„Nasz Orlik 2015 w Województwie Warmińsko-Mazurskim” – W dobrym kierunku

W środę (15 kwietnia) w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie odbyła się konferencja pod hasłem„Nasz Orlik 2015 w Województwie Warmińsko-Mazurskim”. Spotkanie było również okazją do przedstawienia dokonań Samorządu w zakresie rozwoju sportu powszechnego w regionie. Zaprezentowali je: wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk i dyrektor Departamentu Waldemar Buszan.

Współgospodarzem konferencji była Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej – organizacja, która od 1991 roku zajmuje się promocją sportu powszechnego. Prezes zarządu Monika Chabior wystąpiła w dalszej części spotkania.

Wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk podkreśliła, że Samorząd wspiera sport w regionie we wszystkich jego aspektach, bo są one powiązane i jedne wypływają z drugich. Intensyfikacja działań na sport powszechny związana jest z nowymi tendencjami. Postęp cywilizacyjny to również zmiana trybu życia przeciętnego mieszkańca Warmii i Mazur, uświadomienie, że szeroko pojęty ruch może poprawić samopoczucie, zintegrować środowisko, zawiązać nowe znajomości i przyjaźnie – słowem otworzyć nas na świat. Organizacja w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej stała się impulsem do zainicjowanie akcji Orlik 2012, która przyniosła w naszym regionie nadzwyczajne efekty. Powstało 159 obiektów, które służą różnym dyscyplinom i gdzie tętni życie sportowe, w którym uczestniczą dzieci i dorośli. W tym miejscu warto podkreślić ogromna rolę animatorów – osób odpowiedzialnych za organizację zajęć na orlikach. Nie żałuje się pieniędzy by tę funkcję pełnili ludzie kompetentni: kreatywni i wykształceni. Mamy ich w województwie ponad 200 i od nich zależy jak wykorzystuje się ten duży potencjał.

Waldemar Buszan odniósł się do konkretnych projektów, dzięki którym można realizować zadanie upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, osób dorosłych i starszych, a także niepełnosprawnych. Akcje: „Umiem pływać”, „Multi Sport” , „Mały Mistrz” już przyniosły efekty. Według badań Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej boiska Orlik na Warmii i Mazurach odwiedziło 1,4 mln dzieci i młodzieży, a także niemal 450 tys. dorosłych. A przecież wiele osób uprawia sport poza standardowym obiektem uczestnicząc w tak popularnych ostatnio biegach, czy realizując bardziej ekstremalne wyzwania na przykład triathlon. Samorząd wspiera te tendencje finansowo i organizacyjnie, propagując m. in. wolontariat czy inne formy.

Tak jak sport musimy pojmować w różnych płaszczyznach, Samorząd Wojewódzki nie może pozostać sam w swoich wysiłkach w promocji sportu powszechnego. Wiele zależy od samorządów lokalnych stowarzyszeń i klubów sportowych, szkół i uczelni oraz biznesu i oczywiście szarych mieszkańców. Ci chętnie włączają się w wir życia sportowego, widząc, że sami mogą w tym uczestniczyć.

Prezes Monika Chabior uważa, że na Warmii i Mazurach widać szczególny postęp w aktywności osób uprawiających sport. Być może wynika to z dawnych zaniedbań, stereotypowego myślenia. Ludzie coraz częściej zdecydowanie i z pełną świadomością wykorzystują czas wolny na rekreację, a pomaga im w tym rozbudowa infranstruktury i działania animatorów. Dynamika tego zjawiska jest bardzo optymistyczna. Oby tak dalej.

Oczywiście nie można spocząć na laurach. Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej ciesząc się z efektów nadal realizuje swe cele poprzez nowe, czasami śmiałe projekty. Krąg zainteresowanych poszerza się, a to z kolei przenosi się na konkretne działania. Fundacja służy pomocą, ma wypróbowanych działaczy, którzy swoja pracę traktują jak misje. Bo misja jest zmieniać świat.

{AdmirorGallery}orli60{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

orlik Urząd Marszałkowski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x