Akademicy z nową strategią – Atutem ma być młodość

W siedzibie Falco, jednego ze sponsora olsztyńskich siatkarzy, odbyła się konferencja prasowa, której główną postacią był nowy trener Indykpolu AZS UWM Tomaso Totolo, a towarzyszyli mu prezes Mariusz Szyszko i kapitan zespołu Paweł Siezieniewski. Wszystkich podejmował gospodarz spotkania prezes Falco Andrzej Mazurkiewicz. Choć do inauguracji nowego sezonu jeszcze daleko, w drużynie akademików wiele się dzieje, interesująca jest zwłaszcza strategia budowy zespołu na najbliższe sezony.

 

 Wszyscy już ochłonęli po dramatycznym finiszu poprzednich rozgrywek. Kamień spadł z serca zwłaszcza prezesowi Mariuszowi Szyszko.

-Najważniejsze, że drużyna osiągnęła cel i zachowała miejsce w elitarnej PLUS LIDZE – stwierdził znakomity przed laty rozgrywający. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pod względem sportowym nie był to udany sezon, wyszliśmy jednak z tarapatów. Otrzymaliśmy kolejną szansę i postaramy się ja wykorzystać. Wyciągnęliśmy wnioski i od razu zabraliśmy się do pracy. Sprawą pierwszorzędnej wagi stało się zatrudnienie nowego trenera. Doceniamy talent i możliwości Gheorghe Cretu, pod którego kierunkiem drużyna obroniła się przed spadkiem, ale co do dalszej współpracy nie znaleźliśmy porozumienia. Zatrudniliśmy Tomaso Totolo, szkoleniowca, który pracował w najsłynniejszych klubach, ma też doświadczenie z polskimi teamami. Najważniejsze, że mamy wspólną koncepcję budowy zespołu i Tom ją też zaakceptował. Cieszymy się z obecności sponsorów, którzy się od nas nie odwrócili, wielu pomogło w najtrudniejszych chwilach. Ale nasze możliwości finansowe daleko odbiegają od potentatów, dlatego zdecydowaliśmy się na strategię wprowadzania do drużyny zawodników młodych. Przykład Piotra Haina w minionym sezonie utwierdził mnie w tym przekonaniu. W tym sezonie do kadry najprawdopodobniej włączymy wychowanka – Piotra Łukasika , w we wtorek (18 maja) w Uranii przyjrzymy się grupie utalentowanych siatkarzy z Olsztyna i nie tylko. Może ktoś z nich też otrzyma szansę. Oczywiście oni nie udźwigną ciężaru gry, w drużynie potrzebne są gwiazdy, doświadczenie, dlatego mamy już hiszpańskiego rozgrywającego Guillermo Hermana, atakującego Igora Yudina i Pawła Siezieniewskiego, którzy stanowią kręgosłup zespołu.

Drużyna jest w fazie kompletowania. Nie wiem jeszcze kto uzupełni dwunastkę, zapewne nie zabraknie w niej także ogranych zawodników, ale skłaniamy się za tendencją składu młodego z perspektywą. Na to nas w tej chwili stać, a dla kibiców taka koncepcja też może okazać się bardzo interesująca.

Paweł Siezieniewski podpisał kolejny kontrakt z AZS-em i jest tego powodu bardzo zadowolony.

– Jestem wychowankiem olsztyńskiego klubu, a więc najprzyjemniej grać dla swoich kibiców – mówi kapitan AZS-u. Finisz sezonu przekonał mnie i kolegów, jakich mamy fantastycznych fanów. Mimo naszych problemów z grą, byli murem za nami do samego końca i ich wkład w utrzymanie drużyny w PLUS LIDZE jest też ogromny. Cieszę się również, że trenerem został Tomaso, z którym pracowałem w Jastrzębiu. Znamy się, a to na pewno pomoże.

W centrum zainteresowania był oczywiście nowy szkoleniowiec, który stoi przed bardzo dużym wyzwaniem.

– Otrzymałem z Olsztyna bardzo konkretna propozycję – stwierdził włoski trener. Formalności załatwiliśmy więc bardzo szybko. Cieszę się, że prezesem jest osoba, która zna siatkówkę na wylot, a ponadto jest otwarta na moje uwagi. Wprawdzie do mnie należy zdanie co do doboru zawodników, ale ustalamy to wspólnie, dyskutujemy, zależy nam, by zespół spełnił oczekiwania. Szybko zdecydowałem się na trzech kluczowych graczy. Jeśli chodzi o rozgrywającego mieliśmy identyczne sugestie, choć wcześniej o tej sprawie nie rozmawialiśmy. Podobnie było z Pawłem, którego znam. Koronnym argumentem oprócz umiejętności i klasy sportowej jest jego olsztyński rodowód. Co do Yudina to świetny i jeszcze młody zawodnik. Zakusy były na kogoś innego, ale nie udało się. Igor jest jednak siatkarzem z najwyższej półki, a jego dodatkowa wartość to możliwość gry na przyjęciu.

Przed nami trudne tygodnie dalszych poszukiwań, z tym ,że też jestem zwolennikiem ściągnięcia do zespołu zawodników młodych.

 Przed AZS-em rysują się więc ciekawe perspektywy, choć jest jeszcze wielu znaków zapytania. Nie wiadomo, kiedy drużyna rozpocznie przygotowania, bo do dziś nie ma wyznaczonej daty inauguracji  sezonu PLUS LIGI i terminarza. W tej sprawie decyzje mają zapaść na początku czerwca. Wszystko zależy od tego czy reprezentacja zagra w Pucharze Świata. Natomiast wyjaśniła się sprawa drugiego trenera. Na 99 procent zostanie nim Piotr Poskrobko, wychowanek AZS-u, przez wiele lat czołowy zawodnik.

{vsig}olsztyn{/vsig}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x