Imponujący projekt szansą dla polskiej siatkówki – Papier przyjmie wszystko, a życie…

Program rozwoju młodzieżowej siatkówki w Polsce przedstawiony przed kilkoma dniami przez Ministerstwo Sportu i PZPS jest projektem swych założeniach być może obiecującym, ale czy spełni oczekiwania?. Inna sprawa, że powinien być sprzężony z innymi elementami, które składają się na całość tej dyscypliny. Bo cóż z tego jeśli wyszkolimy dobrych zawodników, gdy liga przesycona będzie nadal zagranicznymi gwiazdami i wyrobnikami, na dzień dzisiejszy lepszymi od polskich nadziei. Młodym trzeba dać szansę zaistnienia i to w szerszym zakresie niż teraz. Inaczej zginą w szarzyźnie i na prowincji.

 

Na czym polega nowy projekt? Jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Ruszył 1 września 2012 roku, w 128 szkołach, objętych nim jest około 4,5 tysiąca adeptów.. Ideą jest powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie. Jeden ośrodek to trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, gdzie funkcjonować będą klasy sportowe z priorytetowym programem zajęć z wychowania fizycznego (10 godzin tygodniowo lekcji W-F plus dodatkowo 6 godzin treningu). Ośrodki zaopatrzone zostały w nowoczesny sprzęt treningowy, zatrudniono wykwalifikowaną kadrę szkoleniową oraz opracowano system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikowały się do programu.

Powstaną plany i konspekty lekcji WF dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych autorstwa najlepszych trenerów polskich i zagranicznych. Stworzona zostanie nowoczesna, internetowa platforma edukacyjna dla uczestników programu oraz klubów zaangażowanych w nauczanie siatkówki dzieci i młodzieży. Przewiduje się też stacjonarne szkolenia dla trenerów z Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, a także trenerów zatrudnionych w młodzieżowych klubach piłki siatkowej oraz wyselekcjonowanej grupy nauczycieli. Dodatkową inicjatywą jest wsparcie młodzieżowych klubów i sekcji siatkówki. Na podstawie rankingu w Systemie Sportu Młodzieżowego, wybrano kluby, które zaopatrzy się w nowoczesny sprzęt treningowy i sportowy. Dofinansowane zostanie również zatrudnienie kadry szkoleniowej .Jest jeszcze wiele elementów wzbogacających program m. in. turniej dla dzieci Orlik Volleymania skierowany do dwóch kategoriach wiekowych, zarówno dla dziewcząt jak i chłopców.

To oczywiście w telegraficznym skrócie założenia, związane z perspektywą organizacji w Polsce światowych imprez. Na papierze wyglądają być może imponująco, ale zweryfikuje je rzeczywistość i tu nasuwa się wiele wątpliwości. Obawiam się, że pośpiech może w dużym stopniu skomplikować tworzenie klas sportowych w gimnazjach, a więc w tym pierwszym etapie selekcyjnym. Wprawdzie ideą projektu jest upowszechnianie sportu wśród młodzieży, ale przecież „siatkarskiej obróbce” powinny być poddane przede wszystkim dzieci zdolne i rokujące nadzieje, a tu istnieje niebezpieczeństwo dopełniania klas na siłę. Po drugie czy kilkuletni projekt uda się zrealizować do końca. Na ten rok są gwarancje finansowe, ale co będzie w następnych latach? Czy odchudzanie budżetu nie odbije się w pierwszej kolejności na tym programie? Czy tak szybkie powołanie S.O.S. nie jest związane przede wszystkim z kampanią wyborczą w związku siatkówki? Te wątpliwości zweryfikuje życie, nie mniej warto od razu zaznaczyć, że bez względu na intencje pomysłodawców, jest to szansa dla młodzieżowej siatkówki, która może stać się ważnym impulsem.

Jak to ma wyglądać na Warmii i Mazurach? Powstaną dwa ośrodki, z tym, że S.O.S. chłopców odbiega trochę od narzuconego modelu i obejmuje cztery gimnazja. To jednak szczegół. Kontrowersyjne jest wybranie miejsc na poziomie gimnazjalnym, ale z drugiej strony to szansa, którą można wykorzystać.

Poważny zastrzyk finansowy otrzymają natomiast wybrane klubu. To suma około 65 tysięcy złotych w tym roku (70 procent na sprzęt, a reszta na dofinansowanie kadry szkoleniowej) . Stworzenie warunków trenerom szkolącym młodzież (pensja 3200 zł brutto) jest nowością w polskim sporcie. To komfort, ale efekty będą możliwe pod warunkiem wypełnienia całego programu, bo edukacja w tej dyscyplinie wymaga czasu. Na razie są to gwarancie na cztery miesiące.

Siatkarskie Ośrodki Szkolenia na Warmii i Mazurach

Dziewczęta

Gimnazja

– Gimnazjum nr 2 Elbląg

– Gimnazjum nr 2 Kętrzyn

– Gimnazjum nr 2 Bartoszyce

Liceum

(ZSO 2) Elbląg

Chłopcy

Gimnazja

– Gimnazjum 4 Ełk

– Gimnazjum Sportowe Szczytno

– Gimnazjum 3 Olsztyn

– Gimnazjum 8 Olsztyn

Liceum

– VIII LO Olsztyn

Dofinansowane kluby z rankingu

Sekcje żeńskie

Zryw Volley Iława.

Truso Elbląg

Sparta Braniewo

Piątka Olsztyn

Sekcje męskie

AZS UWM Olsztyn

UKS Tempo 25 Olsztyn

UKS Chemik Olsztyn

Salos Ostróda

 

 

 

 

 

 

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x