Indykpol AZS już bez Marco Bonity – W jaskini lwa była walka, ale do czasu

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali w piątek (19 grudnia) na wyjeździe ze zdobywcą Ligi Mistrzów Grupą Azoty Zaksa Kędzierzyn Koźle 0:3 (-13, -20, -16), co oczywiście można było przewidzieć. Oczekiwaliśmy dobrej postawy zespołu AZS i nawiązania walki ze znakomitym przeciwnikom. I akademicy częściowo pod tym względem nie zawiedli. W pierwszej partii grali doskonale, ale ją niestety przegrali i zeszło z nich powietrze. W Kędzierzynie zespół poprowadził Marcin Mierzejewski, bo trener Marco Bonita niespodziewanie odszedł z klubu.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:23, 25:20, 25:16)

ZAKSA Kędzierzyn: Kaczmarek (10), Rejno (8), Janusz (2), Śliwka (14), Semeniuk (15), Huber (9), Shoji (libero) oraz Kluth

Indykpol AZS Olsztyn : Firlej, Andringa (4), DeFalco(11), Averill (1), Poręba (9), Butryn (13), Gruszczyński (libero) oraz Król i Jakubiszak

MVP: Marcin Janusz

Trener i kierownictwo klubu nie przedstawili konkretów rozwiązania kontraktu. Ograniczono się się do banalnych formułek i kurtuazji. Podobno doszło do nieporozumień między szkoleniowcem i zawodnikami, ale to nie potwierdzone informacje. W każdym razie w krótkim odstępie czasu historia powtórzyła się. Niedawno również w najmniej spodziewanym momencie odszedł Daniel Castellani. Po raz kolejny w rolę tymczasowego trenera drużyny wcielił się Marcin Mierzejewski.

Trochę to wszystko zaskakujące. Akademicy bardzo dobrze spisywali się w tych rozgrywkach. Przegrali wprawdzie z Jastrzębskim Węglem 0:3 i dziś z Zaksą również w trzech setach, ale to rywale z najwyższej półki. Pokonanie takich tuzów przekracza możliwości ligowego średniaka, a do takiego trzeba olsztynian zaliczyć.

W pierwszej partii piątkowego spotkania goście grali bardzo dobrze. Zaczęli wprawdzie niefortunnie, przegrywając 1:5, ale szybko doszli do siebie i dogonili rywali. Imponowali bardzo dobrą zagrywką i świetna grą w polu. To zaskoczyło utytułowanych przeciwników. AZS prowadził 20:17 i miał faworyta na widelcu. Niestety w kluczowym momencie akademicy dali się zaskoczyć. Norbert Huber wykonał dwa asy serwisowe, Zaksa poczuła krew i nie wypuściła nas z uścisku. Wprawdzie goście walczyli do końca, ale inicjatywę miał Kędzierzyn i wygrał bitwę punkt za punkt.

Porażka w takich okolicznościach zawsze wywiera piętno, trudno od razu złapać koncentracje i stanąć do równej walki z tej klasy rywalem. A Kędzierzyn takich okazji nie marnuje. Zaksa wzmocniła zagrywkę i to od razu zaważyło na jakości gry AZS-u. W tej partii w statystykach zapisano zaledwie 14 procent dobrego przyjęcia, co oczywiście stawiało nas na straconej pozycji, I tak wynik nie wyglądał najgorzej, bo mimo ograniczeń goście zdobywali punkty. Nie ma jednak co ukrywać. W tym secie Zaksa już panowała nad sytuacją i kontrolowała przewagę wygrywając pewnie do 20.

Z minuty na minutę impet gości malał. Trzeci set był już jednostronnym widowiskiem. Akademicy wyraźnie zdegustowani przestali walczyć z taka pasją jak na początku i faworyci szybko dokończyli dzieła.

Trefl Gdańsk – LUK Lublin 3:0 (25:20, 25:22, 25:16)

Ślepsk Suwałki – Resovia Rzeszów 0:3 (21:25, 18:25, 22:25)

Warta Zawiercie – Skra Bełchatów 3:2 (25:21, 10:25, 25:18, 23:25, 26:24)

GKS Katowice – Projekt Warszawa 2:3 (25:21, 22:25, 25:20, 18:25, 9:15)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – AZS Olsztyn 3:0 (25:23, 25:20, 25:16)

Cuprum Lubin – Jastrzębski Węgiel 0:3 (28:30, 18:25, 17:25)

Czarni Radom – Stal Nysa 3:1 (25:18, 21:25, 25:23, 25:21)

1 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 12 34 36:5