Półfinał MP juniorów – AZS (Kurpis) przeszedł jak burza

W sali przy ul. Turowskiego w Olsztynie zakończył się  półfinałowy turniej Mistrzostw Polski juniorów w siatkówce. W stawce czterech zespołów były dwa olsztyńskie: AZS UWM i Chemik. Doskonale spisali się młodzi akademicy trenera Dariusza Kurpisa, którzy odnieśli komplet zwycięstw, nie tracąc nawet seta. Praemią jest awans do turnieju finałowego MP, który rozpocznie sie w połowie przyszłego tygodnia z udziałem 8 najlepszych ekip kraju. Na drugim biegunie niestety Chemik. Olsztynianie przegrali wszystkie mecze i zajęli ostatnie miejsce.

 

 

Składy olsztyńskich drużyn

AZS UWM Olsztyn: Paweł Mazek, Marcin Wojtulewicz, Mateusz Rodakowski, Kamil Hryniewicki, Mateusz Kędzierski, Jakub Urbanowicz, Bartosz Mariański, Maciej Budziński, Piotr Łukasik, Szymon Macyra, Marcin Kamiński, Gracjan Godlewski, Jakub Skoczylas. Trener Dariusz Kurpis

Chemik Olsztyn: Damian Piórkowski, Piotr Cichocki, Cezary Stanisławajtys, Szymon Witkowski, Grzegorz Szczotko, Damian Sawczuk, Marcin Klauza Piotr Bagan, Arkadiusz Kowalczyk, Arkadiusz Borawski, Mateusz Romankiewicz (l) Trener Marek Kotulski

I dzień

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że w takich turniejach początek jest bardzo ważny. Siatkarze AZS UWM Olsztyn w premierowym meczu wygrali z zespołem Delic-Pol Norwid Częstochowa 3:0 (23,17,19), a więc znakomicie weszli w turniej i oczywiście sa bliżej finału.

AZS UWM Olsztyn – Delic-Pol Norwid Częstochowa 3:0 (25:23, 25:17, 25:19)

Z wyjątkiem pierwszej partii duża przewaga olsztynian, którzy zagrali bardzo dobry mecz. Przede wszystkim szybko opanowali nerwy i zaprezentowali pełnię swych mozliwiości. Unikneęi przestojów w grze, pewnie zagrywali i dobrze odbierali podanie rywali. W zasadzie nie się do czego przyczepić. Widać, że osiągnęli dobrą formę, grali lekko, czasami z fantazją i o to przecież chodzi. Pierwszy set miał decydujace znaczenie. Udana końcówka AZS-u wyraźnie podcięła skrzydła przeciwnikom i w dalszej fazie spotkania akademicy kontrolowali przebieg wydarzeń, trzymając częstochowian na dystans.

Nieliśmy nadzieję, że to będzie olsztyński dzień. Niestety w drugim meczu turnieju nie powiodło sie Chemikowi, który po bardzo wyrównanym spotkaniu uległ Colmanowi Kalisz 1:3 (-22,23,-21,-19)

Chemik Olsztyn – KS Colman Kalisz 1:3 (22:25, 25:23, 21:25, 19:25)

Zespół z Kalisza nie był nam bliżej znany, ale okazał się rywalem bardzo mocnym. Udział w półfinale jest przeciez rekomendacją, ale wydawało się, że w Olsztynie podopieczni trenera Marka Kotulskiego sobie poradzą. Niestety w decydujących momentach okazali sie mniej odporni, jakby zabrakło im determinacji. To był trudny mecz dla obu stron. W siatkówce w juniorskim  wydaniu często jedna z drużym uzysskuje przewagę, potem ją traci, są duże wahania w grze. Tu gra była w miarę równa, ale trzeba było lapiej zagrać w końcówkach. Oczywiście porażka nie zamyka drogi do finału, ale szanse sa już mniejsze.

II dzień

Gasna szanse Chemika na awans do finału Mistrzostw Polski. W sobotę olsztynianie poniesli drugą porażkę w turnieju przegrywając z zespołem Delic-Pol Norwid Częstochowa 2:3(-25,19,-18,22,-11)

Chemik Olsztyn – Delic-Pol Norwid Częstochowa 2:3 (25:27, 25:19, 18:25, 25:22, 11:15)

Po tej porażce sytuacja Chemika bardzo się skomplikowała. Istnieją wprawdzie szanse, ale doprawdy niewielkie przy szczęśliwych rozstrzygnięciach w innych meczach. Spotkanie olsztynian z Częstochową niewątpliwie ujawniło spore możliwości siatkarzy obu zespołów, ale też małą dojrzałość, szczególnie brak koncentracji, Stąd obok naprawde wysokiej klasy akcji dużo było prostych błędów. W tie breaku goście od razu „odskoczyli” na 8:4 i pilnowali przewagi. Szkoda. Nasze marzenie o awansie dwóch olsztyńskich drużyn stało się nierealne.

W drugim spotkaniu sobotu AZS UWM Olsztyn prowadzony przez trenera dariusza Kurpisa nadspodziewanie łatwo pokonał  Colmana Kalisz 3:0 (18,15,19), zapewniając sobie awans do turnieju finalowego Mistrzostw Polski z pierwszego miejsca. Serdeczne gratulacje!

AZS UWM Olsztyn – KS Colman Kalisz 3:0 (25:18, 25:15, 25:19)

Po piątkowym zwycięstwie kaliszan nad Chemikiem mozna było mieć obawy. Wszelkie wątpliwości szybko zostały rozwiane. Olsztynianie znów zagrali bardzo dobrze, bez przestojów i bezlitośnie wypunktowali przeciwnika, który na tle akademików wyglądał dużo gorzej niż w pierwszym dniu. Jedynie w trzecim secie goście nawiązali walkę, ale gdy partia zbiżała się do końca olsztynianie szybko zdobyli przewage i postawili kropke nad „i”.

Tabela po 2 dniach turnieju:

1 AZS UWM Olsztyn  2  4  6:0

2 Colman Kalisz  2  3  3:4

Delic-Pol Częstochowa 2  3 3:5

4 Chemik Olsztyn  2  2  3:6

III dzień

W ostatnim dniu znaczenie miał właściwie tylko pierwszy mecz, który decydował o drugiej lokacie w turnieju. Awans wywalczyli siatkarze zespołu Delic-Pol Norwid Częstochowa, którzy nadspodziewanie łatwo pokonali Colmana Kalisz 3:0.

Zamykający turniej mecz dwóch olsztyńskim drużyn miał znaczenie prestiżowe. Akademicy potwierdzili, że są najlepszym zespołem i odnieśli pewne zwycięstwo nad Chemikiem 3:0 (17,20,19)

AZS UWM Olszytn – Chemik Olsztyn 3:0 (25:17, 25:20, 25:19)

Akademicy postawili krpkę nad „i”, wygrali bez najmniejszych klopotów. Zdruzgotany niepowodzeniami z poprzednich dni rywal nie nawiązał walki. Trzeba przyznać, że siatkarze AZS osiągnęli wysoką formę. Jeśli wygrywa sie półfinał bez straty seta – to coś znaczy. Oby w finalowej rozgrywce olsztynianie znów pokazali na co ich stać.

Tabela końcowa:

1 AZS UWM Olsztyn  3  6  9:0

2 Delic-Pol Częstochowa  3  5 6:4

3 Colman Kalisz   3  4  3:7

4 Chemik Olsztyn  3  3  3:9

Przy okazji tego turnieju Dariusz Kurpis – trener zespołu AZS-u stwierdził, że sukcesy sportowego są efektem dobrej pracy szkoleniowej w oparciu o Zespół Szkół nr 4 przy ul. Turowskiego. Placówka jest otwarta dla młodzieży nie tylko z Olsztyna, ale też regionu. Już w tej chwili są zawodnicy, którzy uczą się w tej szkole, choć pochodzą z innych miast województwa. Tu mają szansę pogodzić sport wyczynowy z nauką. Trener Kurpis dziękując trenerom klubowym z mniejszych miejscowości za wyszkolenie tych zawodników, zaprasza kolejne generacje. Powstanie czegoś na wzór SMS pozwoli na większe prawdopodobieństwo sukcesów w siatkówce młodzieżowej.

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x