Finał MP Juniorów Dębica 2020 – Na końcu szczypta radości – AZS UWM siódmy

Od środy (1 lipca) w Dębicy trwa  finałowy turniej Mistrzostw Polski Juniorów w siatkówce. W stawce ośmiu najlepszych zespołów w kraju był AZS UWM Olsztyn.  W grupie poniósł trzy porażki z: Norwidem Częstochowa 2:3 (-21,18,17,-15,-11), AZS Częstochowa  2:3 (-18, 21, 19, -19, -9) oraz Treflem Gdańsk 1:3 (-18, 25, -15, -15). W ostatniej potyczce o siódme miejsce pokonał Skrę Bełchatów 3:2 (11, -23, 21, -20, 9)

AZS UWM Olsztyn

Jakub Brzozowski, Dawid Deptuła, Kacper Dobrowolski, Wiktor Janiszewski, Oliwier Kotecki, Michał Kozłowski, Piotr Kozłowski, Maciej Kwiatkowski, Maciej Milewski, Kuba Petryna,  Michał Prachniewski, Aleksander Szalc, Adrian Łakatyszewski. Trenerzy: Rafał Wiśniewski, Grzegorz Krzan, Andrzej Grygołowicz

Grupa A

Środa (1 lipca)

Norwid Częstochowa – AZS UWM Olsztyn 3:2 (25:21, 18:25, 17:25, 25:15, 15:11)

Akademicy zagrali szóstką: Dobrowolski, M. Kozłowski, Deptuła, Janiszewski, Łakatyszewski, Prachniewski , na pozycji libero wystąpili: Szalc i Milewski, a na zmiany wchodził Kotecki. Zaczęło się niedobrze. Rywale w pierwszej partii przejęli inicjatywę, prowadzili cały czas różnicą 3-4 punktów i tak było do końca (25:21). Od drugiej odsłony role odwróciły się. To olsztynianie nadawali ton wydarzeniom. Przy prowadzeniu 2:1 w setach wydawało się, że znaleźli patent na Norwida i szybko rozstrzygną sprawę. Niestety, w czwartej partii nastąpiła dekoncentracja. Częstochowianie szybko odskoczyli na 4:1, 9:4 , a potem 19:8. Doszło do tie breaka, w którym będący na fali przeciwnicy okazali się lepsi. Jeszcze raz okazało się, że w siatkówce podanie ręki rywalowi w czasie gry przynosi fatalne skutki.

Trefl Gdańsk – AZS Częstochowa 3:0 (25:17, 25:20, 25:19)

Czwartek (2 lipca)

AZS UWM Olsztyn – AZS Częstochowa 2:3 (18:25, 25:21, 25:19, 19:25, 9:15)

Mecz miał podobny przebieg jak w środowej premierze. Olsztynianie po niefortunnym początku mieli okres lepszej gry i objęli prowadzenie w setach 2:1. I znów oddali inicjatywę przeciwnikom, którzy nie mieli litości. W tie braku od razu odskoczyli i kontrolowali sytuację. Olsztynianie znów grali bardzo wąskim składem i być może to jest przyczyną porażek. W każdym razie sytuacja się powtórzyła. W piątek gramy z najsilniejszym zespołem grupy Treflem Gdańsk. Zwycięstwo 3:0, a nawet 3:1 stwarza jeszcze nadzieję. W sporcie podobno wszystko jest możliwe.

Norwid Częstochowa – Trefl Gdańsk 3:2 (25:23, 25:16, 21:25, 9:25, 15:10)

Piątek (3 lipca)

Trefl Gdańsk – AZS UWM Olsztyn 3:1 (25:18, 25:27, 25:15, 25:15)

Olsztynianie w pierwszej partii grali nieźle. Prowadzili 17:15 i wówczas w jednym ustawieniu stracili osiem oczek. W drugim secie walczyli. Mimo przewagi rywali doprowadzili do wyrównanej końcówki, która rozstrzygnęli na swoją korzyść. Ale na więcej nie było ich stać. Kolejne odsłony przegrali bardzo wysoko. Tym samy pozostała im tylko gra o 7 miejsce z ostatnim zespołem grupy B.

AZS Częstochowa – Norwid Częstochowa 3:0 (25:21, 25:22, 25:18)

1 Trefl Gdańsk 3 5 8:4

2 Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa 3 5 6:5

3 Hemarpol Norwid Częstochowa 3 5 6:7

4 AZS UWM Olsztyn 3 3 5:9

Grupa B

MOS Wola Warszawa – Skra Bełchatów 3:0 (25:23, 25:19, 25:8)

AKS V LO Rzeszów – Jastrzębski Węgiel 0:3 (20:25, 22:25, 20:25)

Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 0:3 (23:25, 18:25, 21:25)

MOS Wola Warszawa – AKS V LO Rzeszów 3:1 (19:25, 25:18, 25:16, 25:15)

AKS V LO Rzeszów – Skra Bełchatów 3:1 (25:23, 20:25, 25:19, 25:17)

Jastrzębski Węgiel – MOS Wola Warszawa 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 25:21)

1 Jastrzębski Węgiel 3 6 9:1

2 UMKS MOS Wola Warszawa 3 5 7:4

3 AKS V LO Rzeszów 3 4 4:7

4 EKS Skra Bełchatów 3 3 1:9

Sobota (4 lipca)

mecz o 7 miejsce:

AZS UWM Olsztyn – EKS Skra Bełchatów 3:2 (25:11, 23:25, 25:21, 20:25, 15:9)

Po pierwszym secie wydawało się, że akademicy szybko odprawią rywali. Bełchatowianie z minuty na grali lepiej. Mecz wyrównał się, a inicjatywa przechodziła z rąk do rąk. Doszło więc do tie breka, którego można było obawiać po poprzednich doświadczeniach. Tym razem jednak kortowianie od początku byli skoncentrowani i panowali nad sytuacją. MVP spotkania został Wiktor Janiszewski. Czy 7 miejsce AZS UWM jest zaskoczeniem? Nie mamy typowej „siatkarskiej stajni”, co oczywiście ogranicza potencjał.  Dlatego trzeba się cieszyć samego udziału w turnieju finałowym.

mecz o 5 miejsce:

Hemarpol Norwid Częstochowa – AKS V LO Rzeszów 1:3 (25:23, 22:25, 22:25, 20:25)

Półfinały

Trefl Gdańsk – UMKS MOS Wola Warszawa 2:3 (21:25, 25:17, 15:25, 25:23, 14:16)

Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa – Jastrzębski Węgiel 2:3 ( 23:25, 25:23, 28:26, 16:25, 13:15)

Niedziela (5 lipca)

mecz o 3 miejsce:

Trefl Gdańsk –  Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa 3:1 (25:17, 13:25, 25:21, 25:18)

Finał:

UMKS MOS Wola Warszawa  – Jastrzębski Węgiel 3:2 (23:25, 25:19, 24:26, 25:22, 15:13)