Czy będzie w Olsztynie II liga kobiet? AKS OSW zagra w barażach

Siatkarki AKS OSW Olsztyn walczą o awans do II ligi. W hali Olsztyńskiej Szkoły Wyższej (ul Bydgoska) zakończył się turniej finałowy z udziałem czterech zespołów, które pomyślnie przebrnęły przez pierwsze sito eliminacji. Tylko zwycięzca wywalczył bezpośredni awans a został nim MMTS Łęczyca.  Siatkarki AKS OSW Olsztyni zajęły drugie miejsce i to daje prawo gry w barażach (16 i 30 kwietnia). W decydującym meczu w niedzielę olsztynianki pokonały 3:0 (17,27,17) Olimpię Jawor.

AKS OSW: Agnieszka Sztyburska, Marta Brokułak, Weronika Bronowicka, Katarzyna Madejska, Marta Tumiłowicz, Oriana Miechowicz, Julia Gach, Paulina Miloch, Monika  Dzienisiewicz, Magda Parys, Alina Neshchor, Magda Gąsowska, Trenerzy: Rafal Surmański, Piotr Stasiewicz

I dzień

Wszystko dobre, co sie dobrze kończy. Tak mozna skwitować inaugyracyjny mecz siatkarek AKS OSW, które po dramatycznym spotkaniu pokonały UKS Culmen Chełmno 3:2 (-22,-15,16,18,11)

AKS OSW Olsztyn – UKS Culmen Chełmno 3:2 (22:25, 15:25, 25:16, 15:18, 15:11)

Duża stawka sparaliżowała  zawodniczki olsztyńskie, które były bardzo zdenerwowane i popełniały mnóstwo błędów. Zazwyczaj gra na własnym boisku jest atutem, a tu , przynajmniej w początkowej fazie, stała się zmorą. Presja była zbyt duża. AKS przegrał pierwszego seta, a po drugim, gdzie rywalki osiągnęły dużą przewagę ,zanosiło sie na klęskę. Trenerzy: Rafał Surmański i Piotr Stasiewicz dkonywali zmian, korekt w ustawieniu, ale bez efektów. Po drugiej odsłonie wrócili do wyjściowej szóstki i wreszcie coś „zaskoczyło”. Zjawiło się więcej publiczności, wzmógł sie doping. Dziewczęta wreszcie poczuły atmosferę meczu o stawkę i weszły w grę tak jak powinny. Przejęły inicjatywę i odwróciły losy spotkania. Łatwo doprowadziły do tie breaka. W decydującym secie trwała walka, ale będące na fali olsztynianki nie zmarnowały okazji. Odniosły bardzo ważne zwycięstwo w trudnych okolicznościach. Może to wzmocni psychicznie drużynę przed nastepnymi spotkaniami.

W drugim meczu MMKS Łęczyca pokonał KS Olimpię Jawor 3:1 (24,-20,19,21). To spotkanie udowodniło, że poziom tego turnieju jest bardzo wyrównany i zapewne każdy mecz będzie zacięty.

II dzień

Emocji w hali Olsztyńskiej szkole Wyższej nie brakuje. W sobotę zespół AKS OSW znów zafundował kibicom pięciosetówkę, ale tym razem zabraklo radosnego finału. Olsztynianki przegrały z MMKS Łęczyca 2:3(20,-20,20,-23,-8)

AKS OSW Olsztyn – MMKS Łęczyca  2:3 (25:20, 20:25, 25:20, 23:25, 8:15)

W tym bardzo wyrownanym spotkaniu zabrakło determinacji i łutu szczęścia w decydujących momentach. Prowadziliśmy 2:1 w setach i w czwartym też zaświtała szansa. Wprawdzie rywalki uzyskały przewagę, ale AKS OSW gonił wynik i ze stanu 20:24 „wyciągnął” na 23:24. I w tak ważnej chwili zawodniczka zepsuła agrywkę. Tie break był już domeną przeciwniczek, które szybko odskoczyły na 4:0. Przy zmianie prowadziły 8:6 co jeszcze dawało nadzieję. Kilka prostych błędów pozwoliło Łęczycy na spokojne zakończenie meczu. Porażka, która wyklucza zajęcie pierwszego miejsca premiowanego bezposrednim awansem. Niedzielne spotkanie AKS OSW-Olimpia Jawor wyłoni drużyne, która szukać będzie szansy w barażach. Jest więc o co grać

W innym sobotnim meczu Olimpia Jawor pokonał UKS Culmen Chełmno 3:1 (-20,12,17,24). W czwartym secie Culmen prowadził 24:20 i stracił sześć punktów z rzędu.

III dzień

W niedzielę w pierwszym spotkaniu MMTS Łęczyca postawil kropke nad „i”. Pokonał Culmen Chełmno 3:0 (23,23,21) i przeypieczętował awans do II ligi. Potem o drugie miejsce premiowane grą w barażach zmierzyły sie AKS OSW i Olimpia Jawor. Tu nie było kalukacji. Olsztyńska srużyna wyjorzystała sznasę i wygrała 3:0 (17,27,17).

AKS OSW Olsztyn – Olimpia Jawor 3:0 (25:17, 29:27, 25:17)

Olsztynianki pozytywnie zareagowały na sobotnią porażkę. Potrafiły sie otrząsnąć, zmobilizować, fizycznie też wytrzymały trudy turnieju. Chwile słabości przeżywały jedynie w drugiej partii, gdzie goniły wynik. Obroniły dwa setbole i zwycięsko zakończyły seta. Potem poszlo już gładko. Tym samym czekają nas emocje związane z barażami. Mecze odbęda się 16 i 30 kwietnia, a rywalem będzie: Sandecja Nowy Sącz lub Pogoń Proszowice. Liczyć się bilans dwóch spotkań, po kolei: liczba zwycięstw, różnica setów ewentualnie lepsze małe punkty.