We wtorek (28 grudnia) w sali SP 7 w Olsztynie rozpocznie się turniej kadetów poświęcony pamięci Mieczysława Doroszuka, trenera – legendy, wychowawcy kilku pokoleń znakomitych siatkarzy AZS-u. Pomysł znakomity, bo to najlepsza forma przypomnienia sylwetki wspaniałej osoby, bez reszty oddanej młodzieży, wyróżnionej zresztą tytułem honorowego obywatela naszego miasta.
Przy okazji rywalizacji kilku czołowych polskich zespołów w tej kategorii wiekowej warto przypomnieć sylwetkę zmarłego przed czterema laty szkoleniowca. Tuż przed Świętami spotkałem przypadkowo Piotra Koczana, wspaniałego rozgrywającego drużyny z Kortowa za jej najlepszych lat. Piotr był wychowankiem Pana Mieczysława, przeszedł w AZS-ie wszystkie szczeble sportowej edukacji, ale jak sam podkreślił – najważniejszy był ten pierwszy okres, kiedy w olsztyńskiej „budowlance” do znudzenia ćwiczył poszczególne elementy siatkarskiego rzemiosła, a trener ze stoickim spokojem kazał powtarzać i na bieżąco korygował błędy. To, że później Piotr trafił do reprezentacji kraju, stał się ostoją AZS-u i idolem kibiców było przede wszystkim zasługą Mieczysława Doroszuka. On potrafił nie tylko uczyć siatkówki, ale wychowywał przez sport widząc w tym dla każdego młodego chłopaka życiową szansę. Wielu z niej skorzystało, pod warunkiem, że pracowali ciężko, czasami bardzo ciężko.
System szkolenia jaki obowiązywał wówczas w AZS-ie był niedoścignionym wzorem. Niestety komercjalizacja siatkówki, powstanie profesjonalnej PLUS LIGI i w konsekwencji zupełnie inna droga budowania zespołów klubowych zdezorganizowała „olsztyński ład” w tej dyscyplinie. Dość nieudolne próby transferów, ściągania do Kortowa gwiazd, na ogół kończyły się ogromnym rozczarowaniem.
Wróćmy jednak do sylwetki Pana Mieczysława, który urodził się w Białej Podlaskiej w 1921 roku, a do Olsztyna trafił po II wojnie w 1949 roku. Rozpoczął pracę w Wojewódzkim Urzędem Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Dziesięć lat później związał się z Technikum Budowlanym, gdzie przez ponad 30 lat był nauczycielem wychowania fizycznego. Jego pasją stała się siatkówka. Oprócz pracy w szkole prowadził młodzieżowe zespoły w Juvenii, Budowlanych, potem AZS-ie Olsztyn. Spod Jego ręki wyszło wielu zawodników, którzy brylowali na ligowych parkietach. Niektórych zobaczymy podczas memoriału jako gości honorowych. Zapraszamy w imieniu organizatorów wszystkich absolwentów „siatkarskiej szkoły” Mieczysława Doroszuka.
Został wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznakami „Zasłużonym dla Warmii i Mazur” i „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Złotą Odznaką Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego W maju 2004 Rada Miasta Olsztyna nadała Mieczysławowi Doroszukowi tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna, podkreślając jego dorobek jako zasłużonego trenera i wychowawcy młodzieży.
Jesteśmy przekonani, że turniej w okresie międzyświątecznym będzie doskonałą promocją młodzieżowej siatkówki – takiej jaką kochał „Dziadek”, bo tak Go nazywali znajomi i wychowankowie
TERMINARZ GIER
Wtorek, 28 grudnia:
g. 10:AZS Olsztyn – Norwid Częstochowa oraz Tempo Olsztyn – Oczko Białystok
(po spotkaniach uroczyste otwarcie memoriału);
g. 12:MDK I W-wa – Jurand Malbork; Trefl Gdańsk – MDK II W-wa;
g. 16:MDK I – Norwid; Trefl – Oczko;
g. 18: AZS – Jurand; Tempo – Trefl
Środa, 29 grudnia:
g. 10 – Jurand – Norwid; MDK II – Oczko;
g. 12 – AZS – MDK I; Tempo – Trefl;
g. 16 – początek półfinałów.
Czwartek, 30 grudnia:
g. 8.30 – finał o miejsce 7;
g. 10.30 – mecze o miejsca 5 i 3;
g. 12.30 – mecz o 1 miejsce oraz zakończenie turnieju.