Jeszcze raz o kadetach – Prezes się nie zgadza

Artykuł zamieszczony na naszym portalu : „Czy Braniewo zagra w finałach?- Myślmy także o innych” traktował siatkarzach Sparty Braniewo, którzy z powodu problemów finansowych zaproponowali redukcję liczby turniejów finałowych kadetów  z czterech do dwóch, podobną opcję reprezentował AZS UWM Olsztyn, tylko tu przyczyną były względy szkoleniowe. W-M ZPS nie uwzględnił tych wniosków i rywalizacja odbywa się w pełnym wymiarze, ale bez Sparty, która wycofała się z rozgrywek.

 

 Nie ukrywam, że żal mi było chłopców z Braniewa, którzy w sportowej walce wywalczyli awans jako jedyna drużyna spoza Olsztyna, pokonując w dwumeczu zespół Chemika. Kierując się zdrowym rozsądkiem ( a utwierdziła mnie w tym przekonaniu także sugestia AZS-u) można było zastanowić się nad rozwiązaniem problemu. Prezydium Związku postanowiło utrzymać w mocy to co ustalono przed rozgrywkami. Miało do tego prawo, choć nadal uważam w młodzieżowym sporcie czasami warto kierować się innymi racjami niż surowy, bezduszny regulamin. To jednak tylko moja osobista refleksja, do której mam prawo. Artykuł wywołał dezaprobatę u prezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej Jerzego Mroza, który przysłał do redakcji list następującej treści:

 

                                                                                Szanowny Panie Redaktorze,

 

Po zapoznaniu się z artykułem zamieszczonym na portalu wama-sport.pl pt: „Czy Braniewo zagra w finałach? Myślmy także o innych”, chcę wyrazić swoją dezaprobatę.

We wspomnianym przeze mnie artykule skrytykowano pracę Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Prezydium jego Zarządu, jednak autor opinię wystawił na podstawie wysłuchania tylko jednej strony. Nikt z Pana portalu nie kontaktował się ani ze mną ani z biurem Związku w celu poznania opinii w tej sprawie.

Artykuł jest nierzetelny, a użyte argumenty nie trafione. Pragnę poinformować, że Regulamin Rozgrywek, na który powołuje się autor artykułu został stworzony dla wszystkich kategorii, w których rozgrywki prowadzi WMZPS. Każdy klub zgłaszający zespół zapoznał się z regulaminem, a udział z rozgrywkach świadczył o jego zaakceptowaniu. Od września 2010 wszyscy uczestnicy rozgrywek widzieli o rozgrywanych turniejach finałowych, ale żaden z klubów nie zgłaszał sprzeciwu lub propozycji zmian aż do dnia 24.01.2011 czyli na 2 tygodnie przed I turniejem finałowym Kadetów. Również terminarz rozgrywek był znany jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, a dyskusja na temat turniejów rozpoczęła się w ich przededniu.

Informuję Pana, że Regulaminy które są zatwierdzane przez Zarząd WMZPS służą do regulowania rozgrywek i pracy Związku dla wszystkich członków i traktują wszystkich uczestników na równych zasadach. SĄ a nie „mogą być” wykładnią podejmowanych decyzji – jak stwierdzono w w/w artykule.

 Informuję również, że formuła rozgrywania turniejów finałowych ma cel szkoleniowy. 3 z 4 zespołów uczestniczących w turniejach mają szansę awansu do 1/8 i 1/4 Finałów Mistrzostw Polski Kadetów, które również rozgrywane są systemem turniejowym. Rozgrywki w gronie zespołów wojewódzkich są doskonałym przygotowaniem do walki o Mistrzostwo Polski.

 Podsumowując: artykuł jest stronniczy i nierzetelny. Znając Pana dorobek zawodowy, spodziewałem się większego profesjonalizmu ze strony portalu, którego jest Pan Redaktorem Naczelnym.

 Z poważaniem,

                                                                                                                                                                            Jerzy Mróz

                                                                                                                                                                               Prezes

 

Od redakcji: Żeby wyrazić swoja opinię w tej sprawie nie musiałem się kontaktować osobiście z Panem Prezesem, dlatego, bo poznałem uzasadnienie pisemne decyzji Związku w tej sprawie, więc pańskie stanowisko znałem. Oczywiście, że mieliście prawo utrzymać regulamin w mocy i ja tego nie kwestionuję, natomiast zasugerowałem, że warto zastanowić się nad wnioskiem Sparty i AZS-u, który miał kłopoty z uwagi na zagęszczenie terminów (Młoda Liga, rozgrywki juniorów, gdzie też występują kadeci) Uważam bowiem,  czasami warto pochylić się nad problemami innych niż bezwzględnie egzekwować ustalenia sprzed pół roku. W tonie listu odczuwam, że tylko Pan Prezes ma monopol na rację, opinie innych są stronnicze i nierzetelne. Jeśli ktoś z Panem Prezesem się nie zgadza to zarzuca mu Pan brak profesjonalizmu. Nie krytykowałem nigdy jakości pracy biura Związku, bo nie mam do tego najmniejszych  zastrzeżeń, natomiast zwróciłem uwagę  na nie najlepszą atmosferę w warmińsko-mazurskiej siatkówce. To chyba zasadnicza różnica w ocenie sytuacji. W ostatnich miesiącach przyjrzałem się bliżej  siatkówce młodzieżowej w naszym regionie, rozmawiałem z trenerami różnych miast regionu i ta smutna refleksja jest niestety efektem tych dyskusji. I nad tym warto się zastanowić.

 

                                                                                                                                                           Marek Dabkus

 

 

 

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x