Pierwszy punkt Indykpolu AZS – Warto było powalczyć

Po bardzo przykrej i przygnębiającej porażce przed tygodniem w Iławie z Resovią siatkarzy Indykpolu AZS czekało jeszcze trudniejsze zadanie – wyjazd do Skry Bełchatów, która od wielu należy do tuzów PLUS LIGI. Tymczasem niedzielna (10 października) potyczka przyniosła nam miłą niespodziankę. Akademicy wprawdzie ulegli gospodarzom 2:3 (-16,-22, 23, 17,-10), ale zdobyli pierwszy punkt, choć nic na to nie wskazywało. Podnieśli się po dwóch przegranych setach i doprowadzili do tie breaka.

PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (25:16, 25:22, 23:25, 17:25, 15:10)

PGE Skra Bełchatów : Kłos (9), Kooy (14), Ebadipour (15), Atanasijević (22), Łomacz (1), Bieniek (9), Piechocki (libero) oraz Schulz, Sawicki i Mitić

Indykpol AZS Olsztyn : Jankiewicz (1), Andringa (10), DeFalco (14), Averill (12), Poręba (10), Butryn (25), Gruszczyński (libero) oraz Król, Firlej (1) i Salehi (1)

MVP: Aleksandar Atanasijević

Pierwszy set przebiegał pod dyktando gospodarzy. Oni od razu przejęli inicjatywę i dyktowali warunki. Olsztynianie od czasu do czasu zmniejszali dystans, ale nie zagrozili przeciwnikom. W każdym razie nie wyglądało to optymistycznie, podobnie jak w Iławie. W drugiej partii coś drgnęło, ale nie na tyle by zniwelować przewagę Skry. Bełchatowianie raczej kontrolowali przebieg wydarzeń. Wprawdzie w połowie seta olsztynianie przegrywali tylko 14:15, ale za chwilę faworyci kilka razy mocniej zaserwowali i efekty przyszły błyskawicznie. Było więc 2:0 przy pełnej dominacji siatkarzy z Bełchatowa. Oni zapewne też uwierzyli, że ten mecz jest już właściwie wygrany. Ale w siatkówce jak historia uczy podać rękę rywalowi można dopiero po meczu. Akademicy obudzili się w trzeciej odsłonie. Po kontrze Robberta Andringi i asie serwisowym Mateuszą Poręby od razu objęli prowadzenie 3;0 i choć Skra odrobiła dystans, zauważyć można było w jej grze coraz większe zgrzyty. Natomiast akademicy grali coraz ambitniej i staranniej. Wykorzystywali potknięcia przeciwników. Odskoczyli na 19:15, a potem mieli piłki setowe. Trochę przestraszyli się zwycięstwa w tej partii i zmarnowali kilka okazji, ale na szczęście skuteczny blok przedłużył nasze nadzieje. Gra niewątpliwie zaskoczyła, co miało przełożenie na przebieg czwartego seta. Od jego polowy olsztynianie wyraźnie przeważali i ku zdumieniu wszystkich doprowadzili do tie breaka. Tu dali się zaskoczyć na początku . Gospodarze mając komfort prowadzenia kilkoma punktami wyraźnie się uspokoili i na zimno wypunktowali gości. Ale biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności ten punkty i tak bardzo cieszy.

Ślepsk Suwałki – Politechnika Lublin 3:0 (25:19, 25:16, 25:22)

Trefl Gdańsk – Warta Zawiercie 1:3 (25:21, 18:25, 22:25, 22:25)

GKS Katowice – Resovia Rzeszów 3:0 25:22, 25:22, 25:23

Skra Bełchatów – AZS Olsztyn 3:2 (25:16, 25:22, 23:25, 17:25, 15:10)

Projekt Warszawa – Cuprum Lubin 3:1 (18:25, 25:17, 25:17, 31:29)

Czarni Radom – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (20:25, 16:25, 17:25)

Jastrzębski Węgiel – Stal Nysa 3:0 (25:18, 25:20, 25:20)

1 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2 6 6:0