Czy Braniewo zagra w finałach? Myślmy także o innych

Po zakończeniu fazy zasadniczej i  fazy play off rozgrywek wojewódzkich w siatkówce kadetów rozpoczęły się dyskusje o turniejach finałowych. Czy maja być rozegrane dwa czy cztery. Przynajmniej dwóch uczestników: Sparta Braniewo i AZS UWM Olsztyn trenera Sergiusza Salskiego było za tym by zredukować tę liczbę. Braniewianie ze względów finansowych, akademicy z uwagi na nawarstwienie się terminów kadetów i juniorów.

 

Rozstrzygnięcie zapadło 27 stycznia na posiedzeniu Prezydium Zarządu W-M ZPS, Dziś tzn w piątek (28 stycznia) stosowne pismo otrzymała Sparta Braniewo Oto jego treść:

 „Decyzją Prezydium Zarządu W-MZPS z dnia 27.01.2011 odstąpiono od redukcji turniejów finałowych kadetów.

 Uzasadnienie

 Wg zatwierdzonego przed rozpoczęciem sezonu 2010/11 Regulaminu Rozgrywek, turnieje finałowe maja na celu wyłonienie zespołów, które awansują do rozgrywek centralnych z miejsc 1-3. Wspomniany regulamin ma również na celu szkolenie, a turnieje grane w formule 3-dniowej (tak jak rozgrywki centralne), są najlepszą formą przygotowania drużyn do udziału w rozgrywkach o Mistrzostwo Polski Kadetów.

Jednocześnie informuję, że ewentualną decyzję o wycofaniu drużyny z udziału w turniejach finałowych, proszę przekazać do biura Związku najpóźniej na dwa dni przed wyznaczonym terminem pierwszego turnieju finałowego, co pozwoli uniknąć konsekwencji dyscyplinarnych.

 W imieniu zarządu pismo podpisał prezes Związku Jerzy Mróz.

  

SPS Sparta Braniewo wystosowała odwołanie od tej decyzji ( mając wówczas  jedynie ustną odpowiedź) , które przesłała też do naszej redakcji, by opinia publiczna zapoznała się z sytuacją.

 

Szanowni Państwo

 

„W związku z tym, iż w dniu 27.01.2011 roku otrzymałam od Prezydium Zarządu WMZPS nieprzychylną odpowiedź na moją prośbę o zredukowanie terminów rozgrywek kadetów z 4 trzydniowych do 2 dwudniowych, składam odwołanie od tej decyzji.

Pragnę zauważyć, że nie podano uzasadnienia powyższej decyzji pisemnie (uzasadnienie przyszło nazajutrz przyp. red.), a jedynie ustnie w rozmowie telefonicznej przekazano, iż niemożliwa jest zmiana regulaminu, podczas gdy do rozgrywek kadetek taką zmianę zastosowano. Koszty udziału w czterech turniejach wyniosą w przypadku mojego mojego klubu ; 3 turnieje x 3 dni x 530 koszt transportu= 4.770,00 zł + koszt sędziów w turnieju w Braniewie, co w znaczącym stopniu przekracza budżet jakim dysponujemy.  Gotowi jesteśmy wziąć udział w rozgrywkach pod warunkiem, że Związek zechce ponieść koszty naszego udziału w nich lub jeśli będą to 2 terminy (nie 4). W innym przypadku z przykrością muszę wykluczyć swój zespół z udziału w rozgrywkach.”

 Z poważaniem

 Agnieszka Jodko

 

Od redakcji: Jak zdążyłem się zorientować atmosfera w warmińsko-mazurskiej siatkówce jest daleka od ideału. Świadomie użyłem określenia regionu, bo niektórzy uważają, że ta dyscyplina jest wyłącznie domeną stolicy województwa. Istotnie jest to najmocniejszy ośrodek, pamiętajmy jednak, że przez wiele lat AZS korzystał i nadal korzysta z potencjału sekcji działających w mniejszych miejscowościach, gdzie trenerzy-pasjonaci potrafią znaleźć talenty nawet na miarę ekstraklasy.

Oczywiście możemy wzorem PLUS LIGI powiedzieć. Grają tylko ci, których na to stać, tylko tak bezwzględne potraktowanie problemu na pewno nie złagodzi narastających od lat animozji, których nie brakuje też między olsztyńskimi zespołami, nawet jednego klubu.

Oczywiście przyjęty we wrześniu przez wszystkich regulamin może być wykładnią podjętej decyzji, ale czy musi. Sparty nie stać na taki wydatek, trener Salski głowi się jak rozsądnie gospodarować siłami zawodników, by ich „nie zajechać” i zaprezentować się jak najlepiej w Mistrzostwach Polski juniorów i kadetów.

Czy nie lepszym doradcą przy wydawaniu werdyktów jest logika i potrzeba chwili? Nie chcę wchodzić w niuanse, czy ktoś na tej decyzji skorzysta czy nie. Ale tak naprawdę, z ludzkiego punktu widzenia czy Prezydium Zarządu Związku nie mogłoby  Sparcie zafundować udziału w tych dwóch turniejach olsztyńskich? Choćby za to, że jest właśnie jedynym zespołem spoza Olsztyna, który gra w finale. Z jednej strony rywalizacja o mistrzostwo rozegrałaby się w sportowej walce, po drugiej taki gest na pewno skróciłby dystans i poprawił aurę w tej popularnej w regionie dyscyplinie.

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x