Jakubowo zaczarowane miejsce – Wspomnienia rzecz piękna, ale czy to nam wystarczy?

Jeden z najurokliwszych zakątków Olsztyna – Jakubowo był tematem ciekawego spotkania, jakie w środę (24 kwietnia) odbyło się w Kamienicy Naujacka. To osiedle jest miejscem szczególnym, kojarzonym przede wszystkim z legendarnym Stadionem Leśnym, gdzie padł rekord świata w trójskoku ustanowiony w 1960 roku przez Józefa Szmidta. To jednak pretekst by odkryć wiele innych tajemnic. Ujawnili je podczas spotkania jego inicjatorzy: Janusz Porycki i Tadeusz Milewski.

Historię Stadionu wzbogacona kolejnymi faktami i zdjęciami zaprezentował Janusz Porycki, który od lat zajmuje się historią sportu w regionie, w Olsztynie szczególnie i dociera do coraz to nowych źródeł. Wiele miejsca poświęcił rozdziałowi sprzed I i II wojny światowej, kiedy miastem władali Niemcy i stworzyli tu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Nie obeszło się bez historii najnowszej – dni chwały i wizyt na „Leśnym” wielkich gwiazd lekkiej atletyki, a także smutnego epilogu, gdy piękna wizja nowoczesnego obiektu została tylko projektem, a buldożery zrównały stadion z ziemią.

Tadeusz Milewski orędownik wskrzeszenia „Leśnego” jeszcze raz przekonywał o konieczności realizacji planu powstania tu Europejskiego Centrum Sportu , Integracji i Rekreacji. Projekt, który w pewnym momencie stawał się bardzo realny, nagle znalazł się na marginesie, a zawyżane koszty miały być koronnym argumentem bezcelowości tego przedsięwzięcia. Pozostały wspomnienia i doroczne imprezy pod hasłem „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”.

Tadeusz Milewski nie ustaje w wysiłkach i jako przewodniczący Sejmiku Osób Niepełnosprawnych wraz ze Stowarzyszeniem „Nasze Jakubowo” wystosował specjalny apel, który ma charakter projektu obywatelskiego i jeszcze raz przekonuje o konieczności budowy w tym miejscu obiektu o europejskich standardach.

Taka jest wola wielu mieszkańców, zwłaszcza starszego pokolenia, których z Leśnym wiążą najpiękniejsze wspomnienia, ale przecież jeśli Olsztyn mamy traktować poważnie musimy dołączyć do wielu innych miast , gdzie powstały piękne stadiony i hale. Nowe rozdanie funduszy europejskich stwarza taką szansę, która wreszcie trzeba wykorzystać.

Jakubowa nie możemy kojarzyć tylko ze Stadionem Leśnym. Jest tu wiele innych miejsc stworzonych do rekreacji i występów artystycznych. Stowarzyszenie „Nasze Jakubowo” z jej prezesem Zdzisławą Łukaszewską dąży do ożywienia tego pięknego osiedla, bo tu naprawdę można znakomicie spędzić wolny czas.

{AdmirorGallery}jakubo25{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x