Golf czyli nowe pasje wybitnych siatkarzy

Do grona uczestników Warmia Mazury Senior Games 2014 dołączyły dwie postaci szczególnie zasłużone dla olsztyńskiego sportu. To byli siatkarze AZS Olsztyn: Zbigniew Lubiejewski – złoty medalista olimpijski i Stanisław Iwaniak, również olimpijczyk, kapitan kortowskiej drużyny w jej najlepszych czasach kiedu nie miała sobie równych w Polsce.

Nadal są zainteresowani sportem, uprawiają rekreacyjnie różne dyscypliny, a ostatnio szczególnie zainteresował ich golf. I właśnie w tej konkurencji wystartują w Warmia Mazury Senior Games 2014.

Przypomnijmy sylwetki znakomitych sportowców

Zbigniew Lubiejewski w latach 1972-1977 wystąpił w blisko 80. spotkaniach reprezentacji Polski. Wspólnie z kolegami z kadry sięgnął po złoty medal igrzysk olimpijskich w Montrealu, pokonując w pamiętnym finale ekipę ZSRR 3:2. Rok wcześniej wywalczył natomiast drugie miejsce mistrzostw Europy w Belgradzie. Przez większość swojej kariery związany był z olsztyńskim AZS-em, w którego barwach zdobywał medale mistrzostw Polski oraz triumfował w rozgrywkach Pucharu Polski. W 1978 zajął ponadto drugie miejsce w Pucharze Europy Zdobywców Pucharów. Po wyjeździe z kraju miał okazję reprezentować belgijski Antoniusz Herentals, następnie wrócił do Olsztyna, gdzie mieszka do dziś.

Od trzech lat próbuje swoich sił w golfie, a do uprawiania tej dyscypliny sportu namówił go Stanisław Iwaniak, inny znakomity siatkarz z Olsztyna uczestnik igrzysk olimpijskich w Monachium, medalista mistrzostw Europy, mistrz Polski z miejscowym AZS-em.

To właśnie jego sprawka – śmieje się Zbigniew Lubiejewski . Mam teraz więcej wolnego czasu i próbuję na polu zjawiać się co drugi dzień. Osiągam coraz lepsze wyniki, ale znam swoje miejsce w szeregu i wiem, że jeszcze sporo mi brakuje do najlepszych. Zacząłem jednak startować w turniejach, bo wówczas pojawia się element rywalizacji, chociaż z drugiej strony nie brakuje też dobrej zabawy. Natomiast w siatkówce pozostaje mi już tylko rola kibica.

Stanisław Iwaniak jako czynny zawodnik sięgnął po srebrny medal mistrzostw Europy (Belgrad, 1975), miał także okazję wystąpić w igrzyskach olimpijskich w Monachium (1972). Z kolei z olsztyńskim AZS trzykrotnie wywalczył mistrzostwo Polski (1973, 1976, 1978), do tego dorzucił ponadto trzy srebrne medale krajowych mistrzostw (1972, 1974, 1977), raz stanął na najniższym stopniu podium (1975). W sezonie 1977/78 wspólnie z klubowymi kolegami zajął natomiast drugie miejsce w Pucharze Europy Zdobywców Pucharów. Po zakończeniu sportowej kariery zajął się szkoleniem siatkarzy w Belgii oraz Francji, a po powrocie do Olsztyna skupił się na pracy trenerskiej w miejscowym AZS oraz pracy nauczyciela wychowania fizycznego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Z kortowskim zespołem awansował m.in. na najwyższy szczebel siatkarskich rozgrywek.

Nie rozstał się jednak z uprawianiem tej dyscypliny sportu, bowiem miał okazję trzykrotnie sięgnąć po mistrzostwo Polski w kategorii powyżej 45 roku życia. Następnie zaczął uprawiać golf.

– Nie gram w siatkówkę, bo z pewnością rozpamiętywałbym swoją dyspozycję sprzed -przyznaje Stanisław Iwaniak. Siatkówka wymaga odpowiedniej sprawności ruchowej, a ja już swoje lata mam. Stąd moja decyzja związana z golfem, który jest mniej dynamiczny. Rzadko rywalizuję w golfowych turniejach, bo przede wszystkim trenuję sam dla siebie. A sprawia mi to wielką satysfakcję. Moja filozofia życiowa to 3x30x130, czyli pobudzanie aktywności ruchowej trzy razy w tygodniu, minimum po 30 minut i utrzymanie w tym czasie tętna minimum 130 uderzeń na minutę. I tego się trzymam od wielu lat.

 

Ambasadorem projektu Jacek Wszoła, złoty medalista igrzysk w Montrealu w skoku wzwyż oraz srebrny medalista igrzysk w Moskwie. Z kolei Zbigniew Lubiejewski, złoty medalista z Montrealu w siatkówce wystąpi w turnieju golfa. W promocję zawodów włączyli się także tenisista stołowy Leszek Kucharski (Seul, 1988 oraz Barcelona, 1992), lekkoatleta Ryszard Szparak (Moskwa, 1980) oraz żeglarz Tomasz Rumszewicz (Montreal, 1976).

Warmia Mazury Senior Games 2014 – w międzynarodowych zawodach sportowych dla aktywnych seniorów, które potrwają od 28 do 31 sierpnia 2014 roku w Olsztynie, Iławie, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, Pasłęku oraz Nidzicy, mogą wziąć udział osoby pokolenia 45+ (dyscypliny indywidualne) oraz 40+ (dyscypliny zespołowe). Zawodnicy z całego świata staną do walki o medale i prestiż w 14. dyscyplinach: badmintonie, brydżu sportowym, golfie, kajakarstwie, lekkiej atletyce, piłce nożnej, piłce siatkowej halowej, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, skokach spadochronowych na celność lądowania, siatkówce plażowej, tenisie, tenisie stołowym oraz żeglarstwie. Elektroniczna rejestracja potrwa do 21 sierpnia 2014 roku. Szczegółowe informacje o imprezie znajdują się na stronie internetowej www.SeniorGames.pl

Biuro Prasowe

URZĄD MARSZAŁKOWSKI

WOJEWÓDZTWA

WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

iława Lidzbark Warmiński Nidzica Olsztyn Orneta senior games

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x