Debata w „Zakątkach Europy” – Dlaczego jesteśmy zaściankiem?

Nie ulega wątpliwości, że Olsztyn przy obecnym potencjale obiektów sportowych skazany jest w najbliższej przyszłości na zaściankowość. Mimo tradycji i wynikających z niej słusznych aspiracji nikt nie przyzna nam organizacji imprez najwyższej rangi, bo nasze hale i stadiony nie spełniają podstawowych standardów. Czy tak musi być? W czwartek (6 października) z restauracji )Zakątki Europy” odbyła się debata udziałem przedstawicieli ugrupowań kandydujących do najbliższej kadencji Parlamentu.

 

Partie reprezentowane były przez następujących kandydatów na posłów:

– Polska Jest Najważniejsza – Marcin Burza

– SLD – Andrzej Ryński

– Ruch Palikota – Sławomir Szmit

–  PiS – Iwona Arent

– Platforma Obywatelska – Beata Bublewicz

– PSL – Teresa Malec

Pomysłodawcą spotkania był Leszek Dublaszewski znany od dawna z podobnych inicjatyw. Stan bazy sportowej w Olsztynie jest delikatnie mówiąc kiepski i potencjalni posłowie mieli okazję wypowiedzieć się jak oni widzą możliwość zmiany tej sytuacji. Do „ZakątkówEuropy” przyszło wielu ludzi na co dzień związanych ze sportem: prezesów związków, trenerów, zawodników i sympatyków.

Na wstępie red. Janusz Porycki, w krótkiej prezentacji omówił aktualny wygląd naszych najważniejszych obiektów i obraz był przerażający. Stadiony: Leśny (pozostałość po tym obiekcie), Warmii i przy ul. Gietkowskiej nie nadają się do użytku, jeśli chodzi o kibiców. Jedynie boiska, na bieżąco konserwowane przez użytkowników, spełniają swą rolę. Reprezentacyjna hala Urania z zewnątrz wygląda w miarę porządnie, za to nie spełnia absolutnie współczesnych norm dotyczących  oświetlenia, ogrzewania i pomieszczeń socjalnych. Zadał też pytanie. Czy powstająca z wielkim rozmachem pływania olimpijska była dobrym wyborem, skoro jej utrzymanie jest bardzo drogie, a nie mamy w mieście hali i stadionu z prawdziwego zdarzenia.

Uczestnicy debaty po wylosowaniu kolejności wystąpień mieli trzy minuty by odnieść się do oceny sytuacji bazy w mieście i jak widzą w przyszłości rozwiązanie tego problemu, później w dodatkowym czasie mogli uzupełnić swoją wypowiedź.

Trudno omawiać pojedyncze głosy. Wszyscy byli zgodni w ocenie, że aktualna baza sportowa Olsztyna absolutnie nie zaspakaja aspiracji mieszkańców prawie 200-tysięcznego miasta i potrzeb zawodników, a mamy przecież dyscypliny na najwyższym poziomie. Trudno jednak pomóc, znaleźć receptę, jeśli władze miasta nie mają wizji, koncepcji w tej kwestii. Poseł może pomóc, wynegocjować potrzebne pieniądze pod warunkiem, że jest przedstawiony konkretny plan działania, a tu na razie takiego nie ma. Powstaje basen olimpijski, bo został zgłoszony i udało się na to pozyskać pieniądze z Ministerstwa Sportu. Ale to niestety wyjątek. W innych dużo mniejszych niż Olsztyn miejscowościach aktywność władz jest dużo większa i efekty widać, jak choćby w Szczytnie, Ostródzie, Iławie.

Ważnym wątkiem było ewentualne wprowadzenie w życie tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego i choć to pomysł godny uwagi w pewnym sensie hamują go niedoskonałości ustawowe i niejasne przepisy. Oczywiście każdy z uczestników debaty wykazał dobra wolę, by Olsztyn poprawił swą infrastrukturę i wykorzystał naturalne warunki.

Nie ulega wątpliwości, że każde spotkanie, by było lepiej, jest potrzebne, ale nie obiecujmy sobie po tej debacie za wiele. Bo najwięcej zależy od nas – olsztynian: władz i mieszkańców, którzy obdarzyli mandatami konkretnych ludzi i powinni ich odpowiednio rozliczać.

{gallery}debata6{/gallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x