4th Indiaca Open Junior Worldcup 2014 – Morąski debiut w Luksemburgu

W 4 Pucharze Świata Juniorów w Indiaca, który odbędzie się w dniach 6-10 sierpnia w Ettelbruck /Luksemburg/ wystąpią dwie drużyny dziewcząt - Kaczkan Morąg. Będzie to pierwsza okazja, by sprawdzić swoje możliwości i powalczyć o medal na arenie międzynarodowej. Z Polski weźmie udział jeszcze jedna drużyna w kategorii mixt - Klon /okolice Rozóg/

Trochę historii

Indiaca to gra zespołowa, przypominająca zasadami grę w siatkówkę. Wymyślona została w Brazylii a do Europy zawitała w 1936 roku. Szczególnie rozwinęła się w Niemczech, dlatego właśnie w Berlinie w 2000 roku powstał międzynarodowy związek indiaca – International Indiaca Association. W Polsce jest to jeszcze gra mało znana i niezbyt popularna.

W tej dyscyplinie rywalizują dwie drużyny składające się z pięciu zawodników, którzy zamiast piłki, odbijają specjalną lotkę. A grać mogą wszyscy. Indiaca bowiem to sport, którego entuzjastą może zostać każdy, bez względu na wiek, płeć czy wzrost. Osiągnięcie mistrzowskiego poziomu możliwe jest dzięki treningowi, zaangażowaniu i pasji zawodników.

Indiaca w Morągu

Zaczęło się od zabawy, której inicjatorami byli Tomasz Osękowski – nauczyciel języka niemieckiego w LO i Leszek Biernacki – kierownik Referatu Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Morągu. Pierwszy pokaz gry indiaca odbył się z udziałem różnych grup społecznych, jeszcze z pożyczonymi lotkami. Nie było bowiem wiadomo, czy indiaca spodoba się na tyle mieszkańcom Morąga, że będą chcieli grać w nią na poważnie. Szybko jednak okazało się, że chętnych nie brakuje a na grę w lotkę indiacę zaczęli przychodzić zarówno dorośli jak i młodzież. Po dwóch latach zrodził się kolejny pomysł, by wyjechać na sparing do Klonu koło Rozóg, gdzie znajduje się jedyny w Polsce klub uprawiający tę dyscyplinę sportu. Nieco później odbył się pierwszy turniej w Rozogach, w którym uczestniczyły 3 morąskie drużyny. Okazuje się więc, że indiaca to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, integrację, poprawę nastroju a przede wszystkim pomysł na zdrowy i aktywny styl życia.

Pasja trwa do dziś

W chwili obecnej treningi indiaca odbywają się regularnie trzy razy w tygodniu na sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Morągu. W zajęciach uczestniczą dorośli, a także młodzież. Zainteresowanie tą dyscypliną stale rośnie, co szczególnie cieszy Leszka Biernackiego, który chciałby rozwinąć tę dyscyplinę sportu w Morągu.

Z własnego boiska na arenę międzynarodową

Pewnym problem okazuje się jednak brak możliwości sprawdzenia swoich umiejętności poza własnym boiskiem. Indiaca to wciąż mało popularna u nas dyscyplina. Taka szansa pojawi się jednak niebawem. Już 6 sierpnia br. dwie morąskie drużyny dziewcząt: Morąg oraz Kaczkan Morąg, będą reprezentować Polskę na 4th Indiaca Open Junior Worldcup 2014 w Luksemburgu. Będzie to pierwsza okazja, by sprawdzić swoje możliwości i powalczyć o medal na arenie międzynarodowej.

Wyjazd na tegoroczne mistrzostwa do Luksemburga możliwy jest dzięki wsparciu lokalnych firm oraz osób prywatnych:

Wyjazd wsparli – Zakład Produkcji Drzewnej „Kaczkan”, Agromech Krzysztof Kowalewski, Tigmet, Przewozy Autokarowe Lipnicki, Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski, Agencja Sportowo-Reklamowa Gratka, Nadleśnictwo Dobrocin, „Klas-grunt” Cezary Zacharewicz, Mirosław Pieszko, Roman Szawłowski oraz rodzice zawodniczek.

Szczególne podziękowania należą się panu Waldemarowi Kaczkanowi, który wziął pod opiekę jedną z drużyn.

{AdmirorGallery}indiaca4{/AdmirorGallery}

Składy morąskich drużyn:

Kaczkan Morąg – Biernacka Patrycja, Gromek Alicja, Nawra Natalia, Niedźwiecka Małgorzata, Redosz Maja, Seweryn Aleksandra

Morąg – Gałęza Anna, Gojdycz Angelika, Grunwald Julia, Malesa Wiktoria, Mazur Marlena, Żołnowska Sylwia

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

indiaca Kaczkan Morąg Morąg

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x