Pięć złotych medali Mastersów – Wyrwali wszystko co możliwe

W Puławach odbyły się V międzynarodowe Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów Masters (weteranów). W ośmiu kategoriach wagowych startowało 68 zawodników z Polski i 8 z Białorusi w dziewięciu grupach wiekowych od 0 do 9 czyli od 30 do 85lat. Warmię i Mazury reprezentowało pięciu zawodników. Barwną relację z imprezy przekazał nam jej uczestnik Zbigniew Koper.

 

Startowaliśmy w piątkę: debiutanci na imprezie  bracia Kowalczykowie z Kurzętnika oraz Jarosław Rutkowski ze Srokowa, Witold Tarkowski z Nidy Nidzica i ja Zbigniew Koper z Dąbrówki Małej (obecnie członek i reprezentant Nidy Nidzica).

Pierwszy wystąpił w kat. wagowej do 62 kg. Witek Tarkowski, który w tym roku przeszedł do 7 kat. wiekowej (65-69lat).  Zalicza trzy podejścia w rwaniu i dwa w podrzucie. Rezultat 51+64kg=115kg dwubój i tytuł Mistrza Polski.

Po Witku pora na mnie. O pierwsze miejsce walczył ze mną reprezentant Polski z lat 1970-1980 Marian Cofalik. Pierwsze podejścia podał większe od moich i cóż trzeba było włączyć taktykę do rozpracowania Mariana. On wyrywa w pierwszym podejściu 70 kg, ja asekuracyjnie 65 kg, na drugie podejście zgłoszone przez Mariana 75, ja zgłaszam i wyrywam 70 kg. On czeka, ja w trzecim 71kg zgłaszam i zaliczam. On dwa razy pali 75kg. Po pierwszym boju mam 2 kg do przodu, ponieważ jest cięższy o 300 gramów. W podrzucie ponownie nawiązujemy walkę. Można długo opisywać, ale w trzecim decydującym podejściu Marian pali podejście do 95kg, (dużo za ciężko). Zaliczam trzy podejścia w podrzucie z końcowym wynikiem 93kg i mamy drugi tytuł Mistrza Polski w kat. wag. do 69kg  i grupie wiekowej V (55-59 lat).

Jarek startuje w drugim dniu i cóż robi w 3 grupie wiekowej (45-49 lat) i wagowej do 69kg? W rwaniu zalicza jedno podejście do 75kg (dwukrotnie pali 80 kg), ale widać że jest mocny.  W podrzucie zalicza trzy podejścia z nowym rekordem Polski weteranów 106kg. Po 12 latach Jarek poprawił mój rekord Polski, który ustanowiłem w Białogardzie w 1998roku. No i fajnie rekord pozostał w województwie, a tym samym mamy trzeci tytuł Mistrza Polski.

No i kolej na debiutantów. Jako pierwszy z braci Kowalczyków startuje Andrzej. W wadze do 105kg i grupie wiekowej 1 (35-39lat) zalicza po dwa podejścia.  Osiąga w rwaniu 101 i 136 kg w podrzucie. Nowicjusz ogrywa przeciwników, mamy czwarty złoty medal.  To samo robi starszy o 4 lata Mirosław w wadze powyżej 105kg. Mirek rozprawia się z konkurentami. Zalicza w rwaniu 96 i 123 kg w podrzucie. Start piątego reprezentanta województwa Warmińsko-Mazurskiego i piąty tytuł Mistrza Polski. Tego jeszcze nie było. Pięć na pięć.

Na wspólnej kolacji powspominaliśmy naszego niedawno zmarłego Mistrza Waldemara Baszanowskiego.  Na spotkanie przywiozłem parę pamiątek i zdjęć z Mistrzem, który był i pozostał moim życiowym idolem. Biografię Mistrza Baszanowskiego znałem doskonale, a kiedy pierwszy raz miałem przyjemność z nim rozmawiać, a było to na spotkaniu w Technikum Chemicznym w Olsztynie w 1976 roku, jeszcze bardziej mi zaimponował. Później wielokrotnie spotykaliśmy się na kursokonferencjach i zawodach. Odszedł Mistrz  ….

Sponsorem Rutkowskiego było Starostwo Powiatowe w Kętrzynie, mój wyjazd sponsorowało Gospodarstwo Pszczelarskie Pani Marii Wilde z Gryźlin.

{vsig}podnoszenieciezarow{/vsig}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x