Półfinały MP kadetów – Walka o medale bez olsztyńskich zespołów

We Wrocławiu AZS UWM Olsztyn, w Bydgoszczy – UKS Tempo 25 Olsztyn walczyły o awans do turnieju finałowego Mistrzostw Polski kadetów w siatkówce. Nadzieje akademików trwały do niedzielnej potyczki z Częstochową, ale porażka 2:3 przekreśliła wszelkie nadzieje. Szkoda, bo liczyliśmy na finał. Również w niedzielę nad Brdą rywalizowali o ósemkę siatkarze Tempa, ale przegrali z gospodarzami 1:3. W tym roku medali w kategorii kadetów nie zdoędziemy.

Wrocław

AZS UWM Olsztyn

Marcin Wojtulewicz, Konrad Guzewicz, Kamil Hrynowiecki, Bartosz Bednarczyk, Jędrzej Ruszczyk, Mateusz Kędzierski, Michał Salski , Piotr Łukasik, Rafał Tomczonek, Jakub Zabłocki, Paweł Pogorzelski, Łukasz Kuchciński. Trener Sergiusz Salski

I dzień

Dobrze zainaugurowali turniej siatkarze AZS UWM Olsztyn, pokonując w pierwszym spotkaniu Włókniarza Bielsko Biała 3:2 (22,21,-22,-18,9)

AZS UWM Olsztyn – Włókniarz Bielsko Biała 3:2 (25:22, 25:21, 22:25, 18:25, 15:9)

Nie był to łatwy mecz. Okazuje się, że zespół olsztyński nie jest jeszcze w pełni skonsolidowany. Nie wszyscy zawodnicy w pierwszej części sezonu grali razem. Zaczęło się dobrze. Rozgrywający kierował piłę do ataku głównie do Piotra Łukasika, który był skuteczny, a ponadto absorbował blok rywali i wtedy można było stosować inne rozwiązania. Jednak skuteczność Piotra w dalszej części meczu spadła i  tak samo jak efektywność naszej gry. W trzecim secie rywale wysoko prowadzili, a pogoń AZS-u okazała się spóźniona. Nadal nie potrafiliśmy wyjść z impasu i doszło do tie breaka. Trener Salski dokonywał wielu zmian, może to i dobrze bo te roszady zdeprymowały bielszczan Tie break rozpoczęliśmy od prowadzenia 6:2, ale przy zmianie stron było już tylko 8:7. Na szczęście w końcówce dominacja młodych akademików nie podlegała dyskusji.

W drugim meczu Delic Pol Częstochowa pokonał gospodarzy 3:2, choć w dwóch pierwszych setach uzbierał niewiele punktów: 12 i 15. Potem jednak role odwróciły się.

II dzień

Siatkarze AZS UWM zapewne w najczarniejszych snach nie przewidywali takiego przebiegu meczu z Gwardią Wrocław.Gospodarze tak zaskoczyli ich zagrywką, że nasi nie podjęli walki i przegrali z kretesem 0:3 (-18,-19,-16)..

Gwardia Wrocław – AZS UWM Olsztyn 3:0 (25:18, 25:19, 25:16)

Jeśli nie przyjmuje się zagrywki rywala, trudno w ogóle mówic o grze i tak niestety wyglądał sobotni mecz akademików. Gwardziści serwowali zmakomicie. Nasz libero, przyjmujący zawyczaj na poziomie 70 procent, w tym spotkaniu zanotował wynik niewiele ponad 20 procent. Przewaga miejscowych była więc zdecydowana, a my nie potrafilismy się przełamać. Co oznacza ta porażka? Przede wszystkim ogromne klopoty. Trzeba jutro pokonać Częstochowę w trzech setach i liczyć małe punkty, bo trudno przypuszczać by gospodarze nie poradzili sobie z Włókniarzem. Choć w tym turnieju jak widać wszystko jest możliwe.

III dzień

Niestety olsztynianom nie tylko nie udało sie wygrać z Częstochową w trzech setach, bo to dawało awans. Przegrali spotkanie z Delic Pol-em 2:3(-20,19,18,-15,15) i ta porażka przekreśliła nadzieje.

AZS UWM Olsztyn – Delic Pol Częstochowa 2:3 (20:25, 25:19, 25:18, 15:25, 15:17)

Przebieg tego spotkania potwierdził wnioski, jakie wyciągnęliśmy po pierwszym meczu. W zespole jest potencjał, są indywidualności, ale w było za mało czasu by z dwóch drużyn, a takie istniały na początku sezonu, stworzyć jeden zgrany team. Dało to się zakamuflować w ćwierćfinale, kiedy rywale nie byli jeszcze tak mocni, tu jednak wyszły na jaw niedostatki w komunikacji. Oczywiście na Mistrzostwach Polski świat sie nie kończy, chodzi przede wszystkim o indywidualny rozwój najlepszych zawodników, ale taki sukces po drodze to miły akcent w karierze i duża promoacja klubu. Szkoda, że do tego nie doszło.

UKS Tempo 25 Olsztyn:

Michał Augustynowicz, Jędrzej Jasnos, Igor Sadżuga, Konrad Gawrewicz, Patryk Szwaracki, Jakub Wiśniewski, Michał Tomczak, Michał Czarnecki, Rafał Maluchnik, Maciej Petelczyc, Artur Wardaliński, Mateusz Wierciszewski. Trener Błażej Kolpy.

I dzień

Nie powiodło się siatkarzom UKS Tempo 25 w pierwszym meczu półfinałowym. Porażka z Piątka Turek 1:3 (-23,17,-23,-18) nie jest niespodzianką, tym bardziej, że olsztynianie sa najmłodszą ekipa w turnieju

UKS Tempo 25 Olsztyn – UKS Piątka Turek 1:3 (23:25, 25:17, 23;25, 18:25)

Nie był to niestety najlepszy występ olsztynian. Zabrakło determinacji, woli walki. Odnosiło się wrażenie, że półfinał jest kresem możliwości podopiecznych trenera Błażeja Kolpego. Mimo niezłego przyjęcia zagrywki brakowało dobrego rozegrania, dokładności w ataku, a szczególnie bloku. Najbardziej rzucał się w oczy brak wiary w zwycięstwo, a szkoda, bo przecież trzeba sobie stawiać coraz większe wyzwania, choć awans do półfinału jest z pewnością sukcesem. Oby w następnych meczach było pod tym względem lepiej. W innej potyczce otwierającej turniej gospodarze po bardzo wyrównanym meczu przegrali z Jokerem Piła 1:3 (23,-20,-22,-23)

II dzień

W drugim dniu półfinału w Bydgoszcz siatkarze UKS Tempo Olsztyn sprawili bardzo miłą niespodzianke pkonując Jokera Piła 3:0 (18,14,22). Jeśli jutro wygrają z Chemikiem awansuja do turnieju finalowego.

UKS Tempo 25 Olsztyn – Joker Piła 3:0 (25:18, 25:14, 25:22)

Wczoraj zarzucaliśmy młodym siatkarzom Tempa, że przystapili do gry bez wiary w odniesienie zwycięstwa i to było główną przyczyna porażki. W sobotę widzieliśmy prawdziwy zespól, który od pierwszej minuty „żył na boisku”, mobilizował sie po każdej akcji. Ta wiara przeradzała sie w coraz większa pewność, gdy bezradni faworyci ze zdumieniem patrzyli na tablice wyników. Joker w piątek ograł gospodarzy , w spotkaniu z Tempem był bezradny. Jeszcze w trzeciej partii rywale olsztynian próbowali odwrócić losy spotkania, ale nasu chłopcy ani pzrez chwile nie stracili koncentracji i odnieśli bezcenny sukces. Brawo! Trzymamy kciuki, bo otworzyła się wielka szansa.

III dzień

Żeby awansować do ósemki trzeba było wygrać z gospodarzami. Olsztynianie podjęli walkę. Do połowy drugiego seta wszystko układało się po naszej myśli. Kontrowersyjna decyzja sędziów i w konsekwencji żółta kartka dla trenera odebrały nam punkt, co gorzej wywołały zamieszanie. Przegraśmy seta i w efekcie mecz 1:3 (22,-26,-21,-17)

Chemik Bydgoszcz – UKS Tempo 25 Olsztyn 3:1 (22:25, 28:26, 25:21, 25:17)

Oczywiście jedna sytuacja i to w połowie seta nie była bezpośrednią przyczyną porażki, to zbyt daleko idące wnioski, ale patrząc na przebieg drugiej partii o wyniku decydowały niuanse, być może ta właśnie okoliczność. W każdym razie przysłowie, że gospodarzom pomagaja ściany w tym przypadku się sprawdziło. Najbardziej szkoda pierwszego spotkania z Turkiem.

Joker Piła – Piątka Turek 3:1

Chemik Bydgoszcz – Tempo 25 Olsztyn 3:1

1Chemik Bydgoszcz  3  5  7:4

2 Joker Piła     3  5   6:5

3 UKS Tempo 25 Olsztyn  3  4  5:6

4 Piątka Turek   3  4   4:7