Półfinały MP Juniorów 2013 – Tempo 25 i AZS UWM z pierwszych miejsc – to budujące

Oba olsztyńskie zespoły: AZS UWM i UKS Tempo 25 już w sobotę zapewniły sobie udział w turnieju finałowym Mistrzostw Polski juniorów.  W niedzielę grały z przeciwnikami, którzy też znaleźli się w krajowej ósemce. Te mecze tylko pozornie nia miały znaczenia. Wygrana z konkurentem w przededniu rozgrywki o medale ma swoją wymowę, daje przewagę psychologiczną, utwierdza też w przekonaniu o własnej sile. I olsztyńskie zespoły tego dokonały: Tempo wygrało ze Skra Bełchatów 3:2, a AZS UWM z Resovią Rzeszów także 3:2.

UKS Tempo 25 Olsztyn

Rafał Maluchnik, Tomasz Narkuń, Maciej Petelczyc, Michał Tomczak, Konrad Gawrewicz, Jędrzej Jasnos, Mateusz Lewoc, Jakub Wiśniewski, Jakub Zabłocki (l), Patryk Szwerecki, Michał Augustynowicz (kpt), Michał Czarnecki (l)

I dzień

Tempo 25 Olsztyn – Czarni Radom 3:2 (22:25, 25:17, 25:22, 26:28, 15:9)

Zaciete spotkanie, w którym los odwracał się na jedna i drugą stronę. Tempo prowadziło 2:1. W trzecim secie przy stanie 16:16 zgasło światło i przerwa trwała kilkanaście minut. Do końca partii trwała walka punkt za punkt, decydowały detale. Jednak to radomianie okazali się minimalnie lepsi i doszło do tie breaka. Tu sytuację opanowali olsztynianie, trzymali odpowiedni dystans i wygrali bardzo pewnie. Dobry poczatek, ale jak można bylo pzrypuszczać tu każdy może wygrać z każdym. Dlatego każde zwycięstwo jest tak cenne.

Trefl Gdańsk – Skra Bełchatów 2:3 (25:19, 21:25, 13:25, 25:23, 13:15)

II dzień

Trefl Gdańsk – UKS Tempo 25 Olsztyn 1:3 (25:18, 21:25, 26:28, 20:25)

To zwycięstwo zapewniło olsztynianom udział w finalowym turnieju Mistrzostwa Polski juniorów. Biorąc pod uwagę, że siatkarze Tempa są o rok mlodsi od rywali i w komplecie zagraja w przyszłym sezonie – to znalezienie się w czołowej ósemce kraju jest ogromnym sukcesem. Mecz z gospodarzami rozgrywano w samo południe. Olsztynianie nie przyzwyczajeni do gry o takiej porze źle weszli w to spotkanie i dopiero od drugiego seta zagrali na swoim poziomie. A to wystarczyło. Były małe klopoty w trzecim secie, jednak koncentracja w końcówce pozwoliła „złamać” przeciwnika. Ostatni set to juz pewna wygrana i …wielka radość. Awans  stał się faktem, bo wcześniej Skra wygrała z Czarnymi.

Skra Bełchatów – Czarni Radom 3:0

III dzień

UKS Tempo 25 Olsztyn – Skra Bełchatów 3:2 (22:23, 25:19, 25:23, 23:25, 15:4)

Trener Czesław Kolpy swierdził, że najbardziej w tym meczu ucierpiała siatkówka, bowiem przez dwa dni oba zespołu ciężko pracowały na sukces i w ostatniej potyczce troche pofolgowały, ale znając szkoleniowca chyba był zbyt surowy w ocenach. Wynik idzie  w świat. Inna sprawa, że ze Skrą spotkamy sie w turnieju finałowym i być może też dojdzie do bezpośredniej potyczki, a taki sukces jak w niedzielę ma znaczenie psychologiczne.

Trefl Gdańsk – Czarni radom 3:1 (23:25, 25:18, 25:21, 25:21)

Tabela po 2 dniach

1 UKS Tempo 25 Olsztyn  3  6  9:5

2 Skra Bełchatów  3  5  8:5

3 Trefl Gdańsk  3  4  6:7

4 Czarni Radom 3  3  3:9

Po zakończeniu turnieju wybrano także najlepszych zawodników na poszczególnych pozycjach:

Najlepszy rozgrywający – Krzysztof Bieńkowski (EKS Skra Bełchatów)
Najlepszy atakujący – Rafał Faryna (Czarni Radom)
Najlepszy libero – Mateusz Czunkiewicz (Trefl Gdańsk)
Najlepszy środkowy – Mateusz Wierciszewski (UKS Tempo-25 Olsztyn)
Najlepszy przyjmujący – Jędrzej Jasnos (UKS Tempo-25 Olsztyn)

{AdmirorGallery}temp222{/AdmirorGallery}

Grupa IV (Olsztyn)

AZS UWM Olsztyn,

KS Gwardia Wrocław

Effector Kielce

Łukasz Kluchciński, Marek Kurmin, Piotr Łukasik, Jędrzej Ruszczyk, Kamil Guzewicz, Krzysztof Gulak, Robert Wróbel, Filip Kozłowski, Bartosz Bednarczyk, Jakub Kochanowski, Adam Kapelański, Mateusz Olbryś (l), Rafał Gnatowski (l)

I dzień

AZS UWM Olsztyn – Effector Kielce 3:0 (25:18, 25:15, 25:20)

Łatwy mecz akademikow, a to przede wszystkim dlatego, że zagrali skoncentrowani i nie zlekceważyli przeciwnika, który tu odstaje od reszty. Wprawdzie w trzeciej partii kielczanie na początku zakoczyli gospodarzy, prowadząc 6:2, ale zaraz wszystko wróciło do normy. Prawdziwa walka rozgorzeje w sobotę.

Gwardia Wrocław – Resovia Rzeszów 0:3 (21:25, 18:25, 21:25)

II dzień

AZS UWM Olsztyn – Gwardia Wrocław 3:1 (25:18, 25:16, 14:25, 25:15)

Nadspodziewanie łatwe zwycięstwo olsztynian. Wprwdzie po przegranym trzecim secie wkradł asię mały niepokój, ale zaraz wszystko wróciło na właściwe tory. Niedzielny mecz z Resovią ma prestizowy charakter, bo najważniejsze rozstrzygnięcia już zapadły.

Effector  Kielce – Resovia Reszów 0:3 (10:25, 12:25, 22:25)

III dzień

AZS UWM Olsztyn – Resovia Rzeszów 3:2 (21:25, 18:25, 26:24, 30:28, 15:11)

Bardzo cenne zwycięstwo nad poważnym kandydatem do Mistrzostwa Polski. Akademicy nie spasowali choć mecz układal się niekorzystnie. Trzecia partię przy stanie 0:2 wygrali na przewagi i dopiero wtedy rozgorzała walka na całego. Zakończyła się zwycięsko dla akademików, którzy wybrnęli z arcytrudnej sytuacji. Udowodnili też, że nigdy nie można rezygnować, zwłaszcza w siatkówce.

Gwardia Wrocław – Effector Kielce 3:1 (22:25, 25:21, 25:19, 25:16)