Popis Indykpolu AZS w Suwałkach – W końcówkach bez znieczulenia

Dużo radości sprawili nam w niedzielny (17 października) wieczór siatkarze Indykpolu AZS, którzy odnieśli pierwsze w tym sezonie zwycięstwo. Pokonali na wyjeździe Ślepsk Mallow Suwałki 3:0 (29, 21, 26). Przyjemnie było oglądać grę akademików: poukładaną, skuteczną, chwilami wyrafinowaną. Groźni zazwyczaj gospodarze byli zapewne zaskoczeni, walczyli by pozostać w meczu, jednak w końcówkach Indykpol AZS był bezwzględny.

Ślepsk Malow Suwałki – Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (29:31, 21:25, 26:28)

Ślepsk Mallow Suwałki : Łukasik (8), Bołądź (16), Takvam (5), Buchowski (8), Sapiński (4), Tuaniga (4), Czunkiewicz (L) oraz Smoliński, Rudzewicz, Klinkenberg (1), Halaba (5) i Makowski

Indykpol AZS Olsztyn : Firlej, Andringa (7), DeFalco (20), Averill (7), Poręba (7), Butryn (17), Gruszczyński (L) oraz Salehi

MVP: Torey DeFalco

Siatkarze Indykpolu AZS wyraźnie się rozkręcają. Już w poprzednim spotkaniu wyjazdowym ze Skrą Bełchatów mieli długie fragmenty dobrej gry. W Suwałkach było jeszcze lepiej, co odzwierciedla wynik, a także styl tego zwycięstwa. Ślepsk Mallow Suwałki na dobre zadomowił się w elicie, jest zespołem groźnym dla najlepszych, a jednak w niedzielę nie powstrzymał akademików. Olsztynianie oprócz świetnych parametrów statystycznych wykazali dużą odporność psychiczną. Wygrali dwa sety „na przewagi”, co w hali przeciwników nie jest łatwe.

Olsztynianie od pierwszych piłek grali przekonująco i pewnie. Walczyli od pierwszej minuty i chyba zaskoczyli tym gospodarzy, którzy mieli problemy z zagrywką (dużo zepsutych), a także z przyjęciem. Odwrotnie AZS. Przyjmował bardzo precyzyjnie (ponad 70 procent), atakował też skutecznie (ponad 60 procent). Jan Firlej bacznie obserwował dyspozycję swoich partnerów i wybierał optymalne rozwiązania. Pierwszy set był bardzo wyrównany. Akademicy nie wykorzystali trzech setboli. Przy stanie 26:25 mieliśmy piłkę po naszej stronie i doszło do koszmarnego nieporozumienia. Punkt oddaliśmy więc za darmo, a za chwile Ślepsk zdobył kolejne oczko i był bliższy wygrania partii. Na szczęście siatkarze AZS szybko opanowali sytuację i as serwisowy Robberta Andringi załatwił sprawę.

W drugim secie olsztynianie w końcówce uzyskali przewagę i szansy nie zaprzepaścili. Grali bardzo konsekwentnie i choć gospodarze wychodzili ze skóry by wyrównać, nic nie zdziałali. Przy zagrywce Ślepska AZS zdobywał punkty w pierwszej akcji, a celowali w tym bardzo skuteczni: Butryn i DeFalco.

W trzeciej partii siatkarze Suwałk postawili wszystko na jedną kartę. Najpierw uzyskali niewielką przewagę (6:4), ale seria znakomitych bloków Olsztyna odwróciła sytuację (9:6 dla gości). Ślepsk sięgnął po ostatnią deskę ratunku. I trzeba przyznać Bartłomiej Bołądź zdążył nam napsuć trochę krwi. Jego zagrywki siały spustoszenie do tego stopnia, że gospodarze znów wyszli na prowadzenie (13:12). Akademicy przetrwali nawałnicę i do akcji wkroczył Karol Butryn. Odzyskaliśmy inicjatywę, ale do finału było jeszcze daleko. Przy stanie24:22 dla AZS wydawało się, że nic nie odbierze nam zwycięstwa. A jednak gospodarzom udało się wyrównać (as serwisowy) i znów graliśmy na przewagi. I tym razem olsztynianie nie dali się ograć, zdobywając na trudnym terenie trzy punkty.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Politechnika Lublin 3:0 (25:22, 25:13, 25:19)

Projekt Warszawa – Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 25:21, 19:25, 32:30, 22:20)

Skra Bełchatów – Stal Nysa 3:2 (25:17, 19:25, 25:23, 21:25, 20:18)

Resovia Rzeszów – Czarni Radom 3:0 (25:23, 26:24, 25:14)

Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin 3:0 (25:23, 25:15, 25:15)

Ślepsk Suwałki – AZS Olsztyn 0:3 (29:31, 21:25, 26:28)

Warta Zawiercie – GKS Katowice 3:1 (21:25, 25:20, 25:19, 25:21)

1 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 9 9:0