Aleja Łyżwiarzy w Spale – Panie: Helena i Luiza z Elbląga

W Centralnym Ośrodku Sportu w Spale odbyła się uroczystość otwarcia Alei Łyżwiarzy w Parku Pokoleń Mistrzów Sportu im. Marii Kwaśniewskiej - Maleszewskiej.  Swoje pamiątkowe tablice odsłonili Helena Pilejczyk, Erwina Ryś – Ferens i Jaromir Radke. Ponadto zostały odsłonięte tablice imienia: Elwiry Seroczyńskiej, Katarzyny Bachledy – Curuś, Luizy Złotkowskiej i Katarzyny Woźniak, Pawła Zygmunta, Pawła Abratkiewicza.

Swoje alejki w powstałym w 2003 roku Parku Pokoleń Mistrzów Sportu mają już: lekkoatleci, szermierze, ciężarowcy, zapaśnicy, judocy, badmintoniści, siatkarze. Przyszła pora na panczenistów. Ta dyscyplina wyraźnie poszła do góry, a biorąc pod uwagę piękne tradycje powód do takiej inicjatywy był oczywisty.

Cieszymy się ogromnie, bo w tym bardzo ważnym wydarzeniu są dwa elbląskie akcenty: Pani Helena Pilejczyk i Luiza Złotkowska – medalistki olimpijskie. Klamra spinająca te sukcesy jest bardzo szeroka. Sięga Squaw Valley (1960 rok) i Vancouver (2010).

Helena Pilejczyk, z domu Majcher urodziła się 1 kwietnia 1931 roku w Zieleniu, ale od lat mieszka w Elblągu Oprócz brązowego medalu na 1500 metrów  w wspomnianych Igrzyskach (stanęła na podium jako pierwsza Polka w ZIO), była też wicemistrzynią świata na 1000 metrów. Jej krajowe osiągnięcia przeszły do historii.: 37-krotna mistrzyni Polski i 40-krotna rekordzistka kraju Osoba o niezwykła, aktywna, która zdobywała medale mistrzostw świata weteranów nawet w wieku 75 lat.

Miałem kiedyś okazję poznać osobiście Panią Helenę. Wspaniale potrafi opowiadać o sporcie, o swoich pasjach, a przede wszystkim o młodzieży, której poświęciła tyle lat. Pani Helena, zawsze związana z Elblągiem ( w 2002 roku nadano jej zaszczytny tytuł honorowego obywatela miasta) ma już swoją gwiazdę w słynnej Alei w Cetniewie. Jej dorobek  sportowy i zaangażowanie w krzewienie idei olimpijskiej docenił Międzynarodowy Komitet Fair Play przyznając jej w 2009 roku specjalne wyróżnienie. Możemy być dumni, że mieszka z nami tak wspaniała osoba.

A Luiza Złotkowska? Warszawianka z urodzenia, 24-letnia najlepsza obecnie polska panczenistka, brązowa medalistka olimpijska (wcześniej stawała na podium Zimowej Uniwersjady w Harbinie), która wybrała Elbląg jako ważny etap w swojej karierze. Cieszymy się bardzo, że jest zawodniczką Orła.

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x