„Białe kruki” red. Janusza Poryckiego – Panorama Warmii i Mazur

W odstępie nieco ponad dwóch tygodni drukarnię Spręcograf opuściły dwie kolejne pozycje wydawnicze autorstwa redaktora Janusza Poryckiego. Ten znany i popularny olsztyński dziennikarz, były kierownik działów sportowych w "Gazecie Olsztyńskiej" i "Dzienniku Pojezierza" oraz dwutygodnika "Kormoran", przez lata olsztyński korespondent "Przeglądu Sportowego", "Tempa", "Sportu" i "Auto Sukcesu", po przejęciu na emeryturę nie zaspokaja się biernym wypoczynkiem. Natychmiast założył Agencję Usług Dziennikarskich "POR-PRESS" wydającą dwutygodnik "WAMA Sport i Turystyka Warmii i Mazur", pierwsze w regionie pismo kolorowe poświęcone kulturze fizycznej i sportowi, wydawane przez 5 lat.

 

Ale blisko 50 lat pracy w dziennikarstwie pozwoliło mu poznać na wskroś problemy sportu, rekreacji i turystyki. Posiada ogromne archiwum (ocenia się, że większe niż olsztyńskie Muzeum Sportu), chętnie wykorzystywane nie tylko przez samego zainteresowanego, ale licznych studentów piszących na olsztyńskich uczelniach prace licencjackie i magisterskie na temat kultury fizycznej.

W ostatnich latach odkrył w sobie nową pasję. Postanowił wydawać cyklicznie książki (albumy) poświęcone bieżącym wydarzeniom sportowym i jego historii. I właśnie przed kilkunastu dniami drukarnię opuścił trzeci tom „Panoramy Sportu Warmii i Mazur”, a nieco później jego mutacja „Sport Olsztyn”. Ta druga już w czwartym tomie. Obie to obszerne ponad 350-cio stronicowe pozycje, swoiste encyklopedie olsztyńskiego sportu.

{AdmirorGallery}pory17{/AdmirorGallery}

Publikacje składają się z kilku części.

Pierwsza przedstawia dzień po dniu osiągnięcia reprezentantów Warmii i Mazur na arenach regionalnych, krajowych, Europy i świata.

Druga to podane w sposób tabelaryczny dokonania indywidualne przedstawicieli Olsztyna i województwa oraz klubów sportowych w porównaniu z innymi stowarzyszeniami działającymi w okręgu i kraju. Znalazły się w tej części również tabele rozgrywek, w których występują nasze zespoły koszykówki, piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki ręcznej, rugby i tenisa stołowego oraz ich wszystkie wyniki. Są też opublikowane tabele i wyniki wszystkich klas piłki nożnej, a więc od „okręgówki” do klasy B i wszystkich grup wiekowych.

Cenna dla pasjonatów sportu wydaje się być część trzecia, zatytułowana: „Z pożółkłych kart historii”. W dotychczasowych wydawnictwach pisano zwykle o tym co działo się w sporcie po roku 1944. Nie pamiętaliśmy lub nie chcieliśmy pamiętać, jak wyglądało życie sportowe w naszym regionie w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej. Chociaż sport w tamych latach był zupełnie inny to jednak istniał. Przed okresem transformacji był to temat tabu, nie mieściło się w głowach urzędników cenzury, by można o tym wspominać,Wydarzenia z tamtych lat były temam zakazanym, bądź przynajmniej wstydliwym. A przecież na stadionach Prus Wschodnich występowali nie tylko sportowcy miejscowi: Warmiacy i Mazurzy, ale i sportowcy z miejscowości przygranicznych, Mazowsza i Podlasia, a nawet głębi Polski

Janusz Porycki jako pierwszy w regionie opisuje wydarzenia związane z historią sportu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Rozpoczyna od roku 1700 kiedy to zdefiniowano pojęcie sportowca, a kończy na roku 1944.

Część czwarta przedstawia, a właściwie przypomina sylwetki zawodników, działaczy, szkoleniowców, którzy w ubiegłym roku odeszli od nas na zawsze.

Ostatni rozdział to publicystyka, w której tekstem wiodącym (ale nie jedynym) jest historia olsztyńskiej siatkówki akademickiej, obchodzącej w ubiegłym roku rocznicę swego 60-lecia.Ciekawy wydaje się felieton redaktora Marka Dabkusa – poświęcony biznesowi w sporcie.

Książka jest wydana na dobrej jakości białym papierze, w twardej obwolucie. Ilustrowana jest 323 zdjęciami, w tym 171 kolorowymi.

Spod pióra Janusza Poryckiego w minionym 12-leciu wyszło już jedenaście tego typu unikalnych pozycji..

A takie jak „Dzieje piłkarstwa Warmii i Mazur 1945-2000”, „Z gwizdkiem przez świat”, „Almanach Sportu 2005”, „Stadion Leśny 1925-2005”, „Tour de Pologne nad Łyną” są już dzisiaj prawdziwymi krukami.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x