Jeden z najurokliwszych zakątków Olsztyna – Jakubowo był tematem ciekawego spotkania, jakie w środę (24 kwietnia) odbyło się w Kamienicy Naujacka. To osiedle jest miejscem szczególnym, kojarzonym przede wszystkim z legendarnym Stadionem Leśnym, gdzie padł rekord świata w trójskoku ustanowiony w 1960 roku przez Józefa Szmidta. To jednak pretekst by odkryć wiele innych tajemnic. Ujawnili je podczas spotkania jego inicjatorzy: Janusz Porycki i Tadeusz Milewski.
Historię Stadionu wzbogacona kolejnymi faktami i zdjęciami zaprezentował Janusz Porycki, który od lat zajmuje się historią sportu w regionie, w Olsztynie szczególnie i dociera do coraz to nowych źródeł. Wiele miejsca poświęcił rozdziałowi sprzed I i II wojny światowej, kiedy miastem władali Niemcy i stworzyli tu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Nie obeszło się bez historii najnowszej – dni chwały i wizyt na „Leśnym” wielkich gwiazd lekkiej atletyki, a także smutnego epilogu, gdy piękna wizja nowoczesnego obiektu została tylko projektem, a buldożery zrównały stadion z ziemią.
Tadeusz Milewski orędownik wskrzeszenia „Leśnego” jeszcze raz przekonywał o konieczności realizacji planu powstania tu Europejskiego Centrum Sportu , Integracji i Rekreacji. Projekt, który w pewnym momencie stawał się bardzo realny, nagle znalazł się na marginesie, a zawyżane koszty miały być koronnym argumentem bezcelowości tego przedsięwzięcia. Pozostały wspomnienia i doroczne imprezy pod hasłem „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”.
Tadeusz Milewski nie ustaje w wysiłkach i jako przewodniczący Sejmiku Osób Niepełnosprawnych wraz ze Stowarzyszeniem „Nasze Jakubowo” wystosował specjalny apel, który ma charakter projektu obywatelskiego i jeszcze raz przekonuje o konieczności budowy w tym miejscu obiektu o europejskich standardach.
Taka jest wola wielu mieszkańców, zwłaszcza starszego pokolenia, których z Leśnym wiążą najpiękniejsze wspomnienia, ale przecież jeśli Olsztyn mamy traktować poważnie musimy dołączyć do wielu innych miast , gdzie powstały piękne stadiony i hale. Nowe rozdanie funduszy europejskich stwarza taką szansę, która wreszcie trzeba wykorzystać.
Jakubowa nie możemy kojarzyć tylko ze Stadionem Leśnym. Jest tu wiele innych miejsc stworzonych do rekreacji i występów artystycznych. Stowarzyszenie „Nasze Jakubowo” z jej prezesem Zdzisławą Łukaszewską dąży do ożywienia tego pięknego osiedla, bo tu naprawdę można znakomicie spędzić wolny czas.
{AdmirorGallery}jakubo25{/AdmirorGallery}