Sparta wali prosto z mostu – Jak to wszystko wyprostować?

Wspominałem o zagęszczającej się atmosferze w młodzieżowej siatkówce na Warmii i Mazurach. Sprawa dotycząca wycofania się  kadetów Sparty Braniewo z rozgrywek finałowych w województwie okazała się czubkiem lodowej góry. To przelało czarę goryczy, stało się tez impulsem do dalszego działania by sytuację uzdrowić. Publikujemy list SPS Sparty Braniewo do Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej, który myślę, jest kwintesencją aktualnej sytuacji na linii Zarząd Związku – Kluby.

 

                                       

 Zarząd Warmińsko-Mazurskiego

Związku Piłki Siatkowej w Olsztynie

 

 W związku z coraz liczniejszymi problemami „komunikacyjnymi” w relacji kluby – zarząd, prosimy o wyjaśnienie następujących nurtujących nas problemów.

 

1 Kto jest odpowiedzialny za układanie notorycznie błędnego kalendarza rozgrywek?

 – we wrześniu 2010 roku SPS Sparta poprosiła aby rozgrywki klubowe rozpisane były w następujący sposób; np. junior i młodzik  w sobotę, kadet w niedzielę, sens był oczywisty dla trenerów; wielu młodzików bierze udział w rozgrywkach kadeta, a kadeci w rozgrywkach juniora , przez co zastosowanie tej zasady zapobiegłoby wielu przełożonym meczom

– w rozgrywkach ligi wojewódzkiej nie można dublować terminów rozgrywek centralnych, co w naszym województwie zdarza się nagminnie.

– tylko w naszym województwie Trener jedzie na Turniej Finałowy  kadeta , a następnie na drugą salę aby rozegrać mecz Turnieju Finałowego młodzika – Związek nie wyraża zgody na przełożenie terminów (grają w kadecie młodzicy), wynik Turnieju jest do przewidzenia.

  2 Kto jest odpowiedzialny za ustalanie terminów spotkań trenerów oraz za ich wartość merytoryczną?

 – trenerzy w większości , nie utrzymują się z pracy w klubie z młodzieżą, ale pracują niejednokrotnie w systemie 40 godzinnym, dlaczego spotkania odbywają się w tygodniu a nie w weekend o sensownej godzinie ze względu na wielką  rozpiętość terytorialną naszego województwa i spotkania nie są ustalone na czerwcowym posiedzeniu trenerów oraz czemu nie odbywają się w terenie ( nowy Zarząd obiecywał częste wizyty w tzw. ‘’terenie’’ )

  3 Gdzie jest podany konkretny przepis mówiący o obowiązkowych spotkaniach licencyjnych trenerów?

 – dlaczego obowiązkowo dwa spotkania, dlaczego niektórzy otrzymali Licencję Trenerską , pomimo że ich nie odbyli, co z osobami które do tej pory ich nie odbyły, czy istnieje przepis mówiący o indywidualnych przypadkach; np. trenerzy SPS Sparta Braniewo we wrześniu reprezentowali nasze województwo na Finałach Mistrzostw Polski w Mini Piłce Siatkowej w Zabrzu, mimo wszystko mieli problem z otrzymaniem licencji.

  4 Kto jest odpowiedzialny za nagradzanie osiągnięć zespołów po zakończonym sezonie ( brak odzewu ze strony Związku na Mistrzostwo Polski AZS trenera Salskiego); gdzie w tym wszystkim jest minisiatkówka?

  5 Gdzie są sponsorzy ligi , których obiecał podczas wyborów  Pan Prezes Jerzy Mróz? Gdzie jest wsparcie klubów z terenu o którym również mówił Pan Jerzy Mróz? ( poza wsparciem ??? Kętrzyna , który nawet nie wystąpił w Lidze Wojewódzkiej….. ) Gdzie jest sprzęt obiecany dla rozwoju  wszystkich klubów?

  6 Dlaczego SPS Sparta Braniewo -kadet została pozbawiona prawa występu w Finale Wojewódzkim? Dlaczego odrzucono jego podanie? Dlaczego Prezydium , które szybko odmówiło , nie odpowiedziało na odwołanie od decyzji Prezydium?

 –  SPS Sparta Braniewo ( kadet ) jest jedynym Klubem z „terenu”, który wywalczył udział w czwórce finałowej. Młodzież z Braniewa po ciężkiej walce w swojej grupie zajęła II miejsce, a w ‘’ krzyżach ‘’ pokonała w szybkich 2 spotkaniach Chemika Olsztyn. Oprócz poczucia dumy, zaczęliśmy przeliczać koszty udziału w finałach (6.500 zł). Po konsultacjach z AZS Olsztyn, który również był za zmianą systemu rozegrania finału, oraz z precedensem stworzonym przez Zarząd WMZPS dotyczącym rozgrywek kadetek (dwa, dwudniowe turnieje), wystąpiliśmy o redukcję ilości terminów do dwóch.  I tu się zaczęło; miła rozmowa z zapewnieniem wsparcia i pełnego zrozumienia przez Pana Marka Kotulskiego w poniedziałek 24 stycznia 2011 roku, następnie w czwartkowy wieczór odebrana wiadomość na e-mailu o odrzuceniu naszego podania.
W piątek Sparta odpowiedziała odwołaniem, powołując się oficjalnie na precedens z kadetek. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jak to przekazać młodzieży? Jakim prawem Chemik Olsztyn ( decyzją Wiceprezesa Kotulskiego , czytaj : trenera UKS CHEMIK OLSZTYN ) został przypisany do finału, na podstawie jakiego przepisu, naszym zdaniem nie jest to lepszy zespół niż; Salos Ostróda, Absolwent Olsztyn czy Truso Elbląg.

 – Jak Prezydium ma zamiar ukarać drużyny grające w finale, które nie przestrzegają terminarza spotkań?( dlaczego mecze Turnieju Finałowego pomiędzy AZS – ami , zostały przeniesione z weekendu na wtorek , gdzie według Zarządu , nie wolno zmieniać  POD ŻADNYM WZGLĘDEM , systemu znanego od września ) Zgodnie z uzasadnieniem w piśmie z dnia 28.01.2011 roku;  „najlepsza forma przygotowania drużyn do udziału w Mistrzostwach…” , przecież dlatego Braniewo zostało zmuszone do wycofania z Finałów, nie wyrażono zgody na zmianę systemu rozgrywek.

Zaznaczam zostaliśmy zmuszeni do wycofania z rozgrywek –  konsekwencje dyscyplinarne.

Kto odpowie na odwołanie naszego Klubu?

  7 Jakie są procedury i kryteria wyznaczania trenerów Kadr Wojewódzkich – dlaczego następuje to tak późno?

  8 Czy są określone zasady dofinansowania klubów biorących udział w rozgrywkach centralnych, jeśli tak to jakie? Gdzie jest to zapisane i jakie są kryteria?

  9 Czy istnieje dofinansowanie obozów, zgrupowań sportowych przez WMZPS?

 Co kryje się pod tematem „ sportowe wakacje ‘’ – jaki z Klubów został objęty dofinansowaniem podczas kadencji obecnego Zarządu , jakie kryteria o tym decydowały ?

  10 Na podstawie jakich kryteriów zostały rozdysponowane środki z Fundacji Polska Siatkówka na rozwój minisiatkówki w województwie w roku 2009 – jakie kryteria o tym decydowały i kto personalnie odpowiadał za tą decyzję?

  11 Czy Zarząd WMZPS widzi tragiczną sytuację w siatkówce młodzieżowej? (kategoria młodzik), coraz mniej zespołów zgłasza swój udział w rozgrywkach. W sezonie 2010/2011 jest tylko 6 zespołów młodzika.

  12 Kto podjął decyzję o zmianie zasad rozgrywek w kategorii młodzika w związku z małą ilością drużyn? Czy zasięgnięto opinii zainteresowanych klubów, w szczególności z terenu? Czy liczba zespołów zgłoszonych i wycofujących się tuż przed Ligą , nie jest sprawą zastanawiającą dla Zarządu ? Być może system rozgrywek forsowany przez Zarząd , nie odpowiada niektórym Klubom ( prawdopodobnie ze względów finansowych ).

 

W związku z powyższym SPS SPARTA wnioskuje o powołanie RADY TRENERÓW, której zakres działania obejmowałby;

 

1. Organizacja systemu rozgrywek młodzieżowych Województwa w piłce siatkowej
i plażowej.

 2. Proponowanie obsady stanowisk trenerskich Kadr Wojewódzkich TNO i OOM chłopców
i dziewcząt w  kategoriach młodzik i junior młodszy do zatwierdzenia przez Zarząd WMZPS.

 3.   Opiniowanie składów Kadr Wojewódzkich ( KWM , KWJ , OOM ) , przed zatwierdzeniem przez Zarząd WMZPS.

 4.     Popularyzacja piłki siatkowej i plażowej na terenie naszego Województwa .

 6.    Opiniowanie i występowanie o nagrody i wyróżnienia dla trenerów i zawodników.

 7.    Opiniowanie ewentualnych kar dla trenerów.

 8. Stworzenie bazy danych trenerów pracujących w klubach w Województwie.

 9.  Współpraca z Kolegium Sędziów w zakresie wprowadzenia i stosowania praktyk sędziowskich dla kandydatów na sędziów.

 10.  Koordynacja współpracy między trenerami, klubami i WMZPS w celu utrzymania zgody i ew. pogodzenia środowiska siatkarskiego.

 

 

 Zarząd SPS Sparta Braniewo

Agnieszka Jodko

Tomasz Jodko

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x