Finał Ligi Wojewódzkiej Juniorek Olsztyn 2021 – Złoto dla UKS Chemik SMS , na podium też SMS Ostróda i Energa Truso

Fot. UKS Chemik SMS Olsztyn
W dniach 19/21 lutego w sali SP 12 przy ul. Turowskiego odbywał się  w weekend (19/12 lutego) finałowy turniej Mistrzostw Województwa Juniorek w siatkówce. Grajły cztery zespoły: triumfatorzy grup eliminacyjnych gospodarz imprezy UKS Chemik SMS Olsztyn i SMS Ostróda, oraz zwycięzcy spotkań barażowych: Energa MKS Truso Elbląg i MKS Kris-Bus Zryw Volley Iława. Tytuł wywalczyły siatkarki z Olsztyna pokonując w niedzielę w spotkaniu o złoto rywalki z  Ostródy 3:0 (21, 16, 19). Brąz  zdobyły  zawodniczki z Elbląga  po zwycięstwie nad Iławą 3:0 (24, 12, 21).

Piątek (19 lutego)

UKS Chemik SMS Olsztyn – Energa MKS Truso Elbląg 3:1 (27:25, 25:22, 21:25, 25:15) – MVP: Ola Wyrzykowska

SMS Ostróda – MKS Kris-Bus Zryw Volley Iława 3:0 (25:17, 25:21, 25:18) MVP: Iga Dębska

Sobota (20 lutego)

SMS Ostróda – Energa MKS Truso Elbląg 3:0 (25:18, 25:23, 28:26) MVP: Ula Bobel

MKS Kris Bus Zryw-Volley Iława – UKS Chemik SMS Olsztyn 0:3 (22:25, 21:25, 21:25) MVP: Natalia Godlewska

Niedziela (21 lutego)

Energa MKS Truso Elbląg – MKS Kris Bus Zryw-Volley Iława 3:0 (26:24, 25:12, 25:21) MVP: Martyna Tarmasewicz

UKS Chemik SMS Olsztyn – SMS Ostróda 3:0 (25:21, 25:16, 25:19) MVP: Weronika Poczynek

Tabela

1 UKS Chemik SMS Olsztyn 3 6 9:1

2 SMS Ostróda 3 5 6:3

3 Energa MKS Truso Elbląg 3 4 4:6

4 MKS Kris Bus Zryw-Volley Iława 3 3 0:9

Kadra Juniorek UKS Chemik SMS Olsztyn

Mazur Patrycja, Wyrzykowska Aleksandra, Pietrzak Julia, Poczynek Weronika, Winiarek Aleksandra Rutkowska Marlena, Fiedorowicz Anna, Kraucka Pola, Lewandowska Nikola (Kpt), Zapałowska Klaudia, Dąbrowska Zuzanna, Rzodkiewicz Izabela, Godlewska Natalia, Karnicka Aleksandra, Żukowska Izabela (L), Kij Weronika (L), Żbikowska Hanna

Trenerzy: Maciej Dobrowolski, Piotr Stasiewicz, Marek Kotulski

Siatkarki UKS Chemik SMS były faworytkami finału i z roli wywiązały się bez zarzutu. Odniosły komplet zwycięstw, tracąc jednego seta, zresztą jedynego w całych rozgrywkach. Dominacja olsztynianek nie podlegała więc dyskusji, ale było do przewidzenia, że zawodniczki, które regularnie występują w II lidze seniorek przekują te doświadczenia na konkretny rezultat. Co ciekawe, rywalki sprężyły się na spotkania z Chemikiem, co tylko wyszło turniejowi na dobre. Był wysoki poziom i emocje. Jedna sprawa to złoty medal w regionie, druga jeszcze ważniejsza, to udział w Mistrzostwach Polski. Zespół UKS Chemik SMS stać na dobry wynik, ale zależy to w dużej mierze od składów grup ćwierć i półfinałowych. Nie da się ukryć, że potencjał w innych województwach jest większy, rozgrywki mocniejsze, a w składach drużyn juniorskich nie brakuje zawodniczek nawet z I-ligowym doświadczeniem. Tymczasem w ekipie olsztyńskiej występują tylko dwie zawodniczki z maksymalnego rocznika, reszta pozostanie tej grupie wiekowej jeszcze rok, i wtedy można oczekiwać najlepszego wyniku, choć oczywiście pamiętać trzeba o innych okolicznościach (losowanie, transfery, kontuzje i t p.).

Przy okazji złotego medalu juniorek warto wspomnieć, że w tym sezonie olsztyński klub wywalczył też mistrzostwo w kategorii młodziczek i wicemistrzostwo kadetek (tu wygrała Energa MKS Truso Elbląg też wykorzystując II-ligowe doświadczenia zawodniczek). Realizowany jest podstawowy cel w takich placówkach jak SMS, czyli ciągłość szkolenia. Co istotne w UKS Chemik SMS program szkoleniowy jest jednolity i dotyczy wszystkich grup wiekowych, a więc dziewczyny nawet przesuwane do innego zespołu wiedzą co maja grać, nie ma z tym problemu. Równie ważna jest kwestia naboru. Klas sportowy nie wypełnia się na siłę, jest znacznie więcej kandydatek niż miejsc. Trenerzy dokonują wnikliwej analizy poszczególnych adeptek, biorąc pod uwagę zarówno warunki fizyczne (we współczesnym sporcie to element podstawowy) jak i cechy charakterologiczne. I nie jest to błądzenie po omacku lecz efekt dokładnej obserwacji bezpośredniej lub zarejestrowanych treningów i meczów z udziałem kandydatek do SMS.

Trzeba się niestety liczyć z odejściem najzdolniejszych juniorek, bo inne kluby tylko czekają, by wyłapać największe talenty, ale jest kim zapełniać ubytki i być w gotowości by w Olsztynie zaistniała I-ligowa siatkówka żeńska. Ale do tego potrzeba konkretnego wsparcia finansowego (sponsor) i organizacyjnego (hala do dyspozycji). Jeśli chce się tego dokonać własnymi siłami, trzeba jeszcze poczekać. Sprawę mogłoby załatwić szybko sprowadzenie trzech, czterech doświadczonych zawodniczek, ale nie o to chodzi. Istnieje realna szansa, by osiągnąć cel bazując na wychowankach, wtedy i satysfakcja jest większa.

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Elbląg iława Olsztyn Ostróda Siatkówka sport młodzieżowy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x