O awans do II ligi – Dziewczyny z OSW sa w finale

Trzy zespoły z Warmii i Mazur przystąpiły do pierwszej fazy rywalizacji o awans do II ligi siatkówki. Przed niedzielnymi spotkaniami cała trójka miała szanse kwalifikacji do turniejów finałowych. Wielkie brawa należą sie siatkarkom AKS OSW Olsztyn, które po niedzielnym zwycięstwie nad Jedynką Łomża 3:0 zajęly pierwsze miejsce i w nagrodę finałowy turniej rozegrają na własnym boisku.Męskie drużyny straciły okazje. W Żyrardowie Osa Ząbrowo przegrała w ostatnim meczu z Politechnika Lubelską 0:3, natomiast w Lublinie Gwardia Szczytno po dramatycznym spotkaniu uległa augustowskiemu Centrum 2:3.

Lublin

Udział biorą: Cukrownik Lublin, Gwardia Szczytno, Centrum Augustów, Zawkrze Mława

Gwardia Szczytno:

Tomasz Wieroński, Karol Truchniewski, Paweł Kawiecki, Michał Totko, Andrzej Haim, Mateusz Kaźmierczak, Mariusz Myślak I, Adam Ogrodowczyk, Ariel Tański, Łukasz Dymerski, Mariusz Myślak II, Rafał Zwalniak (jednocześnie trener)

I dzień

W meczu inaugurującym turniej Cukrownik Lublin wygrał z Gwardią Szczytno 3:0 (21,20,12)

Cukrownik Lublin – Gwardia Szczytno 3:0 (25:21, 25:20, 25:12)

Pierwszy set miał charakter rozpoznawczy. W końcówce gospodarze wykazali więcej zdecydowania i wygrali dość pewnie. W drugiej odsłonie gwardziści prowadzili 15:5 i stracili 14 punktów w jednym ustawieniu. Rywal zagrywał taktycznie, nawet niezbyt ostro, a jednak zupełnie zdemontował grę gości. To był moment przełomowy. Gwardziści po takim ciosie już się nie pozbierali i trzecią partie przegrali bez walki.

W drugim meczu Centrum Augustów wygrał z Zawkrzem Maława 3:2.

II dzień

Siatkarze ze Szczytna pokonując w sobotę Zawkrze Mława 3:2 (22,-22,23,-16,17) zachowali szanse na awans do turnieju finalowego.

Gwardia Szczytno – Zawkrze Mława 3:2 (25:22, 22:25, 25:23, 16:25, 19:17)

Emocjami z tego meczu mozna obdzieć kilka spotkań. Gwardziści zagrali o klasę lepiej niz w piątek, przystosowali się do nowych warunków w hali.Wszyscy włożyli w mecz 200 procent zaangażowania, nie było straconych piłek. Od początku rozgorzała walka, bowiem przegrywajacy w tym spotkani tracił własciwie mozliwość awansu. W tie breaku siatkarze ze Szczytna prowadzili 7:4, by stracić za chwilę cztery oczka z rzędu. Do końca trwała walka punkt za punkt,,z której zwycięsko wyszli gwardziści. Teraz kibicujemy Cukrownikowi, który jeśli pokona Centrum Augustów spowoduje, że mecz Gwardii z Centrum będzie spotkaniem o wszystko.

I zgodnie z życzeniem Cukrownik wygrał z z Agustowem 3:0.

III dzień

Mecz Gwardii Szczytno z Centrum Augustów decydował o awansie jesnej z tych drużyn. Niestety gwardziści nie wykorzystali szansy i przegrali 2:3 (-23,24,13,-23,-11).

Gwardia Szczytno – Centrum Augustów 2:3 (23:25, 26:24, 25:13, 23:25, 11:15)

Zdaniem trenera Rafała Zawalniaka jego drużyna nie wytrzymała trudów tego spotkania. Wczorajszy pięciosetowy mecz z Mławą kosztował wiele sił, a zawodnicy nie są przyzwyczajeni do gier turniejowych. Dopóki były siły rysowała się duża szansa. Prowadziliśmy 2:1 w setach, w czwartym goniliśmy rywala i dopadliśmy go w końcówce, którą jednak przegraliśmy. W tie breaku przeciwnicy byli na fali i wygrali najważniejszy mecz turnieju.

OSA Ząbrowo

Karol Ciesiulewicz, Dariusz Wieszczak, Artur Szynaka, Damian Urbański, Marcin Sielczak, Damian Bytner, Kamil Nowak, Iwo Myśliński, Łukasz Brzeziński, Marek Pilarek, Tomasz Poskier, Mateusz Szymański. Trener Krzysztof Zieliński

I dzień

Udanie rozpoczęli turniej półfinałowy w Żyrardowie siatkarze mistrza Warmii i Mazur. OSA Ząbrowo pokonała Biebrzę Lipsk 3:1 (22,-17,22,21)

OSA Ząbrowo – Biebrza Lipsk 3:1 (25:22, 17:25, 25:22, 25:21)

Siatkarze Ząbrowa odnieśli pewne zwycięstwo, ale popełnili mnóstwo prostych nie wymuszonych błędów. Czy przyczyną była duża hala, bo do takiej nie są przyzwyczajeni, czy oprawa i atmosfera turnieju – trudno dociec. Najważniejsze, że nie przyniosło to przykrych konsekwencji. OSA okazała się drużyną lepszą, bardziej dojrzałą, co uwidoczniło się w końcówkach wygranych setów. Ale w następnych meczach trzema ograniczyć liczbę własnych błędów.

W inauguracyjnym spotkaniu Żyrardowianka przegrała z Politechniką Lubelską 2:3, prowadząc 2:0 w setach. Tie break wygrali goście do 17.

II dzień

Siatkarze z Ząbrowa przegrali w sobotę z Żyrardowianka 0:3 (-23,-6,-22), co nie przekreśla ich szans, pod warunkiem, że się szybko pozbierają i jutro zahtaja na maksymalnym poziomie.

Żyrardowianka – Osa Ząbrowo 3:0 (25;23, 25:6, 25:22)

O sędziowaniu w turniejach kwalifikacyjnych krążą legendy i niestety jest w tych opowieściach sporo prawdy. Siatkarze z Ząbrowa dostali w sobotę nauczkę, bo na decyzje arbitrów i tak nie ma się wpływu, Trzeba przejść nad tym do porządku dziennego i skupić sie na dalszej grze. Tymczasem po przegraniu pierwszej partii – jak mówi trener Krzysztof Zieliński ,zespół zupełnie się rozsypał i w drugim secie zebrał zaledwie sześć punktów. Ale wróćmy na chwile do pierwszego seta, w którym Osa długo prowadziła, różnica nawet czterech pubktów. Potem ingerencja sędziów „zrobiła” swoje. Dość wątpliwe błędy gości odgwizdywano z dużym poślizgiem, niestety było to grubymi nićmi szyte. W efekcie porażka 0:3 i fatalne nastroje. Przykre doświadczenie, ale naprawdę jeszcze nic straconego. Oto w w pierwszym spotkaniu soboty Biebrza Lipsk pokonała :Politechnikę Lublin 3:1 i wszystkie zespoły maja po jednym zwyciestwie. W niedzielę kto wygra mecz ten wchodzi do finału. Do Żyrardowa dotarli kibice z Ząbrowa. Doping na pewno się przyda.

III dzień

Mistrz Warmii i Mazur nie zdołał wygrać decydującego spotkania i odpadł z rywalizacji o II ligę. W niedziele Osa przegrała z Politechniką Lubelską 0:3 (-23,-22,-23)

OSA Zabrowo – Politechnika Lubelska 0:3 (23:25, 22:25, 23:25)

Zespół Ząbrowa przegrał na własne życzenie, popełnił masę prostych błędów. Mimo to mecz był wyrównany. Gdyby odliczyć zepsute zagrywki i ataki w aut, wynik zapewne byłby odwrotny. Ale siatkówka to w istocie gra błędów. Szkoda straconej szansy. Może powiedzie sie za rok.

Udział biorą: Jedynka Łomża, AZS UMCS Lublin, AKS OSW Olsztyn, AZS LSW Warszawa

AKS OSW: Agnieszka Sztyburska, Marta Brokułak, Weronika Bronowicka, Katarzyna Madejska, Marta Tumiłowicz, Oriana Miechowicz, Julia Gach, Paulina Miloch, Monika  Dzienisiewicz, Magda Parys, Alina Neshchor, Magda Gąsowska, Trenerzy: Rafal Surmański, Piotr Stasiewicz

I dzień

Bardzo dobrze zainaugurowali turniej w Łomży olsztynianki, które pokonały AZS LSW Warszawa 3:1 (20,-23,18,15)

AKS OSW Olsztyn – AZS LSW Warszawa 3:1 (25:20, 19:25, 25:23, 25:18)

Zespół  reprezentujący Olsztyńską Szkołę Wyższą składa się ze studentek tej uczelni, również zawodniczek z Kortowa oraz klubów młodzieżowych: Piątka i Warmiss. Drużyna nie brała udziału w rozgrywkach ligowych i można powiedzieć, że przystąpiła do rywalizacji o II ligę z marszu. Biorąc to pod uwagę premiera wypadła zupełnie dobrze, ale mecz był zacięty, trwał prawie dwie godziny. Duża ambicja z obu stron, długie wymiany, w których lepiej czuły sie olsztynianki, stąd ich zasłużone zwycięstwo.

W drugim meczu Jedynka Łomża wygrała w niespełna godzinę z AZS UMCS Lublin 3:0, ale akademiczki  wyszły na boisku prosto a autokaru i to moglo mieć wpływ na ich grę.

Wyniki:

AKS OSW Olsztyn – AZS LSW Warszawa 3:1(20,-19,23,18)

Jedynka Łomża – AZS UMCS Lublin 3:0

1 Jedynka Łomża   1  2  3:0

2 AKS OSW Olsztyn  1  2  3:1

3 AZS LSW Warszawa  1  1  1:3

4 AZS UMCS Lublin  1  1  0:3

II dzień

Siatkarki z Olsztyna odniosły w sobotę drugie zwycięstwo w turnieju, tym razem nad AZS UMCS Lublin 3:2 (-26,-18,18,14,4)

AKS OSW Olsztyn – AZS UMCS Lublin 3:2 (26:28, 18:25, 25:18, 25:14, 15:4)

Olsztynianki wyszły ze sporych tarapatów, ale zasługuja na najwyższe słowa uznania. Pierwszy set był bardzo zacięty. AKS OSW miał nawet piłke setową, przegral jednak końcówkę i niestety odbiło sie to na grze w drugiej partii. Liczne błędy własne ułatwiły grę rywalkom, które objęły prowadzenie 2:0. Trener zmienił ustawienie, a krótka przerwa pomogła drużynie. Od trzeciego seta to olsztynianki dyktowały warunki i ich przewaga wzrastała z każdą minutą. Tie break był już tylko formalnością. Bardzo cenne zwycięstwo, które otwiera droge do turnieju finałowego. Jeśli Łomża pokona AZS LSW Warszawa wszystko będzie jasne już dziś.

Ale nie jest bowiem Jedynka Łomża przegrała z AZS LSW Warszawa 1:3 i w niedzielę by rozwiać wszelkie wątpliwości trzeba wygrać z Jedynką.

III dzień

Siatkarki AKS OSW Olsztyn pokonały Jedynke Łomża 3:0 (24,12,22) i zajęły pierwsze miejsce w turnieju z kompletem zwycięstw.

Jedynka Łomża – AKS OSW Olsztyn 0:3 (24:26, 12:25, 22:25)

Olsztynianki mimo dwóch wygranych spotkań musiały zwyciężyć też w trzecim, bowiem porażka spychała je na trzecie miejsce. Siatkarki AKS OSW wytrzymały presję i ku rozpaczy miejscowych kibiców pewnie pokonały rywalki. Kluczowy okazał się pierwszy set wygrany „na przewagi”. To dodało pwności siebie i potem mecz toczył sie pod kontrolaązespołu z Olsztyna. Za dwa tygodnie AKS OSW staje przed wielka szansą, bowiem rozegra finał na własnym boisku, Tylko zwycięzca bezposrednio awansuje do II ligi. Druga drużyna zagra w barażach.

AZS LSW Warszawa – AZS UMCS Lublin 3:0 (11,18,13)

Jedynka Łomża – AKS OSW Olsztyn 0:3 (-24,-12,-22)

1 AKS OSW Olsztyn  3  6  9:3

2 AZS LSW Warszawa 3  5   7:4

3 Jedbynka Łomża  3  4  4:6

4 AZS UMCS Lublin  3  3  2:9