Finał MP kadetek – Nie ma brązu, jest wielki żal

W Tomaszowie Lubelskimzakończył się turniej finałowy Mistrzostw Polski kadetek w siatkówce. W ósemce najlepszych drużyn w Polsce mieliśmy swojego reprezentanta –  MKS Truso Elbląg, Elblążanki przeszły fazę grupową bez porażki i w sobotnim półfinale zmierzyły się z MKS Świdnica, z którym wygrały dwa tygodnie temu 3:1na boisku rywalek. Tym razem nie dały rady. Po heroicznej walce uległy 0:3 (-25,-23,-23) . W meczu o brąz prowadząc 2:0, Truso przegrało z Legionovią 2:3 (17,17,-24,-21,-11). Pozostał ogromny żal.

Tomaszów Lubelski

Truso Elbląg: Martyna Gierszewska, Anna Krypska, Adrianna Sosnowska, Monika Tchórzewska, Agata Mazur, Agata Dorociak, Anna Zaporowicz, Joanna Banaszek, Paulina Wielgoszyńska, Dominika Tomaszewska, Dominika Krzyżniewska, Natalia Sadlińska. Trenerzy: Kazimierz Stankiewicz i Aleksandra Pietrulewicz.

I dzień

Lepszego początku nie można bylo sobie wymarzyć. Siatkarki Truso pokonały w premierowym meczu finałów Mistrzostw Polski Tomasovię Tomaszów Lubelski 3:2 (18,13,-24,-23,11).

Tomasovia Tomaszów Lubelski – MKS Truso Elbląg 2:3 (18:25, 13:25, 26:24, 25:23, 11:15)

W pierwszych dwóch setach elblążanki zagrały koncertowo. Świetnie przyjmowały zagrywkę i rozwijały akcje według swojego planu taktycznego. W tym okresie dominowały i było to duże zaskoczenie, bowiem gospodarze mają wysokie aspirację, a atut własnego boiska ma im pomóc w osiągnięciu dobrego wyniku. Tymczasem Tomasovia była bezradna.

W trzeciej partii Truso też prowadziło i powinno szybko zakończyć mecz. Kilka zmian chyba w drużynie wybiło ją z rytmu i słabo grająca Tomasovia rozstrzygnęła na swoją korzyść wyrównaną końcówkę. I niestety rywalki uwierzyły, że mogą powalczyć. Wygrały następnego seta, a tie breaku prowadziły 9:6. Na szczęście elblążanki wróciły do swojej gry i na finiszu wręcz zdeklasowały przeciwniczki. Osiągnęły znakomity wynik, ale w takich okolicznościach trzeba było wygrać 3:0, bo sety mogą tu mieć spore znaczenie.

II dzień

Jeszcze niedawno zwycięstwo nad Pałacem Bydgoszcz wydawało sie niemozliwe. A jednak. W drugim spotkaniu finału MP kadetek Truso Elbląg wygrałi z zespołem znad Brdy 3:1 (23,16,-22,22)

MKS Truso Elbląg – Pałac Bydgoszcz 3:1 (25:23, 25:16 22:25 25:22)

Drugie spotkanie z Pałacem miało nas przekonac o dobrej dyspozycji elblążanek w tym turnieju. I przekonało. Elblążanki znów zagrały skutecznie i konsekwentnie realizowały plan taktyczny.  Dobrze celowały zagrywką, same nieźle przyjmowały i dzięki temu wykorzystywały możliwości w ataku. Do tego doszła pełna poświęcenia gra w obronie. Wprawdzie dziewczęta odczuwały trudy środowego „maratonu”, ale potrafiły przełamać chwile słabości i wygrywały najważniejsze piłki. Elblążanki z niecierpliwościa czekają na wynik ostatniego czwartkowego meczu. Jeśli Gedania wygra z Tomasovią, to już dziś Truso będzie w czołowej czwórce.

I jest w czwórce, co oznacza, że grać będzie o medale MP. Gedania Gdańsk w ostatnim dniu czwartku pokonała Tomasovię 3:1 i też zagra w półfinale. W piątek mecz: Truso-Gedania o pierwsze miejsce w grupie! To historyczne wydarzenie. Żaden zespół dziewcząt z województwa warmińsko-mazurskiego nie zaszedł tak wysoko.

III dzień

Wspaniała passa trwa. W ostatnim meczu grupowym Truso wygrało z Gedanią Gdańsk 3:1 (-21,17,24,21) i zajęło pierwsze miejsce. W sobotnim półfinale zmierzy się z MKS Świdnica.

MKS Truso Elbląg – Energa Gedania Gdańsk 3:1 (21:25, 25:17, 26:24, 25:21)

Kolekny sukces elblążanek, które w tym turnieju graja znakomicie i sa zespołem w całym tego słowa znaczeniu. Nie przejęły sie porażka w I secie, w nastepnym poprawiły grę i panowały na boisku. Oby tak dalej.

Półfinały

W sobotnim spotkaniu półfinałowym Truso Elbląg niestety przegrało z MKSwidnica 0:3 (-25,-23,-23) i zagrają w niedzielę o brązowy medal.

MKS Truso Elbląg – MKS  Świdnica 0:3 (25:27, 23:25, 23:25)

Był to bodaj najlepszy mecz w tym turnieju, w którym oba zespoły  rzuciły na szalę wszystkie atuty. Decydujący okazał sie pierwszy set, w którym elblążanki prowadziły 24:22 i przy piłce setowej  zepsuły zagrywkę. Rywalki zdobyły jeszcze jeden punkt, przedłużyły partię i w końcówce wykazały więcej zimnej krwi. Podobny przebieg miały kolejne odsłony. Przeciwniczki były jednak bardziej zdecydowane, a naszym dziewczętom w sobotę jakby tej pewności  zabrakło. Szkoda, bo są w doskonałej formie, ale w turnieju zawsze zdarzaja się słabsze momenty. Świdnicznki  to bezlitośnie wykorzystały.

W drugim półfinale Gedania Gdańsk pokonała Legionovię 3:2

Walka o brąz

Siatkarkin Truso choć grały w tym turnieju bardzo dobrze, nie zdobyły medalu. W meczu o brąz przegrały w niedziele z Legionovią 2:3 (17,17,-24,-21,-11).

MKS Truso Elbląg – Legionovia Legionowo 2:3  (25:17, 25:17, 24:26, 21:25, 11:15)

Trenerom i zawodniczkom można tylko współczuć, bo przecież wszyscy bardzo chcieli, a brąz był na wyciągnięcie ręki. Doskonała gra w dwóch pierwszych setach i aboslutna dominacja nie wskazywała na zwrot sytuacji. A jednak w trzeciej partii rywalki odbudowały się, wygrały końcówke i był to kluczowy moment spotkania. Zespoły zmieniły sie rolami i to do Legionovii należało ostatnie słowo. Oczywiście to dopiero początek drogi sportowej, ale była niepowtarzalna okazja sprawć jeszcze większa sensację, bowiem taka był awans Truso do czolowej czwórki. Ale pamięta sie głównie o medalistkach. Wielka szkoda, ale dziękujemy dziewczynom za dobre występy i dużo emocji…