Narodowe Mistrzostwa Europy – Smoki za pięć dwunasta

W przyszłym tygodnie w dniach 13-15 sierpnia reprezentantów Olsztyna czeka nas start w IX NARODOWYCH MISTRZOSTWACH EUROPY SMOCZYCH ŁODZI W Amsterdamie . Impreza rozgrywana jest w co dwa lata ( na przemian z Klubowymi Mistrzostwami Europy ) . W Holandii olsztynianie będą reprezentować nasz kraj, region i miasto w dwóch kategoriach Masters (40-50 lat) i Grand Senior (powyżej 50 lat). Informacje przesłał nam prezes Polskiego Stowarzyszenia Weteranów Kajakarstwa Jarosław Gulak, który przypomniał historię sekcji Smoczych Łodzi w Olszynie i jej dorobek.

Sekcja smoczej łodzi w Olsztynie została założona w 2002 r. przez byłych utytułowanych kajakarzy i kanadyjkarzy . Pierwsze starty w kraju miały miejsce w Gdańsku i Malborku . W 2004 za własne oszczędności zakupiliśmy pierwsza smoczą 20-osobową łódź. Z dniem 12.03.2005 r. jako Polskie Stowarzyszenie Weteranów Kajakarstwa zostaliśmy przyjęci w poczet członków Polskiej Federacji Łodzi Smoczych . W 2005 . zakupiliśmy kolejne: 20 i 10-osobowe smocze łodzie . Ten fakt pozwolił nam organizować regaty w Olsztynie i tak zrodził się pomysł Festiwalu Smoczych Łodzi (w tym roku już 6 edycja) i innych regat.

Już w pierwszych Mistrzostwach Polski w 2005 r zdobyliśmy tytuł mistrza kraju na 200 m oraz brąz na 1000 m. Podobnie było w kolejnych latach. W sumie do chwili obecnej imprezach krajowych rangi mistrzowskiej zdobyliśmy:

– na dystansach krótkich – 10 medali : 3 złote , 5 srebrnych , 2 brązowe.
– na mistrzostwach długodystansowych – 5 medali : 2 złote , 2 srebrne , 1 brązowy.

Na arenie międzynarodowej od 2002 – do 2004 pobieraliśmy nauki od Azjatów i zawodników z krajów zachodniej Europy , zajmując odlegle miejsca . Ale juz w 2005 w Mistrzostwach Europy w Berlinie zdobyliśmy pierwszy medal – brązowy na dystansie 500 m . Od tego momentu w kolejnych latach wracaliśmy z każdej imprezy mistrzowskiej z medalami.

2007 r. St . Petersburg (Rosja) – Klubowe Mistrzostwa Europy – 2 srebrne i 1 brązowy medal kategoria Masters ( 40 – 50 lat ).
2008 r. Sabaudia ( Włochy ) Narodowe Mistrzostwa. Europy – 1 złoty , 1 srebrny , 1 brązowy kategoria Masters (40-50 lat) -pierwszy , historyczny zloty medal dla Polski w Mistrzostwach Europy.
2009 r. Budapeszt ( Węgry) Klubowe Mistrzostwa Europy – 3 złote medale , kategoria Grand Senior ( pow. 50 lat ) i 1 srebrny kategoria Masters . Zajęliśmy w klasyfikacji klubowej 4 miejsce w Europie (startując tylko w męskich konkurencjach).
2009 r. Praga (Czechy) – Narodowe Mistrzostwa Świata – 1 srebrny ,3 brązowe w kategorii Grand Senior i 1 brązowy w kategorii Masters .

Z powyższej prezentacji naszych międzynarodowych osiągnięć wynika , że w poprzednich Narodowych Mistrzostwach Europy w Sabaudii zdobyliśmy trzy medale , każdego koloru w kategorii wiekowej Masters (40-50 lat). Przyjdzie nam bronić jednego tytułu Mistrza Europy .

Po roku solidnych przygotowań i startach kontrolnych na regatach krajowych obu osad smoczych łodzi ,czujemy ,że jesteśmy dobrze przygotowani nie tylko do obrony tytułu Mistrzów Europy. Walka na torze regatowym zapowiada się na bardzo wysokim poziomie . Swój udział w Amsterdamie potwierdziły najsilniejsze osady europejskie takie jak: Rosja , Niemcy , W. Brytania , Włochy , Czechy , Ukraina , Węgry , Holandia .

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x