Nowa siedziba Muzeum Sportu w V LO w Olsztynie – Godne miejsce i ambitne plany

Fot wama-sport
W poniedziałek (21 czerwca) odbyło się otwarcie nowej siedziby Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie. Stara wysłużona Urania, gdzie do tej pory mieściła się placówka, przestaje istnieć, powstało zagrożenie, że cenne eksponaty i dokumenty znajdą się głęboko w magazynach i nie będą ogólnie dostępne. Na szczęście z odsieczą przyszła dyrekcja V LO im. Wspólnej Europy (ul. Krasickiego), która przyjęła część eksponatów i zapewniła ciągłość działalności Muzeum, które przecież jest dziedzictwem historii sportu na Warmii i Mazurach.

Otwarcie miało bardzo uroczysty charakter. Pani dyrektor V LO Anna Struk zaprosiła wielu znamienitych gości. Wśród nich byli m. in. poseł na Sejm RP Paweł Papke nota bene wybitny sportowiec, siatkarz reprezentacji Polski, wiceprezydent Olsztyna Ryszard Kuć i przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk. Zabierając głos podkreślali rolę sportu także w historycznym aspekcie. Przecież tu znajduje się galeria olimpijczyków, którzy byli powodem do dumy, dostarczyli nam tylu niezapomnianych wrażeń. Niektórzy z nich zaszczycili swą obecnością m. in. Małgorzata Birbach – Kowalewicz, Adam Seroczyński, Tomasz Rumszewicz. Symboliczne przecięcie wstęgi wszyscy przyjęli z entuzjazmem, a w głębi ducha z ulgą. Dobrze się stało, że doszło do porozumienia między OSiR-em a Liceum i cenne gabloty znalazły swoje miejsce.

Pani Dyrektor, która nie ukrywała swej sympatii do sportu, stwierdziła, że Muzeum to nie tylko eksponaty, to również możliwość promocji kultury fizycznej. Dziękując swym współpracownikom za pracę w przygotowanie wystawy ujawniła ambitne plany. Od września Muzeum będzie powszechnie dostępne, przygotowany jest również program promocji poszczególnych dyscyplin, a niewątpliwą atrakcją ma być obecność gwiazd sportu, które chętnie przystały na wstępną propozycje udziału w takich projektach.

W spotkaniu udział wzięła również Pani Helena Piotrowska, autorka książki o patronie Muzeum Sportu. Jak podkreśliła przeczytanie suchego biogramu trenera, działacza, współzałożyciela placówki, to tylko wskazówka, wielki skrót. Warto sięgnąć po pozycję mu poświęconą, a zatytułowaną „Kocham Młodzież”, by go poznać z różnych perspektyw i w różnych rolach społecznych.

Poniedziałkowa uroczystość była ważnym wydarzeniem. Muzeum znalazło swe miejsce w szkole i młodzież będzie mogła poznać bliżej korzenie sportu na Warmii i Mazurach.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

muzeum sportu Olsztyn sport powszechny

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x