Rozpoczynamy rywalizacje 14 dyscyplinach – Na sport nigdy nie jest za późno…

Podczas konferencji prasowej w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie przedstawiono stan przygotowań do drugiej edycji międzynarodowych zawodów Warmia Mazury Senior Games 2014. Od czwartku w siedmiu miastach Warmii i Mazur dojrzali sportowcy rywalizować będą w 14 dyscyplinach. Wystartują wspólnie zarówno amatorzy, jak i byli profesjonaliści, z mistrzem olimpijskim Jackiem Wszołą na czele.

Z mediami spotkali się m.in. Anna Wasilewska z zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, uczestnik zawodów piłkarskich WMSG Tomasz Sokołowski oraz ambasador zawodów Jacek Wszoła.

Jedynym kryterium do startu w Warmia Mazury Senior Games jest wiek – ukończone 45-ciu, a w grach zespołowych 40 lat. Turniej, organizowany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, odbędzie się po raz drugi, a wezmą w nim udział nie tylko reprezentanci Polski, ale i 17-stu innych krajów, m.in. USA, Kanady, Turcji, Indonezji i Luksemburga. Pierwsza edycja miała miejsce w 2012 roku, a już teraz wiadomo, że tegoroczne zawody będą okazalsze pod każdym względem. Głównie za sprawą liczby zgłoszeń do turnieju, bowiem chętnych do udziału w zawodach w tym roku jest o prawie 300 więcej niż w pierwszej edycji. Ze względu na ciągle napływające zgłoszenia przedłużono nawet termin rejestracji do zawodów.

„Współpraca z burmistrzami miast-gospodarzy zawodów to czysta przyjemność. Sami występują z inicjatywą organizacji zawodów u siebie.” – przyznała na konferencji Anna Wasilewska. „Bardzo nas cieszy udział sportowców spoza Europy, a także zgłoszenia osób w sile wieku. Do tej pory mamy już ponad 250 uczestników powyżej 60 roku życia i 35 powyżej 75-ego. Łącznie zgłosiło się już ponad 1000 sportowców”. – dodała Wasilewska.

Podobnie jak w 2012 roku rozgrywkom WMSG patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, które dodatkowo współfinansuje projekt. Ministerstwo od dawna aktywnie włącza się w propagowanie aktywności fizycznej, począwszy od najmłodszych po najstarszych.

„Turniej idealnie wpisuje się w cele resortu sportu. Popularyzacja aktywności ruchowej osób starszych to jedno z naszych głównych celów. Tylko 4% seniorów jest aktywna sportowo, a ponad 50% osób powyżej 80-tego roku życia jest niesprawna ruchowo. Imprezy takiej jak Warmia Mazury Senior Games pozwolą tam to zmienić”. – powiedział Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki.

Organizatorzy WMSG ponownie mogli liczyć też na wsparcie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

„Ruch olimpijski rozszerza się i być może niebawem doczekamy się igrzysk seniorów organizowanych przez MKOl. Warmia Mazury Senior Games poczyniły już spory krok w tym kierunku”. – przyznał Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Zawody WMSG od początku wspiera także Jacek Wszoła – mistrz olimpijski w skoku wzwyż z Montrealu (1976), który został ambasadorem imprezy. Wszoła stara się brać udział we wszystkich imprezach, które mogą przyczynić się do wzrostu aktywności fizycznej i to nie tylko wśród ludzi starszych, ale też młodzieży.

„Już jutro wystartuję w Lidzbarku Warmińskim w pchnięciu kulą. W moim wieku łatwiej „zrobić masę” niż utrzymać szybkość.” – zdradził mistrz olimpijski.

W projekt Warmia Mazury Senior Games zaangażował się również reprezentant Polski w piłce nożnej – Tomasz Sokołowski, który związany jest z regionem warmińsko-mazurskim. „Nie mogę się już doczekać startu w Ostródzie. Fajne w tej imprezie jest to, że nie ma podziału na zawodowców i amatorów i można zagrać w jednej drużynie ze swoim sportowym idolem.” – powiedział były piłkarz Stomilu Olsztyn i Legii Warszawa.

Jednym ze sponsorów tegorocznej edycji jest firma Promedica24, która wspiera osoby starsze i stara się wpłynąć na społeczne spojrzenie na seniorów.

„W Wielkiej Brytanii, gdzie także działa nasza firma, obserwujemy jak pozytywny wpływ na starszych ludzi ma aktywność fizyczna. Dlatego chętnie zaangażowaliśmy się w warmińsko-mazurskie zawody seniorów. – przyznała Marta Ziobro, z Promedica24.

Warmia Mazury Senior Games oprócz szeroko pojętej promocji sportu i aktywnego stylu życia wśród seniorów ma także na celu promocję Warmii i Mazur oraz Polski jako interesującego i pożądanego miejsca destynacji turystycznych oraz inwestycji gospodarczych, a także wspieranie promocyjne wizerunków miast – Partnerów Projektu tj. Olsztyna, Iławy, Lidzbarka Warmińskiego, Ostródy, Nidzicy, Pasłęka i Ornety.

{AdmirorGallery}gami22{/AdmirorGallery}

Dyscypliny sportowe oraz miasta, w których odbędą się zawody:

• siatkówka halowa, pływanie, brydż sportowy, skoki spadochronowe do celu – Olsztyn,

• tenis ziemny, żeglarstwo, siatkówka plażowa – Iława,

• piłka nożna, kajakarstwo – Ostróda,

• lekkoatletyka, tenis stołowy – Lidzbark Warmiński,

• badminton – Orneta,

• golf – Pasłęk,

• podnoszenie ciężarów – Nidzica.

Dyscypliny rekreacyjne:

• maraton pływacki – Lidzbark Warmiński,

• łucznictwo – Orneta,

• kolarstwo „Merida Mazovia MTB Marathon” – Olsztyn,

• turniej siatkówki plażowej – Nidzica

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

iława Lidzbark Warmiński Nidzica Olsztyn Orneta Ostróda Pasłęk Senior Games 2014

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x