Finał MP Juniorów Leżajsk 2013 – Miła niedziela: Tempo na 5 AZS UWM na 7 miejscu

W Leżajsku zakończył się  finałowy turniej Mistrzostw Polski Juniorów w siatkówce. W gronie ośmiu zespołów były dwie ekipy olsztyńskie: AZS UWM (trener Sergiusz Salski) i UKS Tempo 25 (trener Czesław Kolpy). Oba nasze zespoły po spotkaniach grupowych wystapiły w strefie 5-8 i w sobotę spotkały sie w meczu półfinałowym, który wygrało Tempo 25 Olsztyn 3:2 (9,20,-20,-20,12). Ostatni dzień był pomyslny. Tempo zajęło ostatecznie piąte miejsce, a AZS UWM - siódme.

Nagrody indywidualne:

Najlepszy atakujący: Bartosz Bednorz (Norwid)
Najlepszy blokujący: Mateusz Bieniek (Norwid)
Najlepszy zagrywający: Paweł Halaba (Metro)
Najlepszy libero: Adam Kowalski (Norwid)
Najlepszy przyjmujący: Mateusz Twaróg (AKS Rzeszów)
Najlepszy rozgrywający: Maciej Stępień (Metro)

AZS UWM Olsztyn

Łukasz Kluchciński, Marek Kurmin, Piotr Łukasik, Jędrzej Ruszczyk, Kamil Guzewicz, Krzysztof Gulak, Robert Wróbel, Filip Kozłowski, Bartosz Bednarczyk, Jakub Kochanowski, Adam Kapelański, Mateusz Olbryś (l), Rafał Gnatowski (l)

I dzień

AZS UWM Olsztyn – KS Metro Warszawa 0:3 (23:25. 20:25, 19:25)

Źle zaczęli turniej siatkarze AZS UWM. Porażka z KS Metro Warszawa oczywiście nie zamyka drogi do czołowej czwórki, tym bardziej, że środowi rywale akademików należą do faworytów grupy, ale sytuacja od razu stała się od razu nerwowa, bo nie można juz sobie pozwolic na potknięcie. Kluczowy okazał się pierwszy set. Po wyrównanej walce kortowianie przegrali końcówke i to niestety przenioslo sie na kolejne partie, gdzie warszawiacy czuli sie dużo pewniej. Osiągnęli przewagę, skutecznie pilnowali dystansu i wygrali nastepne sety bez wiekszych problemów.

KS Jastrzębski Węgiel II – EKS Skra Bełchatów 1:3 (21:25, 25:19, 23:25, 21:25)

II dzień

AZS UWM Olsztyn – EKS Skra Bełchatów 1:3 (20:25, 17:25, 25:16, 23:25)

Ta porażka wyeliminowała młodych akademików z walki o medale i to jest duzy zawód. Bo skoro ze Skrą w półfinale wygrało młodsze Tempo to na pewno ten rywal był w zasięgu kortowian. Niestety dwa pierwsze sety poszły na straty. W trzeciej partii losy odwróciły się , a w czwartej rozgorzała walka, nie udało sie jednak wygrać końcówki.  Było po meczu i…nadziejach. Byliśmy najliczniej reprezentowani w tych finałach, ale ilośc niestety nie przeszła jakość. Możemy się pocieszać tym, ze u nas są rzeczywiście zawodnicy z Olsztyna i regionu , a w innych fukcjonują stajnie siatkarskie, gdzie do mocnych klubów trafiają młodzicy z całego kraju.

KS Jastrzębski Węgiel II – KS Metro Warszawa 1:3 (13:23, 19:25, 25:21, 18:25)

III dzień

AZS UWM Olsztyn – KS Jastrzębski Węgiel II 2:3 (25:16, 21:25, 25:20, 22:25, 13:15)

Akademicy nie wykorzystali swojej szansy. Prowadzili w setach 1:0, a potem 2:1, a jednak nie utrzymali inicjatywy i w nerwowym  tiebreaku ulegli rywalom. Oczywiście nie zmienia to sytuacji. Oba zespoły graja w strefie 5-8 i w ostatecznej tabeli kortowianie mogą znaleźć sie wyżej. Widać, że w grze AZS-u brakuje sportowej agresji.

KS Metro Warszawa – EKS Skra Bełchatów 3:1 (22:25, 25:23, 25:19, 25:19)

UKS Tempo 25 Olsztyn

Rafał Maluchnik, Tomasz Narkuń, Maciej Petelczyc, Michał Tomczak, Konrad Gawrewicz, Jędrzej Jasnos, Mateusz Lewoc, Jakub Wiśniewski, Jakub Zabłocki (l), Patryk Szwerecki, Michał Augustynowicz (kpt), Michał Czarnecki (l)

I dzień

UKS Tempo 25 Olsztyn – TS Volley Rybnik 3:2 (23:25, 16:25, 25:19, 25:14, 15:10)

Tempo i Rybnik uważane są przez wielu za zespoły najsłabsze w grupie (Tempo jest najmłodszą druzyną), ale jak będzie pokaże przyszłość. W bezposredniej potyczce lepsi okazali sie olsztynianie, choć na to się nie zanosiło. W dwóch pierwszych setach rybniczanie byli bardziej skuteczni, a to za sprawą środkowych i atakujacego. Najważniejsze by szybko wyciągac wnioski w trakcie meczu. Od trzeciej partii siatkarze Tempa starali się osłabic atuty rywali i to się w pełni udało. Odpowiednio skierowaną zagrywka ograniczali mozliwości Rybnika, natomiast sami grali coraz swobodniej. Trzy nastepne sety rozstrzygnęli pewnie, choć cały czas trzeba było zachowac czujność. W tie breaku na przejściu było 8:6, potem szybko odskoczylismy na bezpieczny dystans i było meczu. Ważne zwycięstwo w premierze. To dodaje pewności i sprawia, że do końca eliminacji grupowych będziemy w grze, choć w następnych dwóch spotkaniach faworytami nie będziemy. MVP meczu został Patryk Szwaradzki

Exact System Norwid Częstochowa – AKS V LO I Rzeszów 1:3 (25:21, 17:25, 22:25, 16:25)

II dzień

UKS Tempo 25 Olsztyn – AKS V LO I Rzeszów 1:3 (25:18, 14:25, 17:25, 10:25)

Przebieg pierwszego seta był zgoła nieoczekiwany, bowiem zdecydowani faworyci z Rzeszowa nie potrafili powstrzymać dynamicznie n na luzie grających olsztynian. Na siatkarzy Tempa zwycięski set nie podziałał najlepiej. Zamiast dodać im pewności, raczej ich sparaliżował. W następnych odsłonach zabrakło odwaznych decyzji, a przecież z Resovią inaczej grać nie można. Role na boisku odwróciły się i kandydaci do złota juz wyraźnie przeważali. Porażka nie zamnkęła nam drogi do czwórki, ale oceniając szanse realnie, sa one niewielkie, bowiem piątkowi przeciwnicy z Częstochowy też prezentują bardzo wysoki poziom. W ogóle panuje iopinia, że w niedzielę dojdzie do finału: Częstochowa-Reszów.

Exsact System Norwid Częstochowa – TS Volley Rybnik 3:0 (27:25, 25:15, 25:12)

III dzień

UKS Tempo 25 Olsztyn – Exact System Norwid Częstochowa 0:3 (14:25, 15:25, 17:25)

Typowy mecz do jednej bramki. Siatkarzom Tempa zabraklo wiary w sukces i mecz został przegrany w szatni. Trochę szkoda, ale pamietajmy, że było to spotkanie faworyta z zespołem, który dość nieoczekiwanie znalazł sie w ósemce. Grać bedziemy o miejsca 5-8

TS Volley Rybnik – AKS V LO I Rzeszów 2:3 (25:21, 19:25, 25:23, 20:25, 11:15)

Strefa 1-4

KS Metro Warszawa – Exact System Norwid Częstochowa 1:3 (23:25, 18:25, 25:18, 13:25)

AKS V LO I Rzeszów – EKS Skra Bełchatów 3:0 (25:17, 25:20, 25:22)

Strefa 5-8

UKS Tempo 25 Olsztyn – AZS UWM Olsztyn 3:2 (25:9, 25:20, 20:25, 20:25, 15:12)

Zanosiło się na błyskawiczne zwycięstwo siatkarzy Tempa, którzy w pierwszej partii rozbili akademikow zagrywką, a w drugiej poszli za cuosem i było juz 2:0. W trzecim zapomnieli o założeniach taktycznych i pozwolili kortowianom wrócic do gry. Ci rozkręcali się z każdą minutą i doprowadzili do tie breaka. Decydujący set należał znów do Tempa, które prowadziło 10:4 i 14:7. Akademicy w końcówce zaryzykowali, zdobyli pięc oczek w jednym ustawieniu, ale następna akcja należała juz do młodszych rywali z Tempa, którzy w nagrodę w niedzielę zagraja o 5 miejsce z Jastrzębiem. I to już jest sukces tej ekipy. AZS UWM spotka się z Rybnikiem w meczu o 7 miejsce i niestety to wynik poniżej oczekiwań. MVP meczu został Michał Augustynowicz

KS Jastrzębski Węgiel II – TS Volley Rybnik 3:1 (20:25, 25:19, 25:16, 25:20)

Finały

o 1 miejsce

Exact System Norwid Częstochowa – AKS V LO I Rzeszów 3:1 (25;20, 25:23, 19:25, 25:17)

o 3 miejsce

KS Metro Warszawa – EKS Skra Bełchatów 3:2 (16:25, 25:22, 5:16, 16:25, 15:13)

o 5 miejsce

UKS Tempo 25 Olsztyn – KS Jastrzebski Węgiel II 3:1 (13:25, 25:18, 25:23, 25:17)

Siatkarze UKS Tempa 25 Olsztyn zajęli w MP piąte miejsce, co dla najmłodszych uczestników turnieju jest sukcesem. Trzy zwycięstwa i dwie porazki to też bilans korzystny, który powinien utwierdzić w przekonaniu zawodników, że w przyszłym roku mogą walczyc nawet o medal. Mecz z Jastrzębiem nie rozpoczął się dobrze. Ale po wysoko przegranym pierwszym secie zespół potrafił się  podnieść i rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść. MVP meczu został Jędrzej Jasnos.Widać, że siatkarzom Tempa bardzo zależało na jak najwyższej pozycji. I za tę determinację należą się słowa uznania. Umijejętności tez już są, potrzeba jeszcze troche więcej doświadczenia. Udział w tegorocznych finalach MP już jest dużym kapitałem. Za najlepszego zawodnika w UKS Tempo w cały turnieju uznano Konrada Gawrewicza.

Błażej Kolpy trener w UKS Tempo był bardzo zadowolony z gry i końcowego rezultatu

– Trzeba brać pod uwagę, że my jesteśmy UKS-em, małym klubikiem szkolnym, natomiast w finałach byli potentacji siatkówki, gdzie istnieją stajnie i ściąga się najbardziej perspektywicznych chlopców z całej Polski, także z Warmii i Mazur. Dla nas każde miejsce wyższe niż ósme było dużym osiągnięciem, dlatego wygranie finału B w pełni nas uszczęśliwia. Ale  nie jest to tylko sukces trenerów i zawodników. To również zasługa tych, którzy nas wspieraja finansowo i są przy nas na dobre i na złe. Dziękujemy więc Urzędowi Miasta, firmom: Barwa System i Wojmex, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 Pani dr Jadwidze Baczewskiej, która w swojej szkole stworzyła nam warunki do uprawiania siatkówki. Oczywiście sukcesu nie byłoby bez rodziców chłopców. Byli nawet z nami tu w Leżajsku i wspierali nas w każdym momencie. Wielkie dzięki. Wracamy zadowoleni do Olsztyna!

o 7 miejsce

AZS UWM Olsztyn – TS Volley Rybnik 3:1 (25:21, 26:28, 25:21, 25:21)

Lepiej późno niz wcale. Zwycięstwo w ostatniej potyczce trochę osłodziło poprzednie niepowodzenia. To nie był udany turniej akademików, którzy w Leżajsku zagrali słabiej niz oczekiwano. Zabrakło błysku. Wydawało się, że poprzez występy w Młodej Lidze druzyna nabierze doświadczenia, poradzi sobie w tym towarzystwie. Grupa była mocna, ale bez zdecydowanych faworytów i mozna bylo liczyć na awans do czwórki. Niestety nie udało się. Awans do finałowej ósemki ma swoje znaczenie, ale liczylismy na wiecej.