Czy nie potrzeba nam specjalistów? Najłatwiej zlikwidować!

Pracownia Edukacji – Instytut Studiów Edukacyjnych w Olsztynie zajmuje się kształceniem instruktorów sportu i rekreacji ruchowej, prowadzi kursy sportowo-rekreacyjne, jest też ośrodkiem doskonalenia nauczycieli. Ten zakres działalności zapewniał kadrę fachowców w różnych dziedzinach kultury fizycznej: od sportu wyczynowego, poprzez sport niepełnosprawnych do szeroko pojętej rekreacji.

 Świadomie użyty w tym stwierdzeniu czas przeszły oznacza zagrożenia, ściślej redukcję specjalizacji, natomiast rozszerzenie uprawnień instruktorów sportu. Tylko czy osoba, zdobywającą wiedzę w zakresie siatkówki czy piłki ręcznej zdoła podołać obowiązkom specjalisty od ćwiczeń siłowych fitness, hipoterapii czy płetwonurkowania.

Kontrowersyjne jest również odejście od kształcenia instruktorów sportu osób niepełnosprawnych, bowiem szkolenie ma charakter szczególny wymaga nie tylko osobliwej metodyki treningu, ale również doskonałego przygotowania psychologicznego. Jeśli tym zajmować się instruktor tradycyjnych sportów – musi to budzić niepokój.

Te zagrożenia wynikają z ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku, która  oprócz instruktora sportu osób niepełnosprawnych i instruktora rekreacji ruchowej eliminuje też takie tytuły zawodowe jak menedżer sportu i menedżer imprez sportowych.

Wywołało to zrozumiały oddźwięk w środowiskach związanych z kulturą fizyczną, niekoniecznie z najwyższym wyczynem. Stąd m. in. interpelacja w imieniu tej grupy Posła na Sejm RP Tomasza Lenza.

Pracownia Edukacji mimo wspomnianych zagrożeń nadal stara się prowadzić wszechstronną działalność, mając nadzieję, że głosy specjalistów znajdą odbicie w gremiach ustawodawczych. Jednocześnie zaprasza wszystkie osoby, które widzą swą przyszłość zawodową w sporcie na wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia.

Bliższe informacje:

Strona intrenetowa: www.pesie.com.pl

Adres e-mail pracownia.edukacja@wp.pl

Telefony: 89 513 017 019 lub 603 765 292

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x