Inauguracja juz w ten weekend – Szukanie plusów w karykaturalnej lidze

W najbliższy weekend rusza PLUS LIGA siatkarzy – rozgrywki, które mają rzesze zwolenników, ale mają też oponentów, których doskonale rozumiem, bo trudno pogodzić się z regułami narzuconymi przez organizatorów. Zamknięcie ligi to znaczy pozbawienie jej emocji związanych z walką o utrzymanie się w elicie jest sprzeczne z tradycją. Nie każdego stać na medale bo możliwości wyznaczają budżety klubów , ale zajęcie w sportowej rywalizacji miejsca gwarantującego utrzymanie się wśród najlepszych jest też powodem do satysfakcji i dumy. Gra w końcówce ligi zespołów z jej ogona jest w tej chwili po prostu farsą.

 

Tyle narzekań na ligę, która nie jest przecież wymysłem AZS-u, dlatego te uwagi akurat nie dotyczą olsztyńskiego klubu. Bo w nim, mimo nawarstwiających się kłopotów organizacyjnych i sportowych, dzieje się dobrze. Odniosłem takie wrażenie słuchając podczas konferencji prasowej przed rozgrywkami: prezesa Mariusz Szyszko, trenera Radosława Panasa i nowego kapitana drużyny Guillermo Hernana.

Przede wszystkim optymistyczna jest koncepcja budowy drużyny, oparta na długoletnich kontraktach z młodymi zawodnikami, także wychowankami AZS-u. W tej chwili kortowianie stanowią najmłodszy zespół, który bądźmy szczerzy, nie szans wyprzedzić potentatów (nie wykluczone są pojedyncze niespodzianki), ale w perspektywie może przynieść to duże profity.

Pamiętajmy, gospodarka kuleje i nie wiadomo czy za rok, dwa: Resovia, Zaksa znajdą na tylu możnych sponsorów by sprostać wymaganiom europejskich i światowych gwiazd. Jastrzębski Węgiel Skra Bełchatów korzystają z dobrodziejstw spółek skarbu państwa, ale tu też kurek może zostać przykręcony. W tej sytuacji spokojna konsekwentna praca z młodymi siatkarzami, zgrywanie zespołu może okazać się poważnym argumentem.

Wiele zamieszania w drużynie Indykpolu AZS UWM wywołała kontuzja kluczowego zawodnika – Bułgara Metodi Ananiewa. Pojawiły się głosy, że może zastąpić go Piotr Gruszka. Prezes i trener zdementowali te sugestie, argumentując, że podjecie takiej decyzji zaprzeczyłoby idei przyjętej przez klub.

Uraz Bułgara stał się dla trenera Panasa dużym problemem, bowiem zburzył misternie kształtowany system gry. Ale takie przypadki w sporcie się niestety zdarzają, więc przez ostatnie dwa tygodnie drużyna pracowała nad innymi wariantami. Zrodziły się one bez ingerencji z zewnątrz. Na przyjęcie zostanie przesunięty Łukasz Szarek, albo wejdzie do szóstki młody Jakub Urbanowicz.. Dla obu jest to duża szansa.

Hiszpan Guillermo Herman bardzo ucieszył się z nominacji kapitańskiej. To dowód zaufania i akceptacji. Zdaje sobie sprawę z obecnego potencjału drużyny, ale młodzi zawodnicy muszą uwierzyć, że otwiera się przed nimi droga do wielkiej siatkówki.

A my wierzymy, że zespół z Kortowa, może jeszcze nie dziś, ale wkrótce nawiąże do najpiękniejszych tradycji i w lidze odgrywać będzie rolę, do której nas przed laty przyzwyczaił.

{AdmirorGallery}hernan3{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x