Piątek (19 lutego)
UKS Chemik SMS Olsztyn – Energa MKS Truso Elbląg 3:1 (27:25, 25:22, 21:25, 25:15) – MVP: Ola Wyrzykowska
SMS Ostróda – MKS Kris-Bus Zryw Volley Iława 3:0 (25:17, 25:21, 25:18) MVP: Iga Dębska
Sobota (20 lutego)
SMS Ostróda – Energa MKS Truso Elbląg 3:0 (25:18, 25:23, 28:26) MVP: Ula Bobel
MKS Kris Bus Zryw-Volley Iława – UKS Chemik SMS Olsztyn 0:3 (22:25, 21:25, 21:25) MVP: Natalia Godlewska
Niedziela (21 lutego)
Energa MKS Truso Elbląg – MKS Kris Bus Zryw-Volley Iława 3:0 (26:24, 25:12, 25:21) MVP: Martyna Tarmasewicz
UKS Chemik SMS Olsztyn – SMS Ostróda 3:0 (25:21, 25:16, 25:19) MVP: Weronika Poczynek
Tabela
1 UKS Chemik SMS Olsztyn 3 6 9:1
2 SMS Ostróda 3 5 6:3
3 Energa MKS Truso Elbląg 3 4 4:6
4 MKS Kris Bus Zryw-Volley Iława 3 3 0:9
Kadra Juniorek UKS Chemik SMS Olsztyn
Mazur Patrycja, Wyrzykowska Aleksandra, Pietrzak Julia, Poczynek Weronika, Winiarek Aleksandra Rutkowska Marlena, Fiedorowicz Anna, Kraucka Pola, Lewandowska Nikola (Kpt), Zapałowska Klaudia, Dąbrowska Zuzanna, Rzodkiewicz Izabela, Godlewska Natalia, Karnicka Aleksandra, Żukowska Izabela (L), Kij Weronika (L), Żbikowska Hanna
Trenerzy: Maciej Dobrowolski, Piotr Stasiewicz, Marek Kotulski
Siatkarki UKS Chemik SMS były faworytkami finału i z roli wywiązały się bez zarzutu. Odniosły komplet zwycięstw, tracąc jednego seta, zresztą jedynego w całych rozgrywkach. Dominacja olsztynianek nie podlegała więc dyskusji, ale było do przewidzenia, że zawodniczki, które regularnie występują w II lidze seniorek przekują te doświadczenia na konkretny rezultat. Co ciekawe, rywalki sprężyły się na spotkania z Chemikiem, co tylko wyszło turniejowi na dobre. Był wysoki poziom i emocje. Jedna sprawa to złoty medal w regionie, druga jeszcze ważniejsza, to udział w Mistrzostwach Polski. Zespół UKS Chemik SMS stać na dobry wynik, ale zależy to w dużej mierze od składów grup ćwierć i półfinałowych. Nie da się ukryć, że potencjał w innych województwach jest większy, rozgrywki mocniejsze, a w składach drużyn juniorskich nie brakuje zawodniczek nawet z I-ligowym doświadczeniem. Tymczasem w ekipie olsztyńskiej występują tylko dwie zawodniczki z maksymalnego rocznika, reszta pozostanie tej grupie wiekowej jeszcze rok, i wtedy można oczekiwać najlepszego wyniku, choć oczywiście pamiętać trzeba o innych okolicznościach (losowanie, transfery, kontuzje i t p.).
Przy okazji złotego medalu juniorek warto wspomnieć, że w tym sezonie olsztyński klub wywalczył też mistrzostwo w kategorii młodziczek i wicemistrzostwo kadetek (tu wygrała Energa MKS Truso Elbląg też wykorzystując II-ligowe doświadczenia zawodniczek). Realizowany jest podstawowy cel w takich placówkach jak SMS, czyli ciągłość szkolenia. Co istotne w UKS Chemik SMS program szkoleniowy jest jednolity i dotyczy wszystkich grup wiekowych, a więc dziewczyny nawet przesuwane do innego zespołu wiedzą co maja grać, nie ma z tym problemu. Równie ważna jest kwestia naboru. Klas sportowy nie wypełnia się na siłę, jest znacznie więcej kandydatek niż miejsc. Trenerzy dokonują wnikliwej analizy poszczególnych adeptek, biorąc pod uwagę zarówno warunki fizyczne (we współczesnym sporcie to element podstawowy) jak i cechy charakterologiczne. I nie jest to błądzenie po omacku lecz efekt dokładnej obserwacji bezpośredniej lub zarejestrowanych treningów i meczów z udziałem kandydatek do SMS.
Trzeba się niestety liczyć z odejściem najzdolniejszych juniorek, bo inne kluby tylko czekają, by wyłapać największe talenty, ale jest kim zapełniać ubytki i być w gotowości by w Olsztynie zaistniała I-ligowa siatkówka żeńska. Ale do tego potrzeba konkretnego wsparcia finansowego (sponsor) i organizacyjnego (hala do dyspozycji). Jeśli chce się tego dokonać własnymi siłami, trzeba jeszcze poczekać. Sprawę mogłoby załatwić szybko sprowadzenie trzech, czterech doświadczonych zawodniczek, ale nie o to chodzi. Istnieje realna szansa, by osiągnąć cel bazując na wychowankach, wtedy i satysfakcja jest większa.