Jeziorak jednym z 7 nowych cudów Polski – Iława wniebowzięta!

Jezioro Jeziorak zostało jednym z siedmiu nowych cudów Polski w plebiscycie miesięcznika „National Geographic Traveler”. Po trwającym ponad trzy miesiące głosowaniu kandydat z województwa warmińsko-mazurskiego zdeklasował m.in. łódzką Manufakturę, zamek w Łańcucie czy podziemia krakowskiego rynku. Chętnych do prestiżowego tytułu było aż 32, tak znane miejsca jak: Stary Browar w Poznaniu, Termy Uniejów, Zamek Czocha, Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Muzeum Wsi Mazowieckiej i Fort Gerharda w Świnoujściu, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu czy Stocznia Gdańska.

 

– Cudze chwalicie, swojego nie znacie – głosi stare powiedzenie i niestety jest ono często prawdziwe – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna „National Geographic Traveler”. – Pokazując na naszych łamach świat zapomnieliśmy, jaka ładna jest Polska, dlatego chcieliśmy zrobić konkurs promujący piękne miejsca wśród naszych rodaków. Najbardziej się cieszę, że społeczności lokalne tak bardzo się zmobilizowały, że we własnym zakresie włączyły się promocję miejsc.

– Walka między kandydatami o uznanie wśród turystów z całej Polski, bo to oni głównie głosowali w plebiscycie, trwała do samego końca – mówi Włodzimierz Ptasznik, burmistrz Iławy. – Stawka była wysoka, bo chodziło nie tylko o sam tytuł, ale też o to, by znaleźć się w prestiżowym przewodniku po nowych cudach Polski, który wydany zostanie przez „National Geographic Traveler” w przyszłym roku.

– Wyróżnienie dla destynacji turystycznej z naszego regionu zawsze budzi radość i pomaga w dalszej promocji województwa jako naprawdę pięknego – mówi Anna Wasilewska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, która uczestniczyła w ceremonii ogłoszenia zwycięzców konkursu. – Po kampanii „Mazury Cud Natury” kolejny raz potwierdza się, że właśnie do Mazur i całego regionu najmocniej przylgnęło określenie „cudowny”. Na początku listopada poznamy wyniki innego konkursu, na 6 Cudów Morza Bałtyckiego i mamy nadzieję, że i tu Mazury znajdą się w gronie najcudowniejszych. Dodam też, że w tym roku startuje nasza kolejna duża kampania medialna, organizowana w Polsce i w sześciu krajach Europy, właśnie pod hasłem „CUDOWNIE”.

Zanim Jeziorak otrzymał nominację do udziału w plebiscycie, musiał zostać uznany przez redakcję miesięcznika za godnego reprezentanta Mazur.

– Udało się i dzięki temu znaleźliśmy się wśród 32 najważniejszych polskich atrakcji turystycznych – informuje Michał Młotek, kierownik wydziału promocji Iławy. – Co ważne, byliśmy jedną z niewielu niekomercyjnych atrakcji w plebiscycie. Tym bardziej cieszymy się, że głosowali na nas turyści z całej Polski i że znaleźliśmy się w czołowej siódemce.

Do głosowania na jezioro Jeziorak poza Urzędem Miasta Iławy, który koordynował akcję, zachęcał między innymi samorząd województwa, Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie, wybrane biura informacji turystycznej z terenu Warmii i Mazur oraz media lokalne i regionalne.

W głosowaniu pomogli bardzo mocno Internauci, skupieni na profilu „Mazury Cud Natury” na Facebooku, po raz kolejny nas nie zawiedli – mówi Radosław Zawadzki, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. – Potwierdzamy kolejny raz, że ponad 36-tysięczna społeczność nie jest tylko wirtualna.

W minionym roku w szczęśliwej siódemce pierwszej edycji plebiscytu, organizowanego przez „National Geographic Traveler”, którego redaktorem naczelnym jest znana podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska, nie znalazła się żadna atrakcja z województwa warmińsko-mazurskiego. A wtedy o zaszczytny tytuł walczył między innymi Kanał Elbląski.

{AdmirorGallery}cud24{/AdmirorGallery}

Jezioro Jeziorak

To jezioro rynnowe, najdłuższe naturalne jezioro w Polsce. Jest też jednym z trzech największych jezior w Krainie Tysiąca Jezior. Jeziorak ma bogatą linię brzegową. Porastające brzeg akwenu lasy wraz z okolicznymi jeziorami tworzą Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Poprzez cieśniny i krótkie naturalne cieki ma połączenie z jeziorami: Płaskim, Ewingi, Łabędź, Rucewo Wielkie, Rucewo Małe, Iławskie i Dauby, a dzięki Kanałowi Elbląskiemu można dopłynąć na otwarte morze. Na jeziorze znajduje się aż 16 wysp. Na Wielkiej Żuławie – największej wyspie śródlądowej w Europie, znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu.

Jeziorak to raj dla miłośników sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing czy kajakarstwo oraz sprzyjające miejsce dla fanów nurkowania. To także wymarzone miejsce dla wędkarzy, gdyż w wodach Jezioraka żyją sumy, sandacze, szczupaki, węgorze, liny, karasie, karpie i okonie. Jezioro jest terenem polowań bielika i rybołowa. Nad jego brzegami można spotkać czaple, kormorany i żurawie. Jeziorak stanowi również wyzwanie dla poszukiwaczy przygód. To przecież tu stworzony przez Zbigniewa Nienackiego bohater serii powieści “Pan Samochodzik i…” szukał zaginionych skarbów. W godzinną podróż po jeziorze można się dziś wybrać tramwajem wodnym “Ilavia”.

Na zachodnim brzegu Jezioraka, w odległości 20 kilometrów od Iławy, na wysokim brzegu, leży wieś Siemiany. Znana ze swych turystycznych atrakcji, słynie także ze swoistego mikroklimatu, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego. Podjęto starania, aby utworzyć tam uzdrowisko.

Na brzegach Jezioraka rozrosła się infrastruktura turystyczna: jest tu wiele pól namiotowych, biwakowisk, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. Po jeziorze pływa jedyna w Polsce jednostka asenizacyjna – tzw. statek-śmieciarka, przystosowana do odbioru nieczystości bezpośrednio z jachtów i łodzi motorowych.

Dwa razy, w Iławie i nad Jeziorakiem, gościł papież Jan Paweł II. Raz jako biskup krakowski w 1959 roku i ponownie w 1973 jako kardynał. Dla uczczenia jego pobytu w 1999 roku wytyczono szlak kajakowy, wiodący z Iławy przez Gizerek, Siemiany, Miłomłyn do Ostródy.

Wśród wielu atrakcji okolic Jezioraka wyjątkowe miejsce zajmuje unikalny w skali światowej Kanał Elbląski. Jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Łączy jezioro Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Wybudowany w latach 1848-1872 i zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke kanał funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie, zadziwiając kunsztem XIX-wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie kanału śluz i pochylni, które niwelują różnicę poziomów wody o około 100 metrów.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x