Pod siatką OOM – Chłopcy – srebro, dziewczęta – brąz

Doskonale spisujały się w turnieju finałowym Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w siatkówce zespoły Warmii i Mazur. Oba zdobyły medale: chłopcy srebrny i co jest naprawdę dużą niespodzianką dziewczęta - brązowy. Ogromne brawa za dobrą, pełną poświęcenia grę. W małym finale siatkarki Warmii i Mazur ponownie wygrały z Wielkopolską 3:0 (16,23,17), a kadeci po zaciętym spotkaniu ulegli murowanym faworytom turnieju - reprezentacji Śląska 2:3 (-14,23,20,-19,-8).

Turniej juniorów młodszych (Suwałki)

Warmia i Mazury: Augustynowicz  Michał  1995  (UKS Tempo-25 Olsztyn) , Biedrzycki Maciej 1995  (AZS UWM Olsztyn), Domeracki Tomasz  1995  (SOS Salos Ostróda), Gawrewicz Konrad 1995 (UKS Tempo-25 Olsztyn), Jasnos Jędrzej 1995  (UKS Tempo-25 Olsztyn), Kamiński Karol 1995  (SOS Salos Ostróda), Maluchnik Rafał 1995 (UKS Tempo-25 Olsztyn), Napiórkowski Patryk 1995  (SOS Salos Ostróda), Tomczak Michał 1995 (UKS Tempo-25 Olsztyn), Wierciszewski Mateusz 1995 (UKS Tempo-25 Olsztyn), Wiśniewski Jakub 1995  (UKS Tempo-25 Olsztyn), Zabłocki Jakub 1995  (AZS UWM Olsztyn)

I dzień

Doskonale rozpoczęli turniej finałowy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży siatkarze Warmii i Mazur, którzy w inauguracyjnym spotkaniu pokonali Łódź 3:0 (11,14,10)

Warmia i Mazury – Łódź 3:0 (25:11, 25:14, 25:10)

Mecz ułożył się doskonale. Zespół z Warmii i Mazur rozpoczął grę bardzo skoncentrowany, nie popełniał większych błędów, a do pomyłek zmuszał rywali, głównie dobrą zagrywką. Łodzianie nie potrafili odmienić losów spotkania, które dla nas przynajmniej toczyło się tak jak sobie wymarzyliśmy. Oczywiście wysokie zwycięstwo o niczym jeszcze nie świadczy, ale jest dużym krokiem w kierunku strefy medalowej.

II dzień

W drugim dniu turnieju zespół Warmii i Mazur bez większych problemów pokonał reprezentacje Kujaw i Pomorza 3:0 (21,17,22)

Warmia i Mazury – Kujawsko-Pomorskie 3:0 (25:21, 25:17, 25:22)

Kolejny dobry występ podopiecznych trenerów: Andrzeja kasprzaka i Marka Dutki. Przeciwnik postawil trudne warunki, ale nasz zespól zagrał bez wiekszych błędów, a przede wszystkim był cały czas myślami prz grze. Cóż tylko sie cieszyć. W zasadzie można juz gratulować awansu do półfinału, choc z matematycznego punktu widzenia trzeba wygrać seta w ostatnim meczu eliminacji.

III dzień

Siatkarze Warmii i Mazur musieli wygrac jednego seta, żeby zapewnic sobie awans. Speawę załatwili szybko, ale potem mecz wydłużył się, zakończony jednak zwycięsko mad Małopolską 3:2 (18,20,-17,-24,10).

Warmia i Mazury – Małopolska 3:2 (25:18, 25:20, 17:25, 24:26, 15:10)

Trenerzy mogli sobie w tym spotkaniu pozwolic na małe eksperymenty, bowiem po wygraniu pierwszej partii sprawa była przesądzona. Trzeba oszczędzać siły liderów nie tylko w tym turnieju. Pod koniec tygodnia rozpoczymają się mistrzowskie rozgrywki klubowe. Najważniejsze, że nie ma wiekszych urazów, czekamy tearz na półfinałowym rywali.

IV dzień

Mecze z Mazowszem zawsze miały swoją dramaturgię. Nie inaczej było w tym turnieju. Zespół Warmii i Mazur tym razem wygrał 3:2 (28,26,-18,-23,8) i wystąpi w wielkim finale.

Warmia i Mazury – Mazowsze 3:2 (30:28, 28:26, 18:25, 23:25, 15:8)

Doskonały, długimi momentami dramatyczny mecz. W pierwszych dwóch setach bezpardowonowa walka punkt za punkt i żelazne nerwy naszych chłopaków w końcówkach. I za chwile jakby zeszło z nich powietrze. Szybka odpowiedź rywali i pewnie wygrana partia do 18. Nasi znaleźli sie w opałach. Nie potrafili zatrzymać rozpędzonych przeciwników. Czwarta odsłona i 19:24. Heroiczna obrona kilku piłek i wynik 23:24, znów świetna parada w polu, a przy ataku prosty błąd i…tie braek. Tu na szcęście nie było najmniejszych wątpliwości. Pełna kontrola i spokojne zwycięstwo do 8.

Mecz kosztował wiele sił i nerwów. Trudno będzie nawiązać walkę ze Śląskiem, który ma zawodników o nieprzeciętnych parametrach, grająych juz prawie dorosłą siatkówkę. Ale w sporcie, zwłaszcza tej dyscyplinie wszystko jest możliwe.

V dzień

Było blisko, ale nie udało się. Po pięciosetowej walce kadeci Warmii i Mazur przegrali mecz finałowy o złoto ze Śląskiem 2:3 (-14,23,20,-19,-8)

Warmia i Mazury – Śląsk 2:3 (14:25, 25:23, 25:20, 19:25, 8:15)

Zaczęło się źle od zdecydowanych ataków bardzo silnych fizycznie siatkarzy Śląska. Set przegrany 14:25 niczego dobrego nie wróżył. Krótka przerwa odmieniła naszych zawodników, którzy wymazali z pamięci słabszy moment i przystąpili do swojej gry. Spotkanie wyrównało się i okazało się, że przy większej presji rywale nie są już tak pewni siebie. Set wygrany do 23. Gdy następna partia też padła naszym łupem zanosiło sie na nie lada sensację. Zdesperowani zawodnicy Śląska wzmocnili zagrywkę i to okazało sie decydujace. Czwartą odsłonę i tie break wygrali wyraźnie i w sumie zasłużenie zdobyli złote medale. Nasi chłopcy odebrali srebrne krążki i możemy być z nich dumni, bo pokazali dobrą siatkówkę i sprawdzili się jako reprezentacja Warmii i Mazur.

Wyniki finałów

O 7 miejsce

kujawsko – pomorskie – małopolska 3:2 (17:25 19:25 25:23 25:1716:14)

o 5 miejsce

podkarpackie – pomorskie 3:2 (16:25 25:16 22:25 26:24 15:12)

o 3 miejsce

łódzkie – mazowieckie 3:1 (25:22 25:20 25:27 25:21)

o 1 miejsce

śląskie – warmińsko-mazurskie 3:2 (25-14 23:25 20:25 25:19 15:8)

Turniej juniorek młodszych (Białystok)

Warmia i Mazury: Zaporowicz  Anna  1995  (MKS Truso Elbląg),  Wielgoszyńska Paulina  1995  (MKS Truso Elbląg),  Banaszek Joanna 1995  (MKS Truso Elbląg), Sadlińska  Natalia  1995  (MKS Truso Elbląg), Pietroczuk Monika 1995  (MKS Zryw-Volley Iława), Ciesiulewicz Marta  1995  (SPS Sparta Braniewo),  Czupajło  Alicja  1995 (SPS Sparta Braniewo), Fidura Aleksandra  1996  (SPS Sparta Braniewo),  Krzan Izabela 1995 (UKS Piątka Olsztyn), Cytrynowicz Justyna 1997  (SPS Sparta Braniewo),  Wójcicka Katarzyna 1995  (MKS Truso Elbląg)

I dzień

Od zwycięstwa nad Wielkopolską 3:2 (-22,14,19,-23,6) rozpoczęły turniej dziewczęta z Warmii i Mazur. Cenny sukces nad mocnym zespołem, który w swoim półfinale zajął pierwsze miejsce.

Warmia i Mazury – Wielkopolska 3:2 (22:25, 25:14, 25:19, 23:25, 15:6)

Na dobrą sprawę zespół z Warmii i Mazur powinien to spotkanie wygrać w trzech setach, bowiem w pierwszym prowadził 18:16 i popełnił błędy w końcówce. Dwie następne partie bez historii pod wyraźne dyktando naszych siatkarek. Czwarty set to najpierw wysokie prowadzenie Wielkopolski 18:10, ale drużyna Warmii i Mazur odrobiła straty, jednak banalne pomyłki w ostatnich piłkach spowodowały, że trzeba było grać piątą partię. W tie breaku nasza dominacja była już zdecydowana. Trwa spotkanie Podkarpacia z Lublinem.

II dzień

Po raz drugi w tym turnieju siatkarki Warmii i Mazur rozegrały pięciosetowy meczi po raz drugi zwycięski 3:2 (-19,17,22,-14,13). Tym razem pokonały Podkarpacie.

Warmia i Mazury – Podkarpacie 3:2 (19:25, 25:17, 25:22, 14:25, 15:13)

Znów trudne spotkanie, w którym wiele było zwrotów sytuacji. Doszło do tie breaka, w którym nasze dziewczęta na szczęście się skoncentrowały i prowadziły grę. Dramatów nie było, bowiem w odskoczyliśmy na 14:12 i należało tylko skończyć jedną z dwóch akcji. Udało sie i znów można zapisać na konto zwycięstwo. Niestety, w drugim spotkaniu Lubelskie przegrało z Wielkopolską 1:3 i sprawa awansu jest nadal otwarta. Trzeba w poniedziałek wygrać z Lublinem.

III dzień

Brawo dziewczęta. Po zwycięstwie nad woj. lubelskim 3:1 (23,22,-24,12) drużyna Warmii i Mazur awansowała do czolowej czwórki turnieju.

Warmia i Mazury – Lubelskie 3:1 (25:23, 25:22, 24:26, 25:12)

Bardzo dobra ambitna i dobra gra zespołu, który jest prawdziwą rewelacja turnieju. W połowie pierwszego seta na rozegranie weszła Monika Pietroczuk ze Zrywy Volley, która doskonale poprowadziła grę. Bardzo dzielna postawa naszych kadetek w końcówkach setów. Czwarta partia bez historii. Od razu uzyskaliśmy przewagę (10:1) i nie wypuścilismy inicjatywy do samego końca. W półfinale zagramy z Łodzią lub Śląskiem. Teoretycznie rywalki sa dużo mocniejsze, ale my wierzymy, że siatkarki z Warmii i Mazur dadzą z siebie wszystko.

IV dzień

Kadetki Warmii i Mazur przegrały spotkanie półfinalowe ze Śląskiem 0:3 (-24,-22,-21) i zagrają w środe o brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Warmia i Mazury – Śląsk 0:3 (24:26, 22:25, 21:25)

Podopieczne trenera Tomasza Jodko znów zagrały bardzo dobre spotkanie. W każdym z trzech setów była szansa na zwycięstwo. W pierwszym mieliśmy piłkę setową i wyprowadzoną akcję, ale zbyt lekki atak pozwolił rywalkom na skuteczna obronę, a później wszystko się odwróciło. W drugiej odsłonie prowadziliśmy 20:15, 21:17. Zagrywka jednej z rywalek okazała sie zabójcza. Straciliśmy siedem punktów z rzędu i w efekcie seta. W trzeciej partii analogiczna sytuacja. Prowadzenie 18:16, cztery błędy w odbiorze i szansa stracona. Szkoda, ale warto się szybko zmobilizować, bo mamy o co grać. I tak jest znakomicie, a może być historyczny medal.

V dzień

W ostatnim dniu turnieju siatkarki Warmii i Mazur pokonały Wielkopolskę 3:0 (16,23,17) i zdobyły brązowy medal OOM.

Warmia i Mazury -Wielkopolska 3:0 (25:16, 25:23, 25:17)

Gdy przegra się mecz półfinałowy trudno o pełną mobilizację w następnym dniu, a przecież gra o brązowy medal też sie liczy. Zwłaszcza w przypadku siatkarek z Warmii i Mazur, ponieważ nasza drużyna po raz pierwszy awansowała do finałowego turnieju. Trener Tomasz Jodko potrafił zmobilizować dziewczęta, które zagrały bardzo dobrze. W dwóch pierwszych setach wykazały dużą odporność, zwyciężając w końcówkach. Tym samym odebrały przeciwniczkom ochotę do walki i trzecia partia okazała się formalnością. Gratulacje należą sie wszystkim zawodniczkom, które w pełni zasłużenie stanęły na podium. I jest to jedna z najmilszych niespodzianek naszych występów w Ogólonopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Podlasie 2011.