Legendy odchodzą Jan Masztaler – Wszystko dla młodzieży

W piątek (24 czerwca) w wieku 91 lat zmarł Jan Masztaler, jedna z najwybitniejszych postaci sportu na Warmii i Mazurach. Był pedagogiem, działaczem sportowym, a przede wszystkim świetnym organizatorem o nietuzinkowej osobowości. Tam, gdzie się pojawiał powstawały nowe wartości, do których lgnęła młodzież czasami z patologicznych środowisk. Potrafił w odpowiednim momencie podać rękę, zapewnić edukację, pomoc socjalną, zainteresować sportem.

Urodził się 30 lipca 1920 roku w Wilnie i jak wielu Polaków pochodzących z tego historycznego miasta, po II wojnie światowej trafił na Warmie i Mazury. Najpierw do Ostródy, gdzie oprócz pracy w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, a potem Zespołu Szkół Zawodowych, starał się organizować życie sportowe. Był m. in. współzałożycielem dzisiejszego Sokoła Ostróda

Po przyjeździe do Olsztyna przez wiele lat piastował funkcję Dyrektora Technikum Kolejowego – szkoły, która stała się mekką sportowców. Wielu z nich reprezentowało czołowy w latach 50-tych i 60-tych klub w mieście KKS Warmię, którego Pan Jan był długoletnim wiceprezesem. Dzięki Jego zaangażowaniu wielu młodych ludzi dostało swoją szansę w życiu i w pełni ją wykorzystało. Byli nie tylko doskonałymi zawodnikami, ale w przyszłości także  znakomitymi fachowcami w swojej dziedzinie.

Potęga ówczesnej Warmii to w głównej mierze efekt działań Jana Masztalera, który na wzór dzisiejszych szkół mistrzostwa sportowego, starał się skupiać w jednym miejscu najzdolniejszą młodzież, stworzyć jej możliwości pogodzenia nauki z obowiązkami zawodnika.

Następnie przeniósł się do Warszawy i związał się ze stołeczna Gwardią, pracując jednocześnie zawodowo w Technikum Kolejowym.

Jego synowie: Jerzy, Bohdan i Sławomir od początku wychowani w atmosferze sportu, zostali znanymi piłkarzami i szkoleniowcami. Bohdan to reprezentant Polski i uczestnik MŚ (Argentyna 1978), Jerzy jako szkoleniowiec doprowadził juniorów Stomilu do tytułu mistrzów Polski, cała trójka związana była ze znanymi klubami kraju i zagranicy.

Legendy odchodzą, ale legendy pozostają w pamięci, bo dzięki nim wiele pokoleń mogło doznać niezwykłych wzruszeń. I takich chwil się nie zapomina…

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x