Turnieje minisiatkówki w Ełku i Białymstoku – Węgorzewska czwórka na piątkę

Turnieje minisiatkówki cieszą się coraz większą popularnością, a co nas cieszy szczególnie, startuje w nich sporo zespołów z Warmii i Mazur. W odstępie tygodniowym dwie duże imprezy dziewcząt odbyły się w Ełku i Białymstoku.. Ełcki turniej przyniósł duży sukces młodym siatkarkom z Węgorzewa, które odebrały główna nagrodę w konkurencji „czwórek” wyprzedzając w klasyfikacji Giżycko II i Gimnet Mońki. W dużo mocniej obsadzonym turnieju w Białymstoku reprezentował nas tylko MKS Kętrzyn zajmując w „czwórkach” piąta lokatę. O ile w Ełku rywalizacja przebiegała w dobrej atmosferze, o tyle w Białymstoku z zasadami fair play gospodarze byli na bakier.

 

Turniej w Ełku

Klasyfikacja końcowa turnieju :

„3” dziewcząt

1 SP 26 Białystok I

2 Gimnet Mońki I

3 SP 15 Białystok

4 Gimnet Mońki II

5 SP 21 Białystok I

6 Olimpik Mońki II

7 Olimpik Mońki I

8 Braniewo I

9 Braniewo II

10 SP 26 Białystok II

11 SP 21 Białystok II

12 SP 9 Ełk I

13 Pisz

14 Sokółka

15 SP 9 Ełk II

16 SP 4 Ełk

„4” dziewcząt

1 Węgorzewo

2 Giżycko II

3 Gimnet Mońki I

4 Kętrzyn I

5 Giżycko I

6 SP 4 Ełk

7 Braniewo

8 SP 7 Ełk I

9 Kętrzyn II

10 Pisz I

11 Gimnet Mońki II

12 SP 7 Ełk II

13 Pisz II

14 Olimpik Mońki I

15 Olimpik Mońki II

16 Sokółka

{AdmirorGallery}wego23{/AdmirorGallery}

Turniej w Białymstoku

Końcowa klasyfikacja turnieju „czwórek

1 LTS Legionowia I

2 BAS Białystok I

3 MOS Wola Warszawa I

4 Gimnet Mońki I

5 MKS Kętrzyn I

6 Gimnet Mońki II

7 UKS Zatoka 95 Puck I

8 BAS Białystok II

9 MOS Wola Warszawa II

10 Esperanto Warszawa II

11 LTS Legionowia II

12 BAS Białystok III

13 MKS Kętrzyn II

14 UKS OPP Powiat Kołobrzeski

15 UKS Jedynka Sejny I

16 SP 21 Białystok

17 Mikolo Sokółka

Na portalu minisiatka.pl ukazał się artykuł komentujący wydarzenia podczas turnieju w Białymstoku. Autor Dominik Parzydło nie oszczędza gospodarzy, uważając ich zachowanie za skandaliczne. Oto fragmenty.

Prawdziwy obraz „gościnności” objawił się już pierwszego dnia w rozgrywkach czwórek dziewcząt. Pierwszy skład reprezentacji BAS Białystok, zaskakując i szokując przeciwniczki oraz zgromadzoną publiczność i trenerów, prowadził w trakcie spotkania negatywny doping zza siatki. Zawodniczki uczestniczące w meczu, stojąc na własnym boisku, krzyczały w kierunku drużyny z naprzeciwka słynne już „sitooo!”, „siataaa!”, „co się stało?!”, itp. hasła charakterystyczne dla kibiców zgromadzonych wzdłuż linii boisk. Swoim zachowaniem prowokowały przeciwniczki do wdawania się w niepotrzebne walki na słowa i skutecznie dekoncentrowały. Zdumiewającym był obraz uśmiechającego się na takie zachowanie trenera, który wielokrotnie w trakcie prowadzenia zawodów, próbował zmienić wynik spotkań i wymusić zdenerwowanie w szeregach pozostałych drużyn.

Koszmarem jednak okazały się podziękowania zawodniczek BAS I Białystok, jakie składały za rozegrany mecz przeciwnemu klubowi. Hasła „wracajcie do swojej warszawki” oraz „do domu!” nie wymagają komentarza.

Skandaliczne były słowa trenera BAS I Białystok, który w trakcie prowadzonej przedmeczowej rozgrzewki, podchodził do drużyn przeciwnych z komentarzem „po co się rozgrzewacie, skoro i tak przegracie mecz?”.

Przez ostanie trzy lata odwiedziłem dziesiątki turniejów mini siatkówki w całej Polsce. Wielokrotnie współorganizowałem zawody dla dzieci i wiem, z jak ciężką pracą wiąże się stworzenie i przeprowadzenie nawet najmniejszych zawodów. Okazuję szacunek i dziękuję wolontariuszom, którzy poświęcają własny czas i często pieniądze, aby w ten sposób umożliwić realizację marzeń najmłodszych siatkarzy.

Jednak takiego turnieju i takiego zachowania jeszcze nie widziałem i o nim nie słyszałem. Naukę zawodników w tak młodym wieku, podłych technik i zachowań uważam za karygodną. Zdecydowanie piętnuję praktykę prowadzoną przez trenerów BAS I Białystok i organizatorów Turnieju. Nie zgadzam się na traktowanie dzieci jak worków treningowych dla własnych potrzeb i ambicji.

Drodzy organizatorzy, jeżeli mieszkańcy innych miast wywołują dyskomfort i niechęć – nie zapraszajcie ich na prowadzone przez was zawody. Przecież to wy, jako twórcy Turnieju, decydujecie o składzie klubów, które zagrają w Białymstoku. Nie ma obowiązku dopuszczenia wszystkich zainteresowanych.

W powyższym tekście z pełną premedytacją nie użyłem nazwisk trenerów, organizatorów ani zawodniczek. Mam bowiem nadzieję, że osoby zainteresowane, po przeczytaniu niniejszego tekstu, zastanowią się i wyciągną wnioski. Moim zamiarem nie jest bowiem karanie publikacją nazwisk i napiętnowanie konkretnych osób, lecz wskazanie obrzydliwych praktyk stosowanych przez dorosłych na ufającym im dzieciach.

PS. Cóż bardzo przykre refleksje. Oby ten negatywny przykład był tylko incydentem – jednostkowym przypadkiem.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x