Indykpol AZS stracił szansę na play off – Nie czuło się, że to mecz o wszystko

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali w sobotę (27 lutego) na wyjeździe z GKS Katowice 1:3 (-20,-22, 20,-20) i praktycznie stracili szansę na udział w rozgrywkach fazy play off. Był to mecz o wszystko, a wtedy od sportowców wymaga się maksymalnego zaangażowania. Tego w postawie zawodników z Olsztyna trudno było się dopatrzeć. Sprawili wszystkim duży zawód, tym bardziej, ze przeciwnik nie przedstawiał wysokiej klasy.

GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:20, 25:22, 20:25, 25:20)

GKS Katowice: Nowakowski (5), Musiał (24), Zniszczoł (7), Buchowski (13), Firlej (2), Kwasowski (13), Watten (libero) oraz Szymański (1) i Kohut (2)

Indykpol AZS Olsztyn: Stępień, Andringa (11), Schulz (3), Teryomenko (1), Poręba (9), Żaliński (15), Gruszczyński (libero) oraz Ciunajtis (libero), Concepcion (8), Kapica (10), Schott (3) i Wolański

MVP: Wiktor Musiał

Przykro to stwierdzić, ale patrząc na grę Indykpolu AZS można było odnieść wrażenie nie nie był to dla nich mecz o wszystko. A takim być powinien analizując tabelę. Tak naprawdę akademicy mieli wszystko w swoich rękach. Wygrywając dwa spotkania za pełną pulę znaleźliby się w ósemce i grali dalej o najwyższe cele. Ale chyba najbardziej na tym zależało kibicom, bo na boisku u zawodników nie odczuwało się determinacji, nie wspominając już o jakości gry. Ot taki zwyczajny mecz.

Już pierwsze akcje mogły wszystkich sympatyków AZS zdołować. Gospodarze od razu odskoczyli na 7:1, a w tym krótkim okresie trener Daniel Castellani wykorzystał dwie przerwy. Nic tym nie wskórał, bo na boisku brakowało zespołu, poruszało się dość ślamazarnie sześciu zawodników. Dopiero podwójna zmiana: wycofanie Damiana Schulza i Przemysława Stępnia i wprowadzenie do gry Remigiusza Kapicę i Nikodema Wolańskiego sprawiła, może w AZS coś zaskoczyło. Goście znacznie skrócili dystans, ale straty były zbyt duże by rozstrzygnąć tego seta. GKS nie grał nadzwyczajnej siatkówki, przede wszystkim wykorzystywał nasze błędy, które były prawdziwą kopalnią. I to było najbardziej denerwujące. Rywal był do pokonania, w jego składzie brakowało Kuby Jarosza – podstawowego atakującego, a my tego nie potrafiliśmy zdyskontować.

Druga partia była bardziej wyrównana. Trener AZS długo poszukiwał optymalnej szóstki, a w sobotę była to prawdziwa łamigłówka. Akademicy toczyli już wyrównana walkę. Do sportowego poziomu można było mieć wiele zastrzeżeń, ale tu chodziło o zwycięstwo. Przy stanie 22:22 to gospodarze wykazali więcej opanowania i wywalczyli trzy potrzebne oczka. Już wtedy wiadomo było, kompletu punktów nie zdobędziemy.

W trzeciej partii wreszcie role odwróciły się. Na stałe do szóstki weszli Remigiusz Kapica i Jakub Ciunajtis, pojawił się Ruben Schott. Olsztynianie uzyskali przewagę i wprawdzie w końcówce przezywali ciężkie chwile, ale ostatecznie rozstrzygnęli seta do 22. W czwartej odsłonie nie oddali inicjatywy i wydawało się, że są w stanie doprowadzić do tie breaka. Niestety w połowie seta znów wpadli w dołek, bardziej zdeterminowani katowiczanie poczuli krew i to oni zaczęli dyktować warunki. Szansy oczywiście nie wypuścili.

Porażka 1:3 praktycznie skreśla nas z grona kandydatów do ósemki. W grze pozostali katowiczanie i Ślepsk, przy czym w lepszej sytuacji są teoretycznie siatkarze z Suwałk. A my znów jesteśmy skazani na przeciętność. Jeśli tak ma wyglądać siatkówka olsztyńska w PLUS LIDZE to trudno to zaakceptować.

1 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 25 67 70:21

2 Jastrzębski Węgiel 25 53 64:33

3 Trefl Gdańsk 25 47 55:39

4 Asseco Resovia Rzeszów 25 46 56:41

5 Verva Warszawa Orlen Paliwa 24 45 57:42

6 Aluron CMC Warta Zawiercie 25 43 51:40

7 PGE Skra Bełchatów 24 42 49:38

8 GKS Katowice 25 32 44:54