Pamięci Mieczysława Doroszuka – Nowe pokolenie, nowe nadzieje

We wtorek (28 grudnia) w sali SP 7 w Olsztynie rozpocznie się turniej kadetów poświęcony pamięci Mieczysława Doroszuka, trenera – legendy, wychowawcy kilku pokoleń znakomitych siatkarzy AZS-u. Pomysł znakomity, bo to najlepsza forma przypomnienia sylwetki wspaniałej osoby, bez reszty oddanej młodzieży, wyróżnionej zresztą tytułem honorowego obywatela naszego miasta.

Przy okazji rywalizacji kilku czołowych polskich zespołów w tej kategorii wiekowej warto przypomnieć sylwetkę zmarłego przed czterema laty szkoleniowca. Tuż przed Świętami spotkałem przypadkowo Piotra Koczana, wspaniałego rozgrywającego drużyny z Kortowa za jej najlepszych lat. Piotr był wychowankiem Pana Mieczysława, przeszedł w AZS-ie wszystkie szczeble sportowej edukacji, ale jak sam podkreślił – najważniejszy był ten pierwszy okres, kiedy w olsztyńskiej „budowlance” do znudzenia ćwiczył poszczególne elementy siatkarskiego rzemiosła, a trener ze stoickim spokojem kazał powtarzać i na bieżąco korygował błędy. To, że później Piotr trafił do reprezentacji kraju, stał się ostoją AZS-u i idolem kibiców było przede wszystkim zasługą Mieczysława Doroszuka. On potrafił nie tylko uczyć siatkówki, ale wychowywał przez sport widząc w tym dla każdego młodego chłopaka życiową szansę. Wielu z niej skorzystało, pod warunkiem, że pracowali ciężko, czasami bardzo ciężko.

System szkolenia jaki obowiązywał wówczas w AZS-ie był niedoścignionym wzorem. Niestety komercjalizacja siatkówki, powstanie profesjonalnej PLUS LIGI i w konsekwencji zupełnie inna droga budowania zespołów klubowych zdezorganizowała „olsztyński ład” w tej dyscyplinie. Dość nieudolne próby transferów, ściągania do Kortowa gwiazd, na ogół kończyły się ogromnym rozczarowaniem.

Wróćmy jednak do sylwetki Pana Mieczysława, który urodził się w Białej Podlaskiej w 1921 roku, a do Olsztyna trafił po II wojnie w 1949 roku. Rozpoczął pracę w Wojewódzkim Urzędem Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Dziesięć lat później związał się z Technikum Budowlanym, gdzie przez ponad 30 lat był nauczycielem wychowania fizycznego. Jego pasją stała się siatkówka. Oprócz pracy w szkole prowadził młodzieżowe zespoły w Juvenii, Budowlanych, potem AZS-ie Olsztyn. Spod Jego ręki wyszło wielu zawodników, którzy brylowali na ligowych parkietach. Niektórych zobaczymy podczas memoriału jako gości honorowych. Zapraszamy w imieniu organizatorów wszystkich absolwentów „siatkarskiej szkoły” Mieczysława Doroszuka.

Został wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznakami „Zasłużonym dla Warmii i Mazur” i „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Złotą Odznaką Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego W maju 2004 Rada Miasta Olsztyna nadała Mieczysławowi Doroszukowi tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna, podkreślając jego dorobek jako zasłużonego trenera i wychowawcy młodzieży.

Jesteśmy przekonani, że turniej w okresie międzyświątecznym będzie doskonałą promocją młodzieżowej siatkówki – takiej jaką kochał „Dziadek”, bo tak Go nazywali znajomi i wychowankowie

 

 

TERMINARZ GIER

Wtorek, 28 grudnia:

g. 10:AZS Olsztyn – Norwid Częstochowa oraz Tempo Olsztyn – Oczko Białystok

(po spotkaniach uroczyste otwarcie memoriału);

g. 12:MDK I W-wa – Jurand Malbork; Trefl Gdańsk – MDK II W-wa;
g. 16:MDK I – Norwid; Trefl – Oczko;
g. 18: AZS – Jurand; Tempo – Trefl

Środa, 29 grudnia:

g. 10 – Jurand – Norwid; MDK II – Oczko;
g. 12 – AZS – MDK I; Tempo – Trefl;
g. 16 – początek półfinałów.

Czwartek, 30 grudnia:

g. 8.30 – finał o miejsce 7;
g. 10.30 – mecze o miejsca 5 i 3;
g. 12.30 – mecz o 1 miejsce oraz zakończenie turnieju. 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x