Mistrzostwa Świata wetaranów 2011 – Rwanko nad leniwym Neckarem

Dwaj reprezentanci Warmii i Mazur Panowie Witold Tarkowski i Zbigniew Koper  uczestniczyli w Mistrzostwach Europy Weteranów w podnoszeniu ciężarów, które odbyły się w Niemczech, w Heinsehein (koło Stuttgartu). Obaj systematycznie trenują i startują, tak jak wielu sztangistów. Mistrzostwa kontynentu są okazją do sprawdzenia sportowej formy, a przede wszystkim spotkania z przyjaciółmi. Na pomoście jednak żartów nie ma. Poprosiliśmy Pana Zbigniewa o garść wrażeń z turnieju.

 

Heinsehein  to mała miejscowość około 1000 mieszkańców położona w dolinie rzeki Neckar. Nocowaliśmy w pensjonacie w Bad Rappenau, 15 minut jazdy do hali gdzie odbywały się zawody. Przyjechaliśmy w sobotę, a następnego dnia startował Witek. Wstępnie po sprawdzeniu listy startowej miał pewny srebrny medal i chrapkę na złoto, bo walczyć miał tylko z poznaniakiem Edkiem Szumiakiem. Były więc realne szanse, bo Edek zbijał 4 kg do kat. 62 kg.

Ale po ważeniu zawodników tej grupy doszedł Czech i szanse naszych obniżyły się do srebra i brązu. Czech przewyższał ich o około 10 kg w dwuboju. Tak też było na pomoście. Rywal odbiegł w pierwszych podejściach i walka o wicemistrzostwo toczyła się  między Edkiem i Witkiem. Z jednej strony siła Witka, z drugiej technika Edka.  Po rwaniu było dobrze.Witek miał przewagę o 3 kg i był lżejszy. W podrzucie powinien to utrzymać, ale nie zaliczył drugiego podejścia. Prowadziłem Witka i widziałem marne szanse na podwyższenie ciężaru. Edek wywalczył srebro, a Witek brąz w kategorii wiekowej 7 (65-69lat.) i kat. wag. do 62kg.

Wnioski są proste, należy pracować nad technicznym poderwaniu sztangi, a nie ciągnąć ŁAPAMI. Lekcji udzielę mu osobiście, a jeżeli splami honor trenera, będzie musiał biec przed samochodem z najbliższych zawodów.

W poniedziałek startowałem w 13 grupie zawodników, kat. wiekowej 5 (55-59 lat) i kat. wag. do 69kg. W mojej wadze startowało 7 sztangistów, zająłem 5 miejsce z wynikiem o 2 kg lepszym niż na MP w Puławach, rwanie 72 i 94 podrzut. Zaliczyłem wszystkie podejścia, a jaka to była grupa świadczy rekord świat 100 kg w rwaniu Anglika i najlepszy rezultat w podrzucie Niemca 116 kg. Według punktacji Sinklera-Malona (takie przeliczniki jak dla seniorów plus współczynnik wiekowy)  mistrz zrobił 387,3299 pkt. Ja uzyskałem 324,1667. Żeby zmieścić się na stałe w trójce należy wyrwać 85kg i 105 podrzucić, licząc się z przejściem zawodników w następnym roku kalendarzowym. Będziemy pracowali, ale nic na siłę. Na siłę to zrobił zawodnik z Białorusi w kat. do 56 kg. Jeszcze nie tak dawno startowałem z nim w Radomsku w kat. wag. do 69kg. Ale Tola przejrzał listę startową i patrzy, że są szanse na złoto w kat. do 56kg i cóż robi?  Robi tzw. wagę – starszy pan. Dał radę i zaczyna rwanie od 63 kg, przeciwnik 50 kg. Tola pali i cóż robi dalej? Podwyższa na 64 kg i dziwne dla niego samego – nie zalicza.  Podobnie jest w trzecim podejściu.

Może troszeczkę wrażeń. Widać, że w tym kraju wszystko  robi się dla pokoleń, nie dla władzy, diety poselskiej czy wójtowskiej. W dolince płynie sobie rzeczka, po niej barki, stateczki spacerowe, dziadek z babcią na łódce, wioślarze…

Na widowni rozstawione stoły. Kibice siedzą, jedzą i piją piwko. Nawet Prezydent Światowej Federacji konsumował wśród publiki. Uważam to za normalne, nie tak jak u nas na MŚ w w Ciechanowie, gdzie dla zaproszonych było oddzielne pomieszczenie i tzw. całowanie po rączkach.

Mógłbym coś dorzucić z mojej wizyty u lekarza rodzinnego i opinii Pani doktor na temat podnoszenia ciężarów ale ten „mapet szoł” zostawię na później.

 

Pozdrawiam Zbigniew Koper.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x