Tytani Wejherowo), a pokonują kandydatów do mistrzostwa grupy. Mimo porażki Warmia Energa nadal jest w grze a awans.

Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna – Warmia Energa Olsztyn 22:21 (13:11)

Warmia Energa Olsztyn: Daniel Makowski, Cezary Kaczmarczyk, Krystian Matusiak, Marek Starzec-2, Damian Didyk-1, Adam Konkel-2, Mateusz Kopyciński,-4, Michał Sikorski, Adrian Chełmiński-3, Wojciech Golks-3, Jakub Zemełka, Jakub Kozłowski, Michał Klapka-3, Adrian Gruszczyński-3, Piotr Dzido, Marcin Malewski

W pierwszej części przeważali gospodarze. Po 4 minutach prowadzili 2:0. w 7 minucie było 2:2, w 13 min. 4:4, ale już w końcówce Sokół odskoczył na 10:6 w w 21 minucie i choć warmiakom udało się zmniejszyć dystans do dwóch trafień nie wyglądało to najlepiej. Różnica była jednak do odrobienia i wydawało się, że goście zrealizują swój cel. W 40 minucie wyrównali na 15:15, a w 46 minucie po raz pierwszy wyszli na prowadzenie (17:16). Gdy w 51 minucie przewaga wzrosła do trzech bramek (21:18) wydawało się, że olsztynianie bez kłopotów wywiozą komplet punktów. Od tego momentu jednak przez dziewięć minut Warmia Energa nie zdobyła bramki. Gospodarze bardzo ambitnie i skutecznie bronili, a w rewanżu trafiali do siatki. W 60 minucie zdobyli bramkę na 22:21. Sokół nie przebierał w środkach. Zawodnicy łapali 2-minutowe kary, czas jednak uciekał i ostatecznie wynik nie uległ zmianie.

Porażka na własne życzenie, głównie ze względu na fatalnie rozegraną końcówkę. Można zrozumieć, że rywal postawił trudne warunki, ale gdy już złamało jego opór nie można było dopuścić do zaprzepaszczenia trzybramkowej przewagi.

KPR Elbląg – SPR GKS Autoinwest Żukowo 20:31 (8:15)

KS Tytani Wejherowo – MKS Nielba Wagrowiec 32:35 (17:22)

USAR Kwidzyn – MKS Grudziądz 29:31 (13:16)

1. MKS Grudziądz 16 38 462:407

2. OKPR Warmia Energa Olsztyn 16 35 447:389

3. SPR GKS Autoinwest Żukowo 16 33 489:409

4. MKS Nielba Wągrowiec 16 32 485:453

5. KSPR Gwardia Koszalin 16 27 465:426