Swatch World Tour Mazury 2012 – Z Londynu do Starych Jabłonek

Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał do rozpoczęcia kolejnej edycji zawodów SWATCH FIVB World Tour Mazury Grand Slam, który odbędzie się w Starych Jabłonkach. Zawody double-gender, czyli zarówno męskie, jak i żeńskie, o puli 600 tys. dolarów to największe takie przedsięwzięcie w Polsce. We wtorek (3 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom do tej wielkie imprezy (skala przewyższa ja tylko Euro 2012). Uczestniczyli w niej marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, promotor turnieju Andrzej Dowgiałło i jej dyrektor Tomasz Dowgiałło.

 

Mała mazurska miejscowość nad jeziorem Szeląg Mały jako pierwsza w tegorocznym cyklu SWATCH World Tour gościć będzie świeżo upieczonych mistrzów olimpijskich z Londynu, gdyż impreza odbędzie się bezpośrednio po Igrzyskach w dniach 13-19 sierpnia 2012. Ale już w przyszłym roku to Stare Jabłonki będą stolicą światowej siatkówki plażowej, ponieważ to właśnie tu rozegrane zostaną mistrzostwa świata w tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie.

 Gospodarz konferencji, marszałek Jacek Protas podkreślił doskonałą organizację zawodów w Starych Jabłonkach i ich ogromny wpływ na promocję regionu na świecie. Dodał, że to jedna z najważniejszych cyklicznych imprez sportowych odbywających się na Warmii i Mazurach i wspieranie jej przez samorząd województwa doskonale wpisuje się w realizację strategii promocji regionu poprzez sport.

Dyrektor Turnieju Tomasz Dowgiałło przedstawił stan przygotowań do zawodów:

– Wszystko realizujemy zgodnie z harmonogramem, przyjechały już konstrukcje trybun, które w tym roku pomieszczą rekordowe 6 tysięcy kibiców. Dla widzów przygotowaliśmy zresztą jak zwykle masę atrakcji i imprez towarzyszących. Podczas zawodów rozdamy m.in. 5 tys. polskich flag, będą też parasole, parawany. Mimo, że mamy już wieloletnie doświadczenie w organizacji zawodów Pucharu Świata, to nauki nigdy za wiele i wybieramy się na Igrzyska Olimpijskie do Londynu, żeby trochę podpatrzeć, jak organizuje się tę najwyższą z możliwych rangą imprezę.

Puchar Świata w siatkówce plażowej FIVB Beach Volleyball SWATCH World Tour to seria najwyższej rangi imprez rozgrywanych pod patronatem Światowej Federacji Siatkówki – FIVB. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki z ponad 120 krajów rywalizują w cyklu 24 turniejów rozgrywanych na całym świecie – nad oceanami, morzami i jeziorami oraz w centrach wielkich miast (m.in. Paryż, Moskwa, Szanghaj, Praga). Te prestiżowe rozgrywki już po raz dziewiąty organizowane są w Polsce na boiskach wokół Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Od 2010 roku polska odsłona zawodów wchodzi w skład elitarnej serii turniejów Wielkiego Szlema (Grand Slam) z pulą nagród 600 tys. USD. Koszt organizacji Mazury Orlen Grand Slam 2012 wynosi 2 miliony PLN. Promotorem zawodów jest Hotel ANDERS w Starych Jabłonkach.

{AdmirorGallery}stare3{/AdmirorGallery}

Miejsce zawodów:

Stare Jabłonki, Hotel Anders****, ul. Spacerowa 2, 14-133 Stare Jabłonki

Nazwa Turnieju:

FIVB Beach Volleyball SWATCH World Tour Mazury Orlen Grand Slam 2012

Termin:

13 – 19 sierpnia 2012 r.

Eliminacje do Turnieju Głównego Kobiet 14.08.2012

Eliminacje do Turnieju Głównego Mężczyzn 15.08.2012

Turniej Główny Kobiet 15-18.08.2012

Turniej Główny Mężczyzn 16-19.08.2012

Finały Kobiet 18.08.2012

Finały Mężczyzn 19.08.2012

Organizatorzy:

 • Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB)
 • Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS)
 • Promotor: Hotel ANDERS w Starych Jabłonkach

Pula nagród: 300.000 USD (Turniej Kobiet) + 300.000 USD (Turniej Mężczyzn)

Koszty organizacji: 2.000.000 PLN

Program imprez towarzyszących

Cechą charakterystyczną Pucharu Świata w Starych Jabłonkach jest bogaty program imprez rozrywkowych, który już na stałe wpisał się w organizację wydarzenia. Gorąca atmosfera panuje tu zarówno na stadionie jak i na innych arenach. Wokół boiska głównego królują rytmy brazylijskiej samby i entuzjastyczny doping kibiców. Dodatkowe atrakcje to pokazowe mecze VIP-ów i występy cheerleaderek z Wysp Kanaryjskich. Każda z osób obecnych na imprezie może liczyć na ciekawe gadżety . Rozdają je zarówno sponsorzy jak i organizatorzy turnieju.

Poza stadionem odbywają się gry i zabawy dla dzieci, pokazy kulinarne i prezentacje sponsorskie. Wieczorne imprezy to czas na koncerty, występy kabaretowe, pokazy barmańskie, dyskoteki i pokazy sztucznych ogni. Nie inaczej będzie w tym roku.

 od środy do niedzieli:

 • Restauracja Mistrzów – w ciągu 5 dni 5 różnych regionalnych kuchni Polski. Danie serwują najlepsi szefowie kuchni, m.in. Karol Okrasa, Rafał Targosz, Grzegorz Labuda czy Dariusz Struciński

od wtorku do niedzieli:

 • muzyczne atrakcje na stadionie głównym: zabawę prowadzi DJ Ucho, ponadto – konkursy, występy muzyczne, prezentacje sponsorskie

wieczór w piątek:

 • Kabareton – koncert najlepszych polskich kabareciarzy pod nazwą „Kabaretowy Puchar Świata”

w sobotę i niedzielę:

 • wyjątkowe koncerty laureatów największych programów muzycznych polskich telewizji.

wieczór w sobotę

 • GARDEN PARTY – bankiet z udziałem wszystkich uczestników turnieju

 Najwierniejszym fanom siatkówki i nie tylko, przygotowujemy wiele atrakcji sportowych. Dzięki nim lepiej będzie można poznać siatkówkę plażową oraz gwiazdy światowego formatu tej dyscypliny sportu. W programie zawodów znajdą się m.in.:

 • treningi siatkarskie dla młodych adeptów siatkówki plażowej prowadzone przez gwiazdy – Brazylijczyków, Australijczyków czy Szwajcarów,
 • sesje zdjęciowe i autografowe z najlepszymi siatkarzami na świecie.

Oglądalność telewizyjna Mazury Orlen Grand Slam 2011

 • W sumie zawody na plaży Hotelu Anders obejrzało na całym świecie ok. 37 milionów widzów.
 • Liczba kibiców oglądających jednocześnie zmagania na mazurskim piasku w telewizji to ok. 12 milionów.
 • Telewizje na całym świecie z turnieju Mazury Orlen Grand Slam 2011 pokazały łącznie 50 godzin relacji.
 • Oglądalność na poziomie 37 milionów daje Starym Jabłonkom 6 miejsce w całym cyklu sezonu 2011.
 • Lepsze pod tym względem okazały się tylko tak znane turnieje i miasta jak Rzym, Moskwa, Stavanger, Gstaad i Klagenfurt.
 • Ogólna liczba widzów jaką zgromadziły zmagania Swatch FIVB World Tour 2011

to 1,65 miliarda.

 • Telewizje na całym świecie pokazały w sumie 2381 godzin transmisji.

Medaliści Pucharu Świata 2011 w Starych Jabłonkach

Mężczyźni

1 Rogers-Dalhausse USA

2 Fijałek-Prudel   POL

3 Emanuel Rego-Alison Cerruti   BRA

Kobiety

1 Larissa-Juliana BRA

2 Kessy-Ross USA

3 Talita-Antonelli BRA

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x