Indykpol AZS w Radomiu bez straty seta – Imponująca skuteczność w końcówkach

Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn kontynuują doskonałą passę. W sobotę (20 listopada) późnym wieczorem odnieśli szóste kolejne zwycięstwo w PLUS LIDZE pokonując na wyjeździe zespół Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 (23, 23, 23). Wprawdzie gospodarze w tabeli są daleko, ale w tym spotkaniu zaprezentowali się nieźle i postawili wysoko poprzeczkę. AZS nie zagrał na takim poziomie jak przed tygodniem z Cuprum, ale na tyle skutecznie, że nie dał sobie odebrać seta, choć w każdym walka była zacięta. Nie zawsze jest błysk, w lidze liczą się przede wszystkim punkty.

Cerrad Enea Czarni Radom – Indykpol AZS Olsztyn 0:3(23:25, 23:25, 23:25)

Czarni Radom: Kędzierski (1), Lemański (5), Rusin (9), Berger (10), Faryna (3), Parkinson (2), Masłowski (libero) oraz Gąsior (6), Warda (1), Firszt, Santana, Nowak (5)

Indykpol AZS Olsztyn: Firlej (2), Andringa (7), Jakubiszak (7), DeFalco (15), Poręba (3), Butryn (22), Gruszczyński (libero) oraz Król, Siwczyk (1), Salehi, Ciunajtis (libero)

MVP:Karol Butryn

Na ławkę trenerską wrócił zdrowy już Marco Bonita a do meczu z Czarnymi Indykpol AZS przystąpił identyczną szóstką jak ostatnio z Cuprum. Pierwszy set był bardzo wyrównany, dobry w wykonaniu obu stron. Częściej prowadzili gospodarze, ale nieznacznie. W zespole olsztyńskim ciężar ataku opierał się na Karolu Butrynie, który potwierdza, że w ostatnich sezonach jest bardzo skutecznym zawodnikiem na tej pozycji. Innych partnerów Jan Filej też obdzielał piłkami i na ogół pierwsze akcje kończyły się powodzeniem. Przy stanie 19:17 dla gospodarzy akademicy zdobyli trzy punkty z rzędu i wówczas trener Czarnych Jakub Bednaruk poprosił o czas, co przyniosło efekt, bo za chwilę było 21:20 dla gospodarzy. To z kolei skłoniło włoskiego trenera AZS o skorzystanie z przerwy. Kilka krótkich uwag okazało się bardzo przydatnych, bowiem na finiszu goście grali pewniej od radomian. Punkt na piłkę setowa zdobył DeFalco, a o zwycięstwie w tej partii przesądził pojedynczy blok Szymona Jakubiszaka. 25:23 dla AZS.

Do połowy drugiego seta goście grali doskonale i uzyskali dużą przewagę (14:8). Świetne zagrywki DeFalco i solidna gra pozostałych zawodników gwarantowały raczej spokój. Ale w siatkówce wszystko może zmienić się w mgnieniu oka. Siatkarze olsztyńscy jakby stracili koncentrację i zaczęli popełniać coraz więcej błędów. Dystans nadal był bezpieczny (19:15), ale niepokoił coraz dłuższy marazm w zespole gości. Radomianie zwietrzyli swoją szansę. Doskoczyli na 22:23 i dość nieoczekiwanie doszło do nerwowej końcówki, w której wszystko mogło się zdarzyć. Całe szczęście, że ostatnie słowo należało do olsztynian a sprytną akcją popisał się Robbert Andringa. 25:23 dla AZS.

W trzeciej partii akademicy zagrali bardzo nierówno. Tak jakby podali rękę rywalom, a ci byli zdeterminowani, bo poprzednie odsłony przegrali minimalnie i ciągle wierzyli, że mogą jeszcze w tym meczu coś osiągnąć. I trzeba przyznać, że byli tego bliscy. Prowadzili 20:16 i wówczas trener Marco Bonita dokonał zmian wpuszczając na boisko Jana Króla (na zagrywkę) i środkowego bloku Dawida Siwczyka. Miał intuicję. Król popisał się serią bardzo dobrych zagrywek. Nie były to asy, że na tyle skuteczne podania, że Czarni mieli kłopoty z organizacją ataku. Ich przewaga błyskawicznie topniała. Wreszcie AZS wyszedł na prowadzenie 22:21. Pojedynczy blok Siwczyka dał nam piłkę meczową. Raz gospodarze się obronili, ale za drugim razem olsztynianie nie zmarnowali okazji i po raz trzeci w tym spotkaniu wygrali do 23.

Patrząc całość meczu nie było to wybitne widowisko w wykonaniu AZS, ale zwycięstwo w PLUS LIDZE na wyjeździe i to do zera ma swoją wymowę. Z z tego się cieszmy, bowiem akademicy są z pewnością jednym z najbardziej pozytywnych objawień tego sezonu.